Opel Team Serbia

Opel Team Serbia

Mesto za prave ljubitelje Opela
Danas je 20 Apr 2024 01:10

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 40 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Antifriz je smrzo....i? (+ grejanje ne radi)
PostPoslato: 30 Jan 2012 19:33 
OffLine
Club 1000

Pridružio se: 04 Avg 2010 23:56
Postovi: 1218
Lokacija: Bor
Ime: Milan
Opel: Ford kuga1,2.0 tdci
Garaza: pogledaj
u predahu između grejanja vode da vam kažem i pitam za savet:


Danas kada sam upalio auto,i otvorio haubu zamalo da se šlogiram!! Znači antifriz u posudi je zamrzo kao npr. sneg + ono donje debelo crevo puno "snega"(smrzlo).
Ja sam to odledio vrelom vodom i sada kad pišem ovo znači sva creva su vrela i hladnjak samo nemam grejanje,znači ventilator duva al' hladno?!

@ izvukao sam svu tečnost iz posude i sipao 100% antifriz,da ga upalim da povuče?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Antifriz je smrzo....i? (+ grejanje ne radi)
PostPoslato: 30 Jan 2012 19:40 
OffLine
3rd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Maj 2011 19:45
Postovi: 157
Lokacija: Novi Sad
Ime: Mile
Opel: Kadett C
Garaza: pogledaj
Upali i ostavi otvorenu posudu da izluftira vazduh iz sistema,tako ja radim!!!
A sto se tice duvanja hladnog,jel ti duva hladno i na soferku i dole,jer na Kadett-ima hladno uvek duva na srednja dva otvora za ventilaciju,mislim,da nedodje do zabune!!??!!

_________________
Opel Kadett C - Big Boys Dream...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Antifriz je smrzo....i? (+ grejanje ne radi)
PostPoslato: 30 Jan 2012 19:44 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2010 13:41
Postovi: 943
Lokacija: BEOGRAD
Ime: dragance
Opel: Kadett
ako je zaledio i u crevima i motoru , nemoj ga paliti , sje8aces pumpu za vodu

_________________
svaki put kad promenis visinu auta, trebalo bi odraditi reglazu trapa. LEGENDARNA IZJAVA Yugishe


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Antifriz je smrzo....i? (+ grejanje ne radi)
PostPoslato: 30 Jan 2012 19:54 
OffLine
Club 1000

Pridružio se: 04 Avg 2010 23:56
Postovi: 1218
Lokacija: Bor
Ime: Milan
Opel: Ford kuga1,2.0 tdci
Garaza: pogledaj
Nije mnogo radeo,odmah sam ja vrelom vodom to polio,dali pumpa "procuri" ako je sjebana" ili..? i zašto ne greje?!


@ lemmy da i na šoferki duva hladno(znam za srednje otvore)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Antifriz je smrzo....i? (+ grejanje ne radi)
PostPoslato: 30 Jan 2012 20:00 
OffLine
Opel Team Member
Opel Team Member
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2006 16:25
Postovi: 4848
Lokacija: Beograd
Ime: Zarko
Opel: Vectra A 3.0 mv6
Garaza: pogledaj
moguce da ti je zaledio grejac kabine
njega ne mozes otopiti polivanjem vrelom vodom, vec jedino da uteras auto u neku toplu garazu i da cekas da topao vazduh odradi svoje

_________________
Ni Mile Golja nije vise golja, otkad radi u prodavnici


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Antifriz je smrzo....i? (+ grejanje ne radi)
PostPoslato: 30 Jan 2012 21:27 
OffLine
OTS mechanic team
OTS mechanic team
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Feb 2009 21:52
Postovi: 3980
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Ime: Goran
Opel: Vectra 2.2 16v GTS Insignia sport tourer 20cdti
Garaza: pogledaj
Slazem se sa Zaretom samo topla garaza i kad otpusti ubaci mu jaci antifriz i zavrsices posao.

