Opel Team Serbia

Opel Team Serbia

Mesto za prave ljubitelje Opela
Danas je 28 Mar 2024 14:31

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 40 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: mali saveti (uvecana potrosnja)
PostPoslato: 30 Sep 2009 00:32 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Avg 2009 18:57
Postovi: 3609
Lokacija: Bgd-Karaburma
Ime: Branko
Opel: ...,... (OO=II=OO)
Ovo je savet za sve one koji koriste klasican plinski sistem!Oni koji koriste sequent,kod njih ovo neigra ulogu!
Ako se primeti da se postepeno uvecava potrosnja plina, obavezno obratiti paznju na filter vazduha!S`obzirom da sistem radi na principu podpritiska a zaprljanijim filterom za vazduh vrsi se restrikcija protoka samog vazduha i time dovodi do povecanja podpritiska izmedju filtera i ventila,automatski se povecava protok ili ti dotok plina u usisnu granu!Jednom recju,iz iskustva,ako se vozilo vise koristi van grada,onda filter redovno menjati oko 5000km, ako se vozilo koristi uglavnom u gradskoj voznji, filter menjati vec od 3000km!Podaci nisu striktni, ali ako se primeti povecanje potrosnje a blizu ste ovih predjenih kilometara, obavezno zameniti filter!Cisto da se ima na umu, potrosnja zna da skoci i do 50% samo zbog zaprljanosti filtera!

_________________
"ko drugom jamu kopa,...taj i trecom slajfuje"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mali saveti (uvecana potrosnja)
PostPoslato: 30 Sep 2009 00:43 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jul 2007 23:27
Postovi: 7411
Lokacija: Niš
Ime: Bozidar
Opel: Vectra 2.0i automatik TNG
Garaza:
takodje poveravati na 10.000 km filter u ventilu za gas

i on utice na potrosnju i na snagu

_________________
"baviJo sam se ja tom mafiJom,sve ima samo diKtunzi ´fale"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mali saveti (uvecana potrosnja)
PostPoslato: 30 Sep 2009 00:47 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Avg 2009 18:57
Postovi: 3609
Lokacija: Bgd-Karaburma
Ime: Branko
Opel: ...,... (OO=II=OO)
upravo tako,...a kad vec spomenusmo sve u vezi potrosnje, netreba zaboraviti kablove za svecice i same svecice!Plin trazi dobru varnicu da bi se komplet smesa upalila!

_________________
"ko drugom jamu kopa,...taj i trecom slajfuje"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mali saveti (uvecana potrosnja)
PostPoslato: 12 Nov 2009 22:36 
OffLine
4th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Nov 2009 19:24
Postovi: 260
Lokacija: Kruševac
Ime: Miki
Opel: kadett 1.6i
Garaza: pogledaj
Svi filteri su veoma važni za pravilan rad auta. Slažem se da auto mora da ''diše'' pa je potreban čist filter. Ali ne mora toliko često da se menja filter vazduha. Ja na svom autu menjam na svakih 10000km i potrošnja plina je uglavnom ista. Više obraćam pažnju na kvalitet filtera. Dok sam uzimao FRAD vazdušne filtere uvek sam imao zajebanciju oko štelovanja plina i imao sam veliku potrošnju. Od kad sam pronašao filtere MANN, više nemam nikakvih problema. Što se tiče filtera plina, dobro ste me potsetili da je vreme promene filtera - prešao sam 40000km i nikad ga do sada nisam menjao. :ludilo2:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mali saveti (uvecana potrosnja)
PostPoslato: 13 Nov 2009 07:19 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Maj 2009 15:58
Postovi: 916
Lokacija: Marburg(D)
Ime: abi
Opel: Vectra C 1.9 cdti, Ford Mondeo 2.0 TDDi
Gde se nalaze ta dva filtera da ih proverim vizualno ja ih nikada nisam ni menjao.A ovih dana mi se povecala potrosnja

