Opel Team Serbia

Opel Team Serbia

Mesto za prave ljubitelje Opela
Danas je 28 Mar 2024 21:00

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Astra G 1.7 CDTI crni dim
PostPoslato: 17 Jan 2018 04:10 
OffLine
3rd Gear

Pridružio se: 02 Sep 2014 12:58
Postovi: 239
Lokacija: Srbija, Petrovac
Ime: Srle
Opel: Astra H hečbek 1.7 CDTI (80 ks), Astra G karavan 1.7 CDTI (80 ks)
Imam 2 Astre sa istim 1.7 CDTI Isuzu motorom, jedna je H a druga G, obe su 59 KW (80KS).

Na ovoj G (karavan) sam primetio da mi izbacuje ogroman oblak crnog dima na auspuh kada je poteram preko 3000 obrtaja. Na Astri H mi ne izbacuje ni približno toliko dima pod istim uslovima.
Inače, auto radi normalno, normalno pali, vuče dobro, ne štuca...potrošnja 4,5-5l na otvorenom putu i 6-6,5l po gradu. Na satu imam 270.000 Km. Motor ne troši ulje uopšte, sipam 5W30 sintetiku i menjam ga na 10.000 Km kada i radim mali servis.
Doduše, Astra H mi troši manje i ima na satu 160.000 Km ali je ona hečbek i verovatno je to zato što je malo lakša od G karavana.
Potrošnju navodim jer možda ima veze sa nečim zbog čega ova G ovako dimi.
Nedavno je čišćen i EGR i usisna cev, bilo je prilično masnoće i gareži ali je sada ok. Kada je isturiram u mestu, na betonu kod auspuha ostane ogromna crna fleka od čađi.

Da li je to neka dizna otišla ili šta već može da bude? Kako da ustanovim gde je problem? Ako je dizna, može li to da se vidi preko dijagnostike ili mora svašta nešto da se rastura i skida kod bošiste u servisu?

Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astra G 1.7 CDTI crni dim
PostPoslato: 17 Jan 2018 12:30 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2017 14:15
Postovi: 53
Lokacija: Novi Sad, Srbija
Ime: Ilija
Opel: Astra G 2.0 DTI 16v
Uzrok moze biti i banalnije prirode, da li imas i da li si proveravao katalizator? Ume da pravi problem vrlo cesto, a dizne bi naravno trebalo da mogu da se provere na dijagnostici, mada u slucaju i da majstor ne moze preko dijagnostike postoji "starinski" nacin provere sa bocicama itd, ali generalno dizel voli da zapusi malcice :) Naravno u koliko je u prevelikoj meri nesto nije u redu slazem se, a cak i EGR koji si ocistio moze ponovo da pravi problem, ja sam ga iskljucio bas zato da ne bi pravio problem :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astra G 1.7 CDTI crni dim
PostPoslato: 17 Jan 2018 13:11 
OffLine
3rd Gear

Pridružio se: 02 Sep 2014 12:58
Postovi: 239
Lokacija: Srbija, Petrovac
Ime: Srle
Opel: Astra H hečbek 1.7 CDTI (80 ks), Astra G karavan 1.7 CDTI (80 ks)
Katalizator nisam proveravao niti je skidan, mada auto je kod mene tek oko 6 meseci. Da je zapušen mislim da ne bi propuštao ovoliko dima i da bi auto slabije vukao, a auto ide sasvim lepo.
Znam da dizeli dime u turaži, ovo mi je već 3. Astra, ali ova količina dima nije normalna. Kada dam gas ne vidim auto koji ide iza mene, valjda me ljudi psuju.

Kako se isključuje EGR? Jel samo softverski ili mora da se ubaci i mehanička pregrada? Ne znam koliko je ovo pametno uraditi pošto nezagrejan motor pri niskim temperaturama bez EGR-a malo teže pali i nepravilnije radi dok se ne zagreje. To sam čuo iz iskustva nekoliko njih koji su isključili EGR na drugim dizelima (ne sa Opelom). Leti nemaju ovih problema.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astra G 1.7 CDTI crni dim
PostPoslato: 17 Jan 2018 14:44 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2017 14:15
Postovi: 53
Lokacija: Novi Sad, Srbija
Ime: Ilija
Opel: Astra G 2.0 DTI 16v
Naravno kolega razumem sta pricas, ali ti isto kazem iz iskustva npr moj katalizator je imao rupu u sebi i zato je propustao kako treba tj tako je izgledalo, a kada sam ga skinuo i isekao sve "celije" ili "sito" ili kako god da zoves bilo iskrivljeno i zapuseno, to je sto se tice njega, i po skidanju je pusio prvih 5km bas dosta i kada je izbacio garez bilo je perfektno, bez dima, sada zapusi tek tek toliko kada ga vozim npr 200km na 2 hiljade obrtaja pa zabodem gas na 4 hiljade u 2goj brzini ako razumes sta hocu da kazem (ali opet kazem to je tek tek da se vidi malcice jer je kod mene skinut katalizator i EGR off kao sto sam rekao).

Za 1.7 nisam 100% siguran, ja vozim 2.0 DTI i jednostavno softverski se iskljuci, bez fizickog uklanjanja i zatvaranja.