To je ista slucaj i sa dizelima, pogotovo ovi koji sipaju kojekakve aditive i d2 gorivo, mada i sa euro dizelom je bilo problema, danasnji dan im nije bio nikako naklonjen, izgleda nece ni narednih desetak dana dok je ovaj minus.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Antifriz je smrzo....i? (+ grejanje ne radi)
PostPoslato: 30 Jan 2012 23:31 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Maj 2009 15:58
Postovi: 916
Lokacija: Marburg(D)
Ime: abi
Opel: Vectra C 1.9 cdti, Ford Mondeo 2.0 TDDi
Godzo sa srspkim euro dieselom si u ppotpuno u pravu ja stavio 11 L u balonu u gepeku i jutros hteo da mu nasipam kad ono se stvorile male kockice leda :( :seci:

_________________
šta je to noć veštica??To je kao dan žena samo što je po noći!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Antifriz je smrzo....i? (+ grejanje ne radi)
PostPoslato: 31 Jan 2012 00:48 
OffLine
Club 1000

Pridružio se: 04 Avg 2010 23:56
Postovi: 1218
Lokacija: Bor
Ime: Milan
Opel: Ford kuga1,2.0 tdci
Garaza: pogledaj
zux je napisao:
moguce da ti je zaledio grejac kabine
njega ne mozes otopiti polivanjem vrelom vodom, vec jedino da uteras auto u neku toplu garazu i da cekas da topao vazduh odradi svoje



Da,to je i bio "problem" :respekt:

Postavio sam dve grejalice u kabini jedno sat vremena i ponovo grejanje radi.(samo mi potrošio antifriz iz posude) Sutra da mu dolijem 1l 100%


:respekt:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Antifriz je smrzo....i? (+ grejanje ne radi)
PostPoslato: 31 Jan 2012 14:40 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Feb 2008 12:12
Postovi: 2556
Lokacija: Monfalcone --> Sabac
Ime: Radmilo
Opel: Od 1.3 do 2.0 :)
Garaza: pogledaj
Isti slucaj i kod mene..posuda od gore se uhvatio sneg i creva tanka osecam da ima leda u njima... sipao,polivao vrucu vodu,pokusavao da upalim i na kraju "nesto je zapelo" e sad jedino razumno resenje koje mi prolazi kroz glavu tj to nesto da je led i da je zapeo u vodenoj pumpi i da nmg da okrenem motor..elem sme li ovako ostati jos nocas i eventualno sutra uvece pa da ga u cetvrtak sredim posto nemam vremenaa 100 obaveza i ostalo...ili da odmah preduzmem nesto 0o

_________________
Delovi za skoro sve opele.Info pp


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Antifriz je smrzo....i? (+ grejanje ne radi)
PostPoslato: 31 Jan 2012 14:44 
OffLine
Moderator
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Sep 2009 23:14
Postovi: 8780
Lokacija: Beograd
Ime: Zdravko Daka
Opel: Astra G Turbo/Calibra MV6
Garaza: pogledaj
Tako je to kad se ne razmislja na vreme :dedica: dve litre antifriza=500 din za kadeta vise i ne treba :banghead:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Antifriz je smrzo....i? (+ grejanje ne radi)
PostPoslato: 31 Jan 2012 14:47 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Feb 2008 12:12
Postovi: 2556
Lokacija: Monfalcone --> Sabac
Ime: Radmilo
Opel: Od 1.3 do 2.0 :)
Garaza: pogledaj
Krajem decembra sam sipao antifriz..2l....razmisljalo se na vreme...al je izgleda taj antifriz bio kvalitet -_-

_________________
Delovi za skoro sve opele.Info pp


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Antifriz je smrzo....i? (+ grejanje ne radi)
PostPoslato: 31 Jan 2012 18:09 
OffLine
Club 1000

Pridružio se: 04 Avg 2010 23:56
Postovi: 1218
Lokacija: Bor
Ime: Milan
Opel: Ford kuga1,2.0 tdci
Garaza: pogledaj
Daka je napisao:
Tako je to kad se ne razmislja na vreme :dedica: dve litre antifriza=500 din za kadeta vise i ne treba :banghead:


:postovanje: Tačno tako,odoše 500 dinara k'o da bili nisu,a i častio sam opela sa novi kablovi za svećice