_________________
šta je to noć veštica??To je kao dan žena samo što je po noći!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mali saveti (uvecana potrosnja)
PostPoslato: 13 Nov 2009 09:48 
OffLine
4th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Nov 2009 19:24
Postovi: 260
Lokacija: Kruševac
Ime: Miki
Opel: kadett 1.6i
Garaza: pogledaj
Filter vazduha ti se nalazi iznad karburatora u crnoj okrugloj kutiji, a ako ti je četvrtast, onda se nalazi sa leve strane (kad staneš ispred kola i gledaš motor). Filter plina nemoj sam da gledaš, već odi do prve radionice koja se bavi plinskim uređajima. Njega ne možeš sam pogledati kao vazdušni filter, a ako hoćeš da budeš ''sam svoj majstor'', onda uradi sledeće:
1. Skini kleme sa skumulatora jer kad bilo šta radiš radi sigurnosti skineš kleme.
2. Zaviješ ventil na plinskoj boci - da ti nebi istekao plin kad skidaš filterče
3. Odviješ šraf koji drži dovodnu cev pričvršćenu za kućište filtera - lagano i sačekaš da iscuri plin koji se nalazi u instalaciji tj. cevi.
4. Odviješ celo lonče filtera - ispod imaš jedan šraf.
5. Lagano skineš kućište zajedno sa filterom - obrati pažnju na mali magnet ( da ti ne ispadne).
6. Izvadi stari filter (baci ga ) i stavi novi.
7. Zatim sve to vratiš na svoje mesto obrnutim redom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mali saveti (uvecana potrosnja)
PostPoslato: 13 Nov 2009 12:14 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jul 2007 23:27
Postovi: 7411
Lokacija: Niš
Ime: Bozidar
Opel: Vectra 2.0i automatik TNG
Garaza:
shakal_86 je napisao:
Gde se nalaze ta dva filtera da ih proverim vizualno ja ih nikada nisam ni menjao.A ovih dana mi se povecala potrosnja


da napomenem samo da ima dve vrste filtera za gas.

novi tip je papirnati a stari tip je filcana sajbna. ako imas filcanu sajbnu,operi je u benzinu ili u nitro razredjivacu i to je to.

_________________
"baviJo sam se ja tom mafiJom,sve ima samo diKtunzi ´fale"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mali saveti (uvecana potrosnja)
PostPoslato: 13 Nov 2009 14:41 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Maj 2009 15:58
Postovi: 916
Lokacija: Marburg(D)
Ime: abi
Opel: Vectra C 1.9 cdti, Ford Mondeo 2.0 TDDi
Citiraj:
Filter vazduha ti se nalazi iznad karburatora u crnoj okrugloj kutiji, a ako ti je četvrtast, onda se nalazi sa leve strane (kad staneš ispred kola i gledaš motor).


A na taj filter ste mislili.
:banghead: Ja sam se utripovao da postoji jos neki samo za plin pa se bas zacudio gde je sad taj filter :banghead:

Citiraj:
Odviješ šraf koji drži dovodnu cev pričvršćenu za kućište filtera - lagano i sačekaš da iscuri plin koji se nalazi u instalaciji tj. cevi.


Sve sam razumeo ali samo ne znam gde se nalazi ta dovodna cev koja je pricvrscena za kuciste filtera.Mislim gde je taj filter kucista???

_________________
šta je to noć veštica??To je kao dan žena samo što je po noći!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mali saveti (uvecana potrosnja)
PostPoslato: 13 Nov 2009 16:29 
OffLine
4th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Nov 2009 19:24
Postovi: 260
Lokacija: Kruševac
Ime: Miki
Opel: kadett 1.6i
Garaza: pogledaj
Sve sam razumeo ali samo ne znam gde se nalazi ta dovodna cev koja je pricvrscena za kuciste filtera.Mislim gde je taj filter kucista??


Proprati cev koja ide od boce do motornog prostora. Prvi uređaj na koji naletiš u motorno prostoru do koje dolazi cev (obično u blizini isparivača ) je uređaj u kome se nalazi filter plina.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mali saveti (uvecana potrosnja)
PostPoslato: 14 Nov 2009 15:57 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Maj 2009 15:58
Postovi: 916
Lokacija: Marburg(D)
Ime: abi
Opel: Vectra C 1.9 cdti, Ford Mondeo 2.0 TDDi
Jer mislite na ono plavo.Ne mislim na ventil za plin nego ima jos nesto plavo

