Opel Team Serbia

Opel Team Serbia

Mesto za prave ljubitelje Opela
Danas je 28 Mar 2024 15:52

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Rikverc svetla i parking senzori
PostPoslato: 09 Avg 2017 20:02 
OffLine
3rd Gear

Pridružio se: 02 Sep 2014 12:58
Postovi: 239
Lokacija: Srbija, Petrovac
Ime: Srle
Opel: Astra H hečbek 1.7 CDTI (80 ks), Astra G karavan 1.7 CDTI (80 ks)
Nedavno sam kupio i montirao univerzalne parking senzore na moju Astru G karavan 1.7 CDTI.

Posle par dana primetio sam da mi se povremeno ne uključuju rikverc svetla a samim tim i parking senzori. Kada malo prodrmam palicu menjača desi se da prorade, ali ne uvek. Ponekad iz čista mira rikverc svetla prorade sama, a nekada i pored drmanja ručice menjače neće uopšte da rade.

Sumnjam da je uzrok prekidač na samom menjaču, možda je zaprljan a možda i pred crkavanjem. Zamenio bih ga sam ili bih pokušao da ga očistim, ali je jako nepristupačan, nalazi se ispod platforme za akumulator sa prednje strane menjača i ne mogu mu prići ni sa jedne strane da bih ga skinuo.

Malo mi je sumnjivo što je ovo počelo da se dešava nakon ugradnje parking senzora, pa pitam da li ovo ima neke veze sa ovim problemom? Inače, žice napajanja parking senzora i rikverca sam uredno i čvrsto povezao i lepo izolovao, pa ne verujem da je taj spoj loš da bi pravio probleme.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rikverc svetla i parking senzori
PostPoslato: 09 Avg 2017 21:44 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Okt 2011 21:10
Postovi: 937
Lokacija: Kruševac/Niš
Ime: Aleksandar
Opel: Astra G 1.7 DTi 16V (Y17DT)
Garaza: pogledaj
Verovatno te zeza prekidač za rikverc svetlo, desi se i kod mene nekad, jednom u 10000 puta da iako se ubaci u rikverc, ne upali ni parking senzore (koje sam na isti način ugradio), a ni samo rikverc svetlo, pa ga izbacim i kada se ubaci ponovo u rikverc, onda radi sve uredno, ali opet kažem, vrlo retko.

Moguće da te zeza taj prekidač, probaj više puta samo smer izbačen - rikverc da ponavljaš više puta, možda se "razradi", jer vrlo verovatno je da je on uzrok problema.

Što se tiče povezivanja, ako si napajanje povezao na pobudu za rikverc svetlo (čini mi se siva žica) kao i masu, onda nema sumnje da je nešto oko povezivanja. Ovo možes i da proveriš tako što neko ubaci u rikverc i bude u autu, a ti pozadi (ili bilo ko) proveriš sa unimerom tu žicu koja je za rikverc da li ima napon na nju. Ako nema, vrlo verovatno je da prekidač ne zatvara kolo i logično je da neće da rade ni parking senzori ni svetla za rikverc. :)

Probaj nekako da se snađeš da isti prekidač skineš (možda na kanal ili u krajnjem slučaju akumulator van) i očistiš ga bar za početak (mada nije skup verovatno ni da se zameni), ili kao što na početku rekoh, više puta ubacuj iz neutralnog u rikverc i ponavljaj radnju i moguće da će na taj način da se reši.

Pozdrav :ots:

_________________
Opel - The future is everyonce's


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rikverc svetla i parking senzori
PostPoslato: 10 Avg 2017 19:11 
OffLine
3rd Gear

Pridružio se: 02 Sep 2014 12:58
Postovi: 239
Lokacija: Srbija, Petrovac
Ime: Srle
Opel: Astra H hečbek 1.7 CDTI (80 ks), Astra G karavan 1.7 CDTI (80 ks)
Upravo tako ga i nateravam da radi, više puta rikverc - ler, ali nekada moram i po 20x to da uradim dok ne proradi. Kada proradi, posle radi sve dok ga malo ne vozim ili ugasim. Nakon toga opet neće, pa sve ispočetka, već me nervira! Par puta sam se oslonio samo na parking senzore koji se nisu uključili i zamalo da udarim čoveku u nov auto. Kažem opet, vozim karavana koji je nezgodan i dugačak pozadi, a moram da se uparkiravam na 20 cm napred i nazad jer sam knap na parking mestu zbog ovolike dužine.

Povezivanje žica nije sigurno pogrešno, sve je već premereno unimerom pri montaži i uzete su prave žice za napajanje. To bar znam jer sam elektrotehničar po struci i radio sam u Telekomu 15 godina upravo sa unimerom i kojekakvim kablovima i žicama. Brine me samo što je modul parking senzora povezan u paralelnu vezu sa svetlima pa možda to hoće da pravi problem.