:ots:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Antifriz je smrzo....i? (+ grejanje ne radi)
PostPoslato: 02 Feb 2012 00:26 
OffLine
2nd Gear

Pridružio se: 10 Avg 2011 20:10
Postovi: 95
Lokacija: Beograd
Ime: Srdjan
Opel: Vectra C 2.0dti
Aemilianus je napisao:
Sutra da mu dolijem 1l 100%

I vec drugi put pises i radis nesto sto je potpuno pogresno. Da li znas koja je tacka mrznjenja 100% antifriza? A koliko kad je razblazen sa vodom 1:1?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Antifriz je smrzo....i? (+ grejanje ne radi)
PostPoslato: 02 Feb 2012 10:34 
OffLine
Iskusni Opeldžija

Pridružio se: 24 Jun 2010 19:23
Postovi: 2135
Lokacija: Beograd/Mirijevo
Ime: Mihajlo
Opel: Corsa C GSI
Garaza: pogledaj
Imam i ja pitanje. Astra, koju sam odvezao na selo, ima antifriz u sebi. Dolio sam malo kocentrata pre zime, ali nisam kontrolisao antifriz. Pitanje je, ako smrzne (auto se ne vozi i ne koristi, samo ce stajati do proleca) kakve to sve posledice moze imati po motor? Vidim svi pricate da se smrzao antifriz u posudi, a sta se tada desava sa tecnoscu koja je u sistemu?
Pri tom, na selu je ovih dana bilo -26!!! :banghead:

_________________
http://www.corsa-tigra.in.rs/index.php


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Antifriz je smrzo....i? (+ grejanje ne radi)
PostPoslato: 02 Feb 2012 10:59 
OffLine
Iskusni Opeldžija

Pridružio se: 10 Avg 2011 15:04
Postovi: 2980
Lokacija: Beograd
Ime: Miroslav
Opel: E46 Coupe
maticsbb je napisao:
Aemilianus je napisao:
Sutra da mu dolijem 1l 100%

I vec drugi put pises i radis nesto sto je potpuno pogresno. Da li znas koja je tacka mrznjenja 100% antifriza? A koliko kad je razblazen sa vodom 1:1?


Sve zavisi od antifriza, moze da bude -35, -40, a ako ga razblazisonda ide na pola. Na kraju krajeva uzmes shpric i crevo, uzmes malo iz cantrice, sipas u, unapred isecenu na pola, flasicu od pola l i izmeris "antifrizometrom" :ludilo: :ludilo: :ludilo: :ludilo: pa onda namestis da bude bar na -30 jer su temperature opake sada. Najjednostavnije, napunis samo antifriz koliko je potrebno i ne mislis nikada vise (u naredne 2-3 god) da li ce se smrznuti ili ne...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Antifriz je smrzo....i? (+ grejanje ne radi)
PostPoslato: 02 Feb 2012 12:47 
OffLine
OTS mechanic team
OTS mechanic team
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Feb 2009 21:52
Postovi: 3980
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Ime: Goran
Opel: Vectra 2.2 16v GTS Insignia sport tourer 20cdti
Garaza: pogledaj
Mihajlo_J je napisao:
Imam i ja pitanje. Astra, koju sam odvezao na selo, ima antifriz u sebi. Dolio sam malo kocentrata pre zime, ali nisam kontrolisao antifriz. Pitanje je, ako smrzne (auto se ne vozi i ne koristi, samo ce stajati do proleca) kakve to sve posledice moze imati po motor? Vidim svi pricate da se smrzao antifriz u posudi, a sta se tada desava sa tecnoscu koja je u sistemu?
Pri tom, na selu je ovih dana bilo -26!!! :banghead:



Prvo sto se desi je da izbije alu cepove na bloku motora, a za drugo necemo ni da komentarisemo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HUMOR
PostPoslato: 02 Feb 2012 13:29 
OffLine
Iskusni Opeldžija

Pridružio se: 29 Jan 2010 22:58
Postovi: 2438
Lokacija: Vrcin
Ime: Marko
Opel: Kadett 2.5 24v V6
Miki22 je napisao:
maticsbb je napisao:
Aemilianus je napisao:
Sutra da mu dolijem 1l 100%

I vec drugi put pises i radis nesto sto je potpuno pogresno. Da li znas koja je tacka mrznjenja 100% antifriza? A koliko kad je razblazen sa vodom 1:1?