_________________
šta je to noć veštica??To je kao dan žena samo što je po noći!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mali saveti (uvecana potrosnja)
PostPoslato: 14 Jun 2011 16:48 
OffLine
5th Gear

Pridružio se: 21 Maj 2011 02:40
Postovi: 368
Lokacija: Novi Bečej
Ime: Dalibor
Opel: Zafira A 1.8 16v
Garaza: pogledaj
Na koliko se menja filter ventila? razumeo sam da na 10 000 proverava.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mali saveti (uvecana potrosnja)
PostPoslato: 14 Jun 2011 19:37 
OffLine
Opel Team Member
Opel Team Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jan 2010 02:44
Postovi: 2053
Lokacija: Nis-Svrljig
Ime: Milan
Opel: Kadett E & Astra G Bertone & BMW E93
Mislis na filter plina...?

U principu kao sto je i receno, proveris ga na 10-20.000km ili jednom godisnje. Ako je ok, malo ga izduvas i vratis nazad, ako ne zamenis ga, jer ionako kosta 100-inak dinara, a vec si sve otvorio...

Ja sam kod mene menjao na 60.000km, kad i membrane isparivaca, ali ne treba tako, nego se filter menja u principu jednom godisnje... Kod mene nije bila povecana potrosnja, ali ga treba cesce menjati u svakom sl. Ja sam menjao membrane, jer je poceo da presisava i da nece da pali na plin, pre svega kad je zagrejan, ali problem s potrosnjom nisam imao...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mali saveti (uvecana potrosnja)
PostPoslato: 14 Jun 2011 20:30 
OffLine
5th Gear

Pridružio se: 21 Maj 2011 02:40
Postovi: 368
Lokacija: Novi Bečej
Ime: Dalibor
Opel: Zafira A 1.8 16v
Garaza: pogledaj
Nemam ni ja problem sa potrošnjom 10l na 100km kombinovane vožnje, nego pitam jer ga nisam menjao od kada je ugradjen, a to je pre oko 100 000 km. Samo sam ga 2x čistio.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mali saveti (uvecana potrosnja)
PostPoslato: 30 Nov 2012 21:45 
OffLine
2nd Gear

Pridružio se: 27 Avg 2012 19:33
Postovi: 87
Lokacija: Kraljevo
Ime: Milos
Opel: Kadett e 1.6i
Ja imam trenutno problem sa potrosnjom, u pitanju je askona 1.3. trosi mi plina oko 16l.
Prvo sam imao problem sa curenjem plina pa je to sredjeno, ali i dalje mnogo trosi. Filter plina je stavljen drugi, ali nije to. Ne znam sta bi moglo da bude.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mali saveti (uvecana potrosnja)
PostPoslato: 08 Dec 2012 16:21 
OffLine
4th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Nov 2009 19:24
Postovi: 260
Lokacija: Kruševac
Ime: Miki
Opel: kadett 1.6i
Garaza: pogledaj
Medo, i kod mene je isti problem. Obično u gradskoj vožnji troši oko 10-11l na 100km, a zadnjih nekoliko puta potrošnja iz dana u dan je sve veća. Prvo je bilo 13, pa 14, a sada daj Bože da pređem 70km sa 11.5l. Što je mnogo mnogo je. Kod mene je elektronac uređaj star 7 godina (bilo do septembra) i do sada ništa nije dirano. Auto i dalje dobro vuče, lepo radi na leru, ali me potrošnja ubi. Moje sumnje padaju na dve stvari - loš kvalitet plina i krađa na točenju i drugo mislim da je Đavo došao po svoje jer je velika verovatnoća da su stradale membrane. Malo sam proguglao i pronašao neki komplet membrana marke MEMTEX. Pitanje za Božu, Baneta66 i sve koji se razumeju oko pliskih uređaja je:
1) Da li i vi delite moje mišljenje da je u pitanju starost plinskog uređaja i da mu treba generalni remont?
2) Da li su membrane marke MEMTEX kvalitetne, da li njih da stavim ili da pojurim neke druge?
Napominjem da sam pre samo mesec dana promenio filter za vazdug (MANN) baš kada sam primetio da je potrošnja plina veća od dosadašnje potrošnje.
Unapred se zahvaljujem svima koji odvoje vreme za razrešenje ove dileme.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mali saveti (uvecana potrosnja)
PostPoslato: 08 Dec 2012 17:08 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Avg 2009 18:57
Postovi: 3609
Lokacija: Bgd-Karaburma
Ime: Branko
Opel: ...,... (OO=II=OO)
Toliko godina koliko ga koristis, definitivno je debelo zreo za remont. Naravno, osim remonta isparivaca, obrati paznju i na sistem za varnicu. Odrzavaj u ekstra stanju, narocito sad po ovakvim hladnocama.
Ja bih preskocio te memtex membrane. Na osecaj koji imam kad ih pipnem,...ne ulivaju mi poverenje,...ali , ako nema izbora, daj sta dash. Bice bolje nego ove sto sad vozis. ;)