Iz mog iskustva apsolutno to nije tacno da teze pali, da trokira, da nemirno radi i slicno, sve je apsolutno okej, a to sto se njima desava moze biti iz vise razloga moze biti npr ako su zatvorili samo limicem a ne i softverski (naravno zavisi i na kom autu tj kom motoru).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astra G 1.7 CDTI crni dim
PostPoslato: 17 Jan 2018 18:38 
OffLine
3rd Gear

Pridružio se: 02 Sep 2014 12:58
Postovi: 239
Lokacija: Srbija, Petrovac
Ime: Srle
Opel: Astra H hečbek 1.7 CDTI (80 ks), Astra G karavan 1.7 CDTI (80 ks)
Moje iskustvo sa katalizatorom na prvoj Astri G 1.7 TD koju sam imao je da sam ga skinuo u jednom servisu na smederevskom putu, ali mi je majstor predočio da ne valja skroz da se ukloni zbog podpritiska koji on pravi i zbog normalnog rada motora, pa mi je ugradio neki zamenski za 30e ali koji je imao dosta ređe sito. Rekao mi je da mi daje garanciju 2 godine na njega ali da nema šanse da se ikada više zapuši. Ugradio ih je na stotine i kod njega uglavnom dolaze taksisti koji voze dizelaše (u šta sam se i sam uverio dok sam bio tamo). Kaže da nije imao ni jednu reklamaciju oko ponovnog zapušenja sa tim njegovim zamenskim karabudževinama.

A čuo sam da ima i toga da neki majstori to rade samo da bi mlatili pare preko otkupa sirovina, jer se u originalnim katalizatorima nalaze neki plemeniti metali koji se dobro plaćaju.

Bilo kako bilo, meni je auto bukvalno prodisao, dobio na snazi i ubrzanju, malo ali beznačajno smanjio potrošnju, a motor je smirio rad na leru. I EGR sam pokušavao na toj Astri da eliminišem, ali pošto je bio vakumski prijavljivao je grešku na tabli pa sam odustao od toga. Tako sam je i prodao (sa 150.000 Km), a kupac je i dan danas vozi bez ikakvih problema i prezadovoljan je iako je to Opelov najslabiji dizel (68 KS). Sada ta moja bivša Astra ima oko 220.000 Km i ide isto kao kada sam je i prodao.
Na ove 2 Astre što imam sada nisam još dirao niti proveravao katalizator jer sam zadovoljan kako idu i ne primećujem nikakve probleme osim na ovoj G koja baš mnogo suklja crni dim kada je pritisnem preko 3000 obrtaja. To sukljanje traje 2-3 sekunde i onda nestane iako i dalje držim gas. Crni oblak iza mene ostaje oko pola minuta i liči na one kumuloninbuse iz kojih nastaje nevreme. Ne bih voleo tada da se nađem iza nekoga takvog sličnog meni. Znači to je samo u onom trenutku kada prvi put pritisnem pedalu, posle puši i dalje ali mnogo, mnogo manje, da kažem normalno za svakog dizela.

Nisam totalni laik, ovo mi je 5. dizelaš koji imam, ali ovoliki dim nisam nikada imao ni sa jednim autom.

Ne rekoste mi ko radi to softversko isključivanje EGR-a i koliko ta "hirurgija" košta?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astra G 1.7 CDTI crni dim
PostPoslato: 17 Jan 2018 21:17 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2017 14:15
Postovi: 53
Lokacija: Novi Sad, Srbija
Ime: Ilija
Opel: Astra G 2.0 DTI 16v
Iskljucivanje EGR ventila rade najcesce tuning kuce (chip tuning garaze) znaci gde se obicno cipuju kola da se tako izrazim, to zadovoljstvo kosta u rasponu od nekih 50e pa do 150e zavisi opet u kojoj tuning kuci se radi, da li je na glasu ili malo manje itd.

Verujem kolega da ti je tako bilo sa katalizatorom, ali nemas sta da izgubis da proveris, provera ne bi trebala biti skupa da se samo skine i proveri a moze da pomogne, nece sigurno da odmogne naravno izbor je na tebi, isto tako za dizne sam ti rekao, odes kod bilo kog bosiste ili nekog ko radi sa pumpama ili slicno i svi ce ti vrlo brzo proveriti dizne, skinu poklopac preusmere creva u bocice i za par minuta ces vec znati u kakvom su okvirnom stanju.

To su ti neki moji predlozi i saveti a na tebi je naravno sada sve ostalo :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astra G 1.7 CDTI crni dim
PostPoslato: 07 Apr 2018 16:19 
OffLine
3rd Gear

Pridružio se: 02 Sep 2014 12:58
Postovi: 239
Lokacija: Srbija, Petrovac
Ime: Srle
Opel: Astra H hečbek 1.7 CDTI (80 ks), Astra G karavan 1.7 CDTI (80 ks)
E ovako dimi moja Astra, samo što je moja 1.7 CDTI a ne kao ova na snimku.
Čistio sam EGR, sad je EGR ok, bio je 30-40% zaprljan, ali dimčina suklja i dalje :prd:

https://www.youtube.com/watch?v=tHCj7lue8iE


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod - www.CyberCom.rs