Sve zavisi od antifriza, moze da bude -35, -40, a ako ga razblazisonda ide na pola. Na kraju krajeva uzmes shpric i crevo, uzmes malo iz cantrice, sipas u, unapred isecenu na pola, flasicu od pola l i izmeris "antifrizometrom" :ludilo: :ludilo: :ludilo: :ludilo: pa onda namestis da bude bar na -30 jer su temperature opake sada. Najjednostavnije, napunis samo antifriz koliko je potrebno i ne mislis nikada vise (u naredne 2-3 god) da li ce se smrznuti ili ne...

Ako sipas mnogo jak koncentrat ant. Pojesce ti dihtunge,creva i ko zna sta jos...merac koncetracije anz. Imas na boljoj pumpi za ja mislim nekih 400d.
Ja sam u golfu merio i bilo je nekih -18,kaze cale danas otvorio cantru unutra nije vodeno nego kashasto,a temp nije silazila ispod -15 :shock: napominjem da je merac testiran na skodi gde je provereno -40

_________________
Speedy----ali,ako kupis zlatnog kadeta dobices zadnji branik gratis


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Antifriz je smrzo....i? (+ grejanje ne radi)
PostPoslato: 02 Feb 2012 17:25 
OffLine
2nd Gear

Pridružio se: 10 Avg 2011 20:10
Postovi: 95
Lokacija: Beograd
Ime: Srdjan
Opel: Vectra C 2.0dti
Miki22 je napisao:
maticsbb je napisao:
Aemilianus je napisao:
Sutra da mu dolijem 1l 100%

I vec drugi put pises i radis nesto sto je potpuno pogresno. Da li znas koja je tacka mrznjenja 100% antifriza? A koliko kad je razblazen sa vodom 1:1?


Sve zavisi od antifriza, moze da bude -35, -40, a ako ga razblazisonda ide na pola. Na kraju krajeva uzmes shpric i crevo, uzmes malo iz cantrice, sipas u, unapred isecenu na pola, flasicu od pola l i izmeris "antifrizometrom" :ludilo: :ludilo: :ludilo: :ludilo: pa onda namestis da bude bar na -30 jer su temperature opake sada. Najjednostavnije, napunis samo antifriz koliko je potrebno i ne mislis nikada vise (u naredne 2-3 god) da li ce se smrznuti ili ne...

E ovde nastaje problem o kome se malo zna. 100% antifriz ili koncentrat ima tacku smrzavanja -14 stepeni. Razblazen antifriz 50:50 ima tacku smrzavanja -37 do -40 stepeni. Najaca mesavina sto se tice tacke mrznjenja se pravi 65-70% antfriza ostatak voda. I tad je tacka smrzavanja -65 do -70 stepeni.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Antifriz je smrzo....i? (+ grejanje ne radi)
PostPoslato: 02 Feb 2012 17:39 
OffLine
Moderator
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Sep 2009 23:14
Postovi: 8780
Lokacija: Beograd
Ime: Zdravko Daka
Opel: Astra G Turbo/Calibra MV6
Garaza: pogledaj
Tesko je poverovati da antifriz prilikom rastvaranja ima bolja svojstva nego dok je bio kncentrovan!! :banghead: :banghead: :dedica:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Antifriz je smrzo....i? (+ grejanje ne radi)
PostPoslato: 02 Feb 2012 17:54 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jan 2011 14:08
Postovi: 2848
Lokacija: Novi Sad/Prijepolje
Ime: Slobodan
Opel: Corsa B X10XE, Alfa 147 1.9JTD, VW Buba 1200J.
Garaza: pogledaj
Pre neki dan pomesao 2 litra GM G12 koncentrata i 1.3l destilovane + u bloku i crevima ostalo oko litar starog antifriza/destilovane.
Na samoj boci od G12 pise 1:1 dovoljno za -38 al TUKI SINE,juce bometrom izmereno -20 samo :banghead:

Antifriz iako je oridji GM je truba ili debelo lazu proporciju mesanja vi meni recite?