Prekidač sam već kupio nov, evo ga u kutiji, koštao me je celih 300 dinara, ali nije original. Sve kontam, bolji je ovaj prva ugradnja čak i ako se očisti, ali treba ga skinuti. Nije problem skinuti akumulator već ono postolje akumulatora, ono zaklanja prilaz prekidaču. Iz kanala ne može jer je prekidač sa prednje gornje strane menjača i skida se samo odozgore.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rikverc svetla i parking senzori
PostPoslato: 10 Avg 2017 21:46 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Okt 2011 21:10
Postovi: 937
Lokacija: Kruševac/Niš
Ime: Aleksandar
Opel: Astra G 1.7 DTi 16V (Y17DT)
Garaza: pogledaj
Vrlo je verovatno da te onda on zeza...Pa šta ti je problem, nosač akumulatora da skineš? Ja sam kod mene, doduše na G, ali nema mnogo razlike, pogotovo što je identičan motor, samo malo noviji, skidao taj nosač akumulatora kada sam menjao senzor rashladne tečnosti, i na isti način sam morao da mu pristupim, tj. da skinem akumulator, nosač akumulatora da bi mu prišao, tako da je kod tebe identično, samo što menjaš drugi deo.

Koliko se sećam, kada skineš akumulator, nosač akumulatora (ona plastika) ima 2 ili 3 šrafa br. 13 čini mi se, i kada se oni odviju, ta plastika skroz lagano se skida i ide vani i imaš čist pristup menjaču sa gornje strane, i tako ćeš moći sigurno da mu pristupiš i zameniš ga. Je l' si ovo probao ili? Ne verujem da se nešto mnogo taj deo razlikuje od Astre G, još identičnog motora...

Što se tiče struke, kolege smo donekle, tako da ne sumnjam da si nešto loše povezao, a i mora paralelno da se poveže, gde modul za parking senzore dobija pobudu za aktiviranje upravo preko rikverc svetla i na taj princip rade parking senzori na svim autima, tako da verovatno nije tu problem, nego u tom prekidaču koji ne zatvara strujno kolo i samim tim neće da ti upali ni rikverc svetlo ni senzore.

E sad, možda malo čudno, je l' ti pre nameštanja senzora, rikverc svetla radila normalno? Nije se dešavalo nekad da ih ne upali kao što se sad dešava? Je l' neće baš uvek da ih upali sada kako si namestio ili random kako mu se ćefne?

Pozdrav :ots:

_________________
Opel - The future is everyonce's


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rikverc svetla i parking senzori
PostPoslato: 11 Avg 2017 02:45 
OffLine
3rd Gear

Pridružio se: 02 Sep 2014 12:58
Postovi: 239
Lokacija: Srbija, Petrovac
Ime: Srle
Opel: Astra H hečbek 1.7 CDTI (80 ks), Astra G karavan 1.7 CDTI (80 ks)
Ma prijatelju, Astra G je u pitanju, napisao sam to već, a tebe zbunilo što mi u opisu piše Astra H. Jeste, imam 2 Astre i obe su 1.7 CDTI 80 ks. Ova je G karavan što me zeza i služi mi samo za posao, taksiram sa njom.

Što se tiče skidanja nosača akumulatora, baš njega nisam nikada skidao pa ću ovih dana da probam. Ne znam zašto sam mislio da on ne može da se skine...Imam dodatnu instalaciju i od taksimetra na akumulatoru, pa nisam hteo odmah da ga vadim i razvezujem sve žice dok ne pitam nekoga šta može da bude.

Da, rikverc svetla su mi radila normalno dok nisam ugradio parking senzore i onda je ovo počelo da zeza i prekida. Inače, sad radi kako hoće, nekad radi sasvim normalno na prvo šaltovanje, a nekad neće da se upale pa drndam ručicu menjača po 10-20 puta dok ne prorade, pa onda rade par puta i onda opet neće, nema pravila.

Zameniću prekidač pa javljam da li je to bilo u pitanju.

Hvala na savetu za skidanje držača


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rikverc svetla i parking senzori
PostPoslato: 11 Avg 2017 13:14 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Okt 2011 21:10
Postovi: 937
Lokacija: Kruševac/Niš
Ime: Aleksandar
Opel: Astra G 1.7 DTi 16V (Y17DT)
Garaza: pogledaj
Izvinjavam se, napisao si gore u tekstu lepo, ali uopšte nisam obratio pažnju na to, a posle dok sam pisao sam u profilu video samo 1.7CDTi, pa mi odma bilo logično da je H, a ne G, no nebitno... :)

Još bolje onda, onda verovatno da nema nikakve razlike, akumulator skini van i tu elektriku šta imaš oko njega već, čini mi se da akumulator drži 13 šraf sa jednim nosačem koji je bliže motoru, njega odviješ, pre toga naravno kleme skineš, kada izvadiš akumulator, kao što već rekoh, taj nosač akumulatora ima čini mi se 3 šrafa br.13, odviješ ih i taj nosač akumulatora vrlo lagano izlazi napolje. Posle toga lociraj gde je taj prekidač za rikverc svetlo, zameni i to je to. :)

Pozdrav! :ots:

_________________
Opel - The future is everyonce's


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod - www.CyberCom.rs