_________________
"ko drugom jamu kopa,...taj i trecom slajfuje"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mali saveti (uvecana potrosnja)
PostPoslato: 08 Dec 2012 18:00 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jul 2007 23:27
Postovi: 7411
Lokacija: Niš
Ime: Bozidar
Opel: Vectra 2.0i automatik TNG
Garaza:
ja svake membrane koje pipnem,platno nije debelo kao na prvoj ugradnji.

uco,zemljace,ako ne zalis,kupi nov isti isparivac i vozi se ponovo sedam godine. to ti se vise isplati,ili stavi zamenske membrane i menjaj ih na 20.000 km.

_________________
"baviJo sam se ja tom mafiJom,sve ima samo diKtunzi ´fale"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mali saveti (uvecana potrosnja)
PostPoslato: 08 Dec 2012 18:19 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2011 23:38
Postovi: 399
Ime: Nikola
Opel: Astra G 1.6
vozim astru G 1.6 8v 62kw 2002 god imam seqventni italijanski uredjaj landi ... potrosnja mi je oko 10l dali je to normalna potrosnja ili je velika.. ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mali saveti (uvecana potrosnja)
PostPoslato: 08 Dec 2012 18:47 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Avg 2009 18:57
Postovi: 3609
Lokacija: Bgd-Karaburma
Ime: Branko
Opel: ...,... (OO=II=OO)
Tebi bre covece negde curi plin!!!


:ludilo:

Cuti i uzivaj u voznji. To je sasvim normalna potrosnja. ;)

_________________
"ko drugom jamu kopa,...taj i trecom slajfuje"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mali saveti (uvecana potrosnja)
PostPoslato: 08 Dec 2012 19:04 
OffLine
Club 1000
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Apr 2012 21:06
Postovi: 1060
Lokacija: Bgd
Ime: Aleksandar
Opel: Manta b 1.2s 75', volvo v40 1.9dci 2004.
Garaza: pogledaj
mnogo, mnogo plina :) cuti i uzivaj, kao sto rece bane66, to je minimalna potrosnja :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mali saveti (uvecana potrosnja)
PostPoslato: 08 Dec 2012 21:45 
OffLine
4th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Nov 2009 19:24
Postovi: 260
Lokacija: Kruševac
Ime: Miki
Opel: kadett 1.6i
Garaza: pogledaj
Bane66 je napisao:
Toliko godina koliko ga koristis, definitivno je debelo zreo za remont. Naravno, osim remonta isparivaca, obrati paznju i na sistem za varnicu. Odrzavaj u ekstra stanju, narocito sad po ovakvim hladnocama.
Ja bih preskocio te memtex membrane. Na osecaj koji imam kad ih pipnem,...ne ulivaju mi poverenje,...ali , ako nema izbora, daj sta dash. Bice bolje nego ove sto sad vozis. ;)


Pretpostavljam da je zreo za remont jer 7 punih godina nije pipnut i smatram da je upravo to razlog povećane potrošnje. Mislim da su membrane stradale - možda ne mnogo ali dovoljno. Malo me buni što se to na isparivaču nigde ne vidi - nema curenja, šištenja,... valjda bi se videlo. Što se tiče varnice, tu je sve besprekorno - silikonski kablovi, nove svećice, nov akumulator (puni na 14V sa upaljenim svetlima),...hoću da kažem da varnica mora da bude dobra.

bozza je napisao:
ja svake membrane koje pipnem,platno nije debelo kao na prvoj ugradnji.

uco,zemljace,ako ne zalis,kupi nov isti isparivac i vozi se ponovo sedam godine. to ti se vise isplati,ili stavi zamenske membrane i menjaj ih na 20.000 km.