_________________
http://www.corsa-tigra.in.rs


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Antifriz je smrzo....i? (+ grejanje ne radi)
PostPoslato: 02 Feb 2012 18:37 
OffLine
Club 1000

Pridružio se: 04 Avg 2010 23:56
Postovi: 1218
Lokacija: Bor
Ime: Milan
Opel: Ford kuga1,2.0 tdci
Garaza: pogledaj
maticsbb je napisao:
Aemilianus je napisao:
Sutra da mu dolijem 1l 100%

I vec drugi put pises i radis nesto sto je potpuno pogresno. Da li znas koja je tacka mrznjenja 100% antifriza? A koliko kad je razblazen sa vodom 1:1?



Nisam znao


@ evo info-a,koji sam "proučio":



Uvod: do tridesetih godina XX veka su se koristili antifrizi na bazi alkohola i to najviše metil alkohola a manje etil i izopropil alkohola. Skoro kao tečnosti za šoferku u današnja vremena.
Kada su se na tržištu pojavili “antifrizi” na bazi (mono)etilen glikola brzo su razbucali ostale koncepte i do dana današnjeg nije zaživelo ništa što bi bilo bolje a makar približno po ceni.
Šta je to toliko izuzetno kod etilen glikola?
Ništa posebno osim što je jeftin a odlično snižava tačku mržnjenja vodenih rastvora i obratno. Da objasnim ovo obratno: voda takođe jako snižava tačku mržnjenja čistog etilen glikola.
Da ne crtam zavisnost samo skraćeno:
20% EG-a ima t.m. (tačku mržnjenja) od -8°C, 30% -16°C dok 40% ima -25°C, zatim 50% -38°C i 60% -55°C. Od 60% t.m. pada da bi za 100% bila tek -17,5°C (oko 0°F).
Dakle ako vidite koncentrat koji se na -20°C smrzao ne berite brigu sa još pola vode izdržaće još toliki minus preko!
Idealna kombinacija (voda-etilenglikol) za datu primenu?
1) Problem je korozivnost obe komponente – rešava se inhibitorima korozije koji su ujedno i glavni aditivi (uz antipenušavce i baze ili bazne soli za tzv. “baznu rezervu” skoro da više i nema šta od aditiva kod klasičnog tipa).
2) Voda drastično snižava tačku ključanja etilen glikola što nije najpovoljnije ali rezultat od oko 108 do 110 (za 50:50 mešavinu) je zadovoljavajuća vrednost.
3) Etilenglikol je prilično otrovan.
Otrovnost zaslužuje malo više mesta (makar prekoračio projektovanu dužinu teksta).
Da ne ulazim u mehanizam kojim deluje moram da napomenem da je smrtonosna doza nekih 1,2 do 1,5g etilenglikola na kg telesne mase. Ovo znači da je za odraslog čoveka dovoljno nekih 100ml (oko 110 grama) ili nešto manje za tzv. LD50 dozu (gde 50% ili više ljudi umire, praktično max. doza gde još možete uz dosta sreće izvući živu glavu).
Za decu je nažalost potrebno i manje i specifično a naročito ukupno te i 10 do 20ml je već fatalno i na opštu nesreću već dokazano u praksi.
Nije preterano toksičan putem kože ali ipak što pre ga isperite jer postoji mogućnost resorpcije putem kože (najbolje koristiti zaštitne rukavice pri radu).
Zanimljivo je da tek (uslovno) spada u treću grupu otrovnosti (prva grupa najotrovnije supstance) jer kod pacova treba više od 2000mg/kg za smrtni ishod. Ipak kako je kod čoveka ta granica nešto niža ne treba se zezati. ČUVAJTE VAN DOMAŠAJA DECE!!
Opasnost je u tome što: izgleda slično nekom sirupu zbog viskoznosti, ima lepu boju (čak i lepšu od većine prehrambenih proizvoda) i naročito jer IMA SLADAK UKUS!
Nije kao što je neko rekao problem u tome da su Amerikanci ti koji su “dovoljno glupi da piju antifriz” već baš obratno, dovoljno su mudri da nametnu i ostatku sveta da je propil glikol dovoljno dobra alternativa (iako ni on nije naivna supstanca ipak je daleko manje otrovan a i nema sladak ukus već više neutralno-gorak i pomalo opor, ako se dobro sećam ili bi trebao ponovo da ga “kusam”).
Da bi sprečili trovanje u antifrize se dodaju supstance koje ga čine gorkim (kao kod metil alkohola ili za denaturaciju etil alkohola), najverovatnije denatonijum benzoatom (jedna od najgorkijih (najgorčijih) supstanci poznatih).
VEOMA VAŽNO:
U slučaju trovanja ne preduzimajte ništa na svoju ruku. Potražite hitnu medicinsku pomoć! Najbitnije je da stignete do medicinske ustanove u 15 do 20 min. ukoliko ne možete (ili oni ne mogu do vas) za manje od 30min. tražite savet lekara.
Lizuckanje antifriza je loša navika. Iako nećete krepati ukoliko unesete 100 puta po 1ml u sto dana, vodite računa da izvesna akumulativna dejstva postoje i da utiču na jetru i malo manje i na bubrege (hronična upotreba) a i da je sam etilen glikol (najverovatnije) kancerogen te iako nema brže analize nema ni gore!
Držite antifriz u originalnoj ambalaži, na što nepristupačnijem mestu.
I da se vratimo tehnikalijama.
Svi aktuelni antifrizi se baziraju na glikolima. U pitanju su etilen glikol, dietilen glikol i propil(en) glikol. U skorašnje vreme sve je češća upotreba propilen glikola pre svega zbog niže toksičnosti, manje iritantnosti (do 10% pa čak i više se koristi u specijalnim tečnim sapunima (gelovima) za ruke, za radionice) i naravno i ekoloških razloga (manja fito i akva toksičnost itd.).
Ako ste se zapitali zašto “zvučno ime” u odnosu 50:50 “drži” samo do –35°C a manje poznatni proizvođač do –38°C pa čak i –40°C to je zato što brend sadrži propilen glikol umesto etilen glikola.
Dakle (konačno):
Koncetrovani antifriz ima: 90-tak % etilen glikola (propilen glikola, dietilen glikola ili njihovu smešu, najčešće etilen i dietilen), par procenta vode (u svakom slučaju manje od 5% što je i po standardima zahtev) i 5% ili nešto više aditiva (ranije pominjanih).
Otprilike postoji dva osnovna tipa antifriza i nekoliko podtipova.
Prvi tip je klasičan antifriz a drugi tip su tzv. OAT bazirani antifrizi. Ovo drugo je skraćnica za Organic Acid Technology a odnosi se zapravo na aditive i pre svega inhibitorske aditive. Bolje je i preciznije reći da su i oni (zapravo) BAZIRANI na GLIKOLIMA. Ovi se još nazivaju i Long Life Coolant-ima.
Prvi i drugi se ne trebaju mešati. Drugi se ne trebaju mešati ni kad su različitih proizvođača a kod prvih uz malo opreza i mogu (voditi računa da se oni koji sadrže silikate ne idu u one koji ne sadrže i obratno, iako je rashladna tečnost sa silikatima sve veća retkost malo opreza nije na odmet, obratite pažnju na etiketu proizvoda mada nisu sve sa dovoljno informacija).
Ubedljivo je najbolje ne mešati čak ni različite proizvođače. Ipak u smislu dolivanja isti tipovi su dovoljno kompatibilni a i kod promene nije neophodno ispiranje sistema mada to nije loše uraditi (demineralizovanom vodom ili destilovanom koju je sve teže naći).
Ukoliko razblažujete koncentrat (jeftinije je) vodite računa da koristite kvalitetnu demineralizovanu vodu (izbegavajte onu iz super i hiper marketa jer može biti dobra ali ne 100%) najbolje renomiranih proizvođača (FAM, NIS) ili manje renomiranih (solidnih) ali iz sveta automobilizma (Viskol) koji su kvalitetniji od “svaštara”. Demineralizovana voda za hladnjak ne samo da ne treba da ima tvrdoću (da ne sadrži jone kalcijuma i magnezijuma) i da je nisko provodna već mora da ima i pH vrednost (koja pokazuje kiselost ili baznost rastvora, 7 je neutralna vrednost) između 6 i 8 (inače može i od 5 do 9 pa i šire a da ima nultu tvrdoću) i još važnije da nema gasova u sebi (ne samo korozivni hlor već ni kiseonik pre svega tj. vazduh).
Što se OAT rashladnih tečnosti tiče u skorije vreme su se pojavile i one kompatibilne sa svim drugim OAT ali i sa klasičnim ali ipak je bolje “ne čačkati mečku”. Zanimljivo je da je prva generacija OAT-a izazvala velike kontroverze jer su prijavljeni slučajevi oštećenja zaptivki i čak i krupnijih kvarova motora (mešanje ulja i antifriza i sl.) ali da je tehnologije već sazrela.