Za tri godine ističe atest ovog uređaja, pa mi je u planu da tada kupim nov isparivač i novu bocu kako bih ponovo uradio atest. Nadam se da će ove MEMTEX membrane da izdrže tri godine, a onda sve ide novo - a možda i novi auto. Videćemo! Imate li iskustva sa ovim MEMTEX membranama? ne znam kako su se pokazale. Ima jedan tip koji prodaje (ugrađuje ) i neke druge membrane koje su u kompletu 25 eura za razliku od ovih MEMTEX koje su 10 evra.Ajd da čujem neki savet. Boli me uvo za 15 evra razlike ali ko mi garantuje da su i te skuplje zaista dobre.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mali saveti (uvecana potrosnja)
PostPoslato: 08 Dec 2012 21:54 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Avg 2009 18:57
Postovi: 3609
Lokacija: Bgd-Karaburma
Ime: Branko
Opel: ...,... (OO=II=OO)
Saznaj ko je proizvodjac tih skupljih membrana.
Sto se tice iskustva sa memtexom,...ja ih nisam koristio. Kolega ih je stavljao i za sad nije razocaran.

Ne moras da cekas novi atest da bi zamenio isparivac. Za sad, prilikom atestiranja, cak i ne traze papir koji dolazi uz isparivac,..ali ti ce ga ionako sacuvas. Sto se tice kontrole na ulici,...uopste ne igra ulogu koji isparivac imas ugradjen. Bitno je da imas vazeci atest, tj, zeleni kartoncic. ;)

Citiraj:
Malo me buni što se to na isparivaču nigde ne vidi - nema curenja, šištenja,...

Nista od toga nemora da znaci da su membrane odlicne. Dovoljno je da su se stvrdnule usled bezbroj grejanja i hladjenja u toku tih 7 godina. ;)

_________________
"ko drugom jamu kopa,...taj i trecom slajfuje"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mali saveti (uvecana potrosnja)
PostPoslato: 08 Dec 2012 22:15 
OffLine
4th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Nov 2009 19:24
Postovi: 260
Lokacija: Kruševac
Ime: Miki
Opel: kadett 1.6i
Garaza: pogledaj
Bane66 je napisao:
Saznaj ko je proizvodjac tih skupljih membrana. Kolega ih je stavljao i za sad nije razocaran. Ne moras da cekas novi atest da bi zamenio isparivac. Za sad, prilikom atestiranja, cak i ne traze papir koji dolazi uz isparivac,..ali ti ce ga ionako sacuvas. Sto se tice kontrole na ulici,...uopste ne igra ulogu koji isparivac imas ugradjen. Bitno je da imas vazeci atest, tj, zeleni kartoncic.

Nista od toga ne mora da znaci da su membrane odlicne. Dovoljno je da su se stvrdnule usled bezbroj grejanja i hladjenja u toku tih 7 godina.[/quote]

Upravo sam saznao da su te skuplje original Lovato - ištancovano i na samoj membrani a ne samo na pakovanju.
Da znaš da si u pravu - nikad niko nije gledao brojeve na isparivaču - čak ni na tehničkom pregledu

Da znaš da ti je svaka na mestu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mali saveti (uvecana potrosnja)
PostPoslato: 08 Dec 2012 22:19 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Avg 2009 18:57
Postovi: 3609
Lokacija: Bgd-Karaburma
Ime: Branko
Opel: ...,... (OO=II=OO)
Covek bi jos i pomislio da se razumem u taj plin :ludilo:

Uzimaj te lovato i nemoj mnogo da razmisljas. ;)

_________________
"ko drugom jamu kopa,...taj i trecom slajfuje"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mali saveti (uvecana potrosnja)
PostPoslato: 08 Dec 2012 22:38 
OffLine
4th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Nov 2009 19:24
Postovi: 260
Lokacija: Kruševac
Ime: Miki
Opel: kadett 1.6i
Garaza: pogledaj
Hvala Bane66! :ziveli:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 40 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 0 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod - www.CyberCom.rs