Zvanično DexCool (Shell, extended life antifreeze) tip Long Life rashladnih tečnosti je zvanično iako nekompatibilan ipak delimično kompatibilan sa klasičnim antifrizima.
Izveštaji o talozima u rashladnom sistemu su jako retki te iako nije nemoguća pojava zvanično se u slučaju mešanja ova dva tipa antifriza samo skraćuje interval zamene na onaj koji ima klasični antifriz (100.000km) a druge nuspojave su izuzetno retke i nisu predviđene da se dešavaju i u kontrolisanim uslovima nisu zabeležene.
BOJA
Boja ne znači mnogo ali ipak je (nepisano) pravilo:
Klasični su antifrizi plavi ili zeleni. Ili čak žuti (e ovo je baš katastrofa jer liči na drugu grupu)
OAT antifrizi su (najčešće) narandžasti, crveni (neki “Al” klasični su isto takvi) ili ljubičasti. Po pravilu bi trebali da budu isključivo NARANDŽASTI ali nije baš 100% ali ako jeste narandžast onda je OAT (pazite ne žut!).
Da ne zaboravim. Tzv. “Al” ili za Al specijalni antifrizi su podgrupa koja je više makretinška nego tehnološka jer svi antifrizi moraju biti kompatibilni sa aluminijumom (i Al hladnjacima) i često su “obični” manje korozivni prema aluminijumu a ionako svi prolaze iste kriterijume (testove) korozivnosti. Oni su najčešće crvene boje.
Klasični se antifrizi menjaju na 2 do 3 godine a OAT na 5. Kilometraža je kod prvih 60 do 100 hiljada km a kod drugih 240 hiljada km.
I kod antifriza je kao kod motornih ulja: menjaju se pre svega jer se istroše aditivi!!
Najpoznatiji OAT su po VW G12+ standardu (VW TL 774 F) obično i Ford WSS-M97B44-D ali je još impozantniji i impresivniji je GM-ov Opel/GM 19 40 650 nivo kvaliteta. Antifrizi po tom standardu su praktično neograničenog roka trajanja i projektovani su za “singl punjenje” no ipak im je servisni interval identičan kao kod G12+ rashladnih tečnosti (150 hiljada milja, 240 hiljada km ili 5 godina). Izuzetno se ovo može produžiti za godinu ili dve ukoliko se redovno kontroliše nivo i ne pređe više od polovine gore pomenute kilometraže. Često se uzima da se ovi antifrizi menjaju na 200 hiljada milja ili 300 hiljada km a opet na 7do 10 godina da bi se “uparilo” sa promenom ulja u manuelnom menjaču, no prethodni podaci (5god./240k km) su zvanični (servisni intervali za GM vozila i samih proizvođača antifriza) te ih tako i tretirajte.
Antifrizi se korist u koncentracijama 45 do 55% ili šire od 40 do 60%. Izuzetno se u mediteranskim zemljama ili onim sa još toplijom klimom praktikuje i 33% (1:2) a 30% je apsolutni minimum čak i gde temperatura ne pada ispod 10°C jer rashladna tečnost ima i druge funkcije kao što je zaštita od korozije i drugo.
I na kraju ali ne i po značaju:
Prenos toplote je bolji kada se radi o čistoj vodi. I protok je (zbog manje viskoznosti) minimalno veći te to još pojačava prednost vode. I posebno: toplotni kapacitet je manji kod rastvora vode i etilen glikola te kod 50:50 odnosa zavisno od temperature dostiže tek 80 do 85% od onog koji ima čista voda. To ipak ne znači da leti koristite čistu pa makar i pečišćenu (destilovanu) vodu. Kod nekih starijih tipova motora to još i može ali svi moderniji motori su predviđeni za rad sa isključivo mešavinom vode i rashladnog sredstva. Maksimalna koncentracija pogodna za rad motora kod klasičnih antifriza je 65 do 70% a minimalna 25 do 30% jer iznad i ispod se više gubi nego dobija.
Par stepeni iznad sto celzijusa čini značajnu razliku u uslovima velikih vrućina te se čak i u tropskim predelima koristi odnos od 1:2 ili jedna trećina koncentrovanog rashladnog sredstva gde se postiže idealan kompromis svih potrebnih osobina za jedan tako važan fluid u vozilu.


Poslednji put menjao Aemilianus dana 02 Feb 2012 19:21, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Antifriz je smrzo....i? (+ grejanje ne radi)
PostPoslato: 02 Feb 2012 19:11 
OffLine
2nd Gear

Pridružio se: 10 Avg 2011 20:10
Postovi: 95
Lokacija: Beograd
Ime: Srdjan
Opel: Vectra C 2.0dti
Daka je napisao:
Tesko je poverovati da antifriz prilikom rastvaranja ima bolja svojstva nego dok je bio kncentrovan!! :banghead: :banghead: :dedica:

Malo sam omasio za par stepeni ali poenta je ostala. Evo malo vise o antifrizu.

http://www.maziva.org/index.php?option= ... &Itemid=81

Tu ima i tabela pa mesajte kako vama odgovara


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Antifriz je smrzo....i? (+ grejanje ne radi)
PostPoslato: 07 Feb 2012 05:22 
OffLine
Iskusni Opeldžija

Pridružio se: 24 Jun 2010 19:23
Postovi: 2135
Lokacija: Beograd/Mirijevo
Ime: Mihajlo
Opel: Corsa C GSI
Garaza: pogledaj
Jos jedno pitanje.
Posto se auto ne vozi i nece se voziti do proleca, da li je bolje da ispustim antifriz iz sistema za svaki slucaj. Da ne dodje do belaja :) :banghead:

_________________
http://www.corsa-tigra.in.rs/index.php


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Antifriz je smrzo....i? (+ grejanje ne radi)
PostPoslato: 07 Feb 2012 13:58 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2010 12:51
Postovi: 982
Lokacija: Požega-Subotica
Ime: Marko
Opel: Ascona 1.6i & Punto 1.2
Garaza: pogledaj
pa jeste sigurnije, ali ce se uhvatiti povrsinske korozije, ako blok nije aluminijumski u hladnjacima mislim da nece, malo i ja nagadjam ovo za koroziju al sigurnije je sigurno izvuci bar dok ne prodju ovi najveci mrazevi. ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Antifriz je smrzo....i? (+ grejanje ne radi)
PostPoslato: 07 Feb 2012 14:25 
OffLine
Iskusni Opeldžija

Pridružio se: 24 Jun 2010 19:23
Postovi: 2135
Lokacija: Beograd/Mirijevo
Ime: Mihajlo
Opel: Corsa C GSI
Garaza: pogledaj
C20XE '96. M 2.8


Pa sad..... Ja sve nesto mislim da ga ispustim i ne razmisljam.....

_________________
http://www.corsa-tigra.in.rs/index.php


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 40 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod - www.CyberCom.rs