Opel Team Serbia

Opel Team Serbia

Mesto za prave ljubitelje Opela
Danas je 29 Mar 2024 00:47

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 88 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Pregrevanje benzinskog motora
PostPoslato: 24 Maj 2016 20:53 
OffLine
OTS mechanic team
OTS mechanic team
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Maj 2012 21:57
Postovi: 628
Lokacija: Skopje
Ime: Slobodan - Bobi
Opel: Vectra 2.0 DI (82 to 110 HP) & VW Passat CC - 170 to 205 HP
Mozda nije pravo mesto i tema al da pojasnim malo (naravno oko ECUa).
Prvo i prvo pricamo o Opelu a ne o Fiatu .
Samo Fiat ima ECU klasicne izrade koji stoji na vrhu motora i strada od toplote (hladni lemovi).
Opel ima ECU 'hybrid' a to znaci da nepostoje klasicni lemovi sa kalajem unutra , sve je odradjeno punktovanjem t.j topljenje dva ista metala sa jakom amperazom a malom voltazom (u ovom slucaju Aluminium).
Ovaj tip izrade trpi visoke temperature i nema problema od iste , tu su problem vibracije koje stvara sam motor i u najvecem broju slucaja (99%) pucaju provodnici unutar ECUa koji su od aluminiuma.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pregrevanje benzinskog motora
PostPoslato: 25 Maj 2016 00:31 
OffLine
Tehnicki Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Sep 2010 17:17
Postovi: 1250
Lokacija: Beograd
Ime: Milan
Opel: Vectra C GTS, Astra G
Garaza: pogledaj
Iz ove teme se moze zakljuciti da majstorima nije lako i koliko strpljenja treba imati da izadju na kraj sa musterijama kao u ovom slucaju.
Ovde je majstor ispao car ali vecina bi te oterala u 3 pm. ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pregrevanje benzinskog motora
PostPoslato: 25 Maj 2016 06:40 
OffLine
3rd Gear

Pridružio se: 14 Maj 2013 10:23
Postovi: 178
Lokacija: beograd
Ime: dragan
Opel: Astra j 1.6 cdti
Z18xe da kuva na 100c?
Pogledaj gde je crveno,inace fabricki termo prekidac je 105c prva brzina a druga 115c..dok je na tabli uredno kazaljka na 90...imam taj motor i znam


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pregrevanje benzinskog motora
PostPoslato: 25 Maj 2016 08:19 
OffLine
Club 1000
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jan 2011 14:50
Postovi: 1386
Lokacija: Beograd
Ime: Srdjan
Opel: Vectra b i500
a i jos jedno,Motor ko motor niije od secerne vune pa da se raspadne kad digne temperaturu.Sta bi ti tek rekao da si vozio x20xev-a ?
Ali bitno je da je sve na kraju leglo na svoje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pregrevanje benzinskog motora
PostPoslato: 25 Maj 2016 17:55 
OffLine
2nd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Maj 2016 20:02
Postovi: 147
Lokacija: Beograd
Ime: Horhe
Opel: Astra G 1.8 16v
Majkan je napisao:
Iz ove teme se moze zakljuciti da majstorima nije lako i koliko strpljenja treba imati da izadju na kraj sa musterijama kao u ovom slucaju.
Ovde je majstor ispao car ali vecina bi te oterala u 3 pm. ;)


Dobro Majkane, uz dužno poštovanje prema administraciji (i vlasniku jedne od najboljih garaža na forumu), šta bi ti uradio u mom slučaju?

Evo redosleda dogadjaja (iz mog ugla):

1. Odvezao sam auto u dogovorenom terminu (koji je majstoru odgovarao - ništa "hitno je", ništa "molim te", kad si slobodan - TAD)
2. Objasnio na šta sumnjam (jer stalno vrti ventilator) i šta želim da se uradi. Sve u kratkim crtama, bez pametovanja, bez "ja bih to ovako". Ti si majstor, ti radi, ja te poštujem čim sam ti dovezao auto u radionicu.
3. Ostavio saobraćajnu i carpass vozila, uz napomenu da je na raspolaganju za probnu vožnju.
4. Sačekao da me čovek pozove i preuzeo auto (u što kraćem roku da mu ne smeta u garaži).
5. Dobio račun i bez pitanja, podpitanja i gledanja u isti platio rad i delove.
6. Na pitanje zašto se i dalje pali ventilator posle 5-10 minuta rada - dobio odgovor "to tako treba".
7. Postavio pitanje "da li je auto spreman za put do tazbine u inostranstvo" - dobio odgovor da jeste. Ostalo - znate.

Daj mi 10 ovakvih mušterija, otvaram servis odma' :D
Btw, da je majstor ispao car, jeste. Da smo imali sreće, i to jesmo (uz malo pameti i znanja da zaustavim auto na vreme).

@dragoljupche:)

Problem je zapravo drugi - kazaljka je bila na 110°C, tik pred crvenom zonom, a motor sa manjkom od 4.5l vode. Pitanje je koliko bi digitalni merač u tom momentu pokazao. Da je motor bio pun rashladne tečnosti, onda je 100tka bila više-manje prihvatljiva. Z18XE se stavljao u vektru karavan (pa i Signum), koji su daleko teži od astre. Krene Turčaga iz Nemačke sa vektrom karavan, troje dece pozadi, on i žena napred. Napune ga stvarima i još nakače prikolicu (ili u najmanju ruku krovni nosač). I tako Nemačke do Turske - 2000km! I nazad. A ova moja limenka od 1200kg vozi mene samog i pali ventilator non-stop :D Ma idi bre :dance: :dance:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pregrevanje benzinskog motora
PostPoslato: 25 Maj 2016 21:46 
OffLine
3rd Gear

Pridružio se: 14 Maj 2013 10:23
Postovi: 178
Lokacija: beograd
Ime: dragan
Opel: Astra j 1.6 cdti
meni po tabli pise recimo 99c kada opali drugu brzinu ventilator,nakacim ga na dijagnostiku pise 114, ne znam kako ima tolika odstupanja od table, kad sam jednom menjao termo prekidac pisalo je 105/120c ili 115 ali pre bi rekao ovo prvo,e sad mozda je zato sto g12 antifriz kuva pod pritiskom tek na 130c..
inace taj 1.8 je ok skorz,mozda je malo slab za vectru b ali ja nisam imao nekih problema, a na satu mi je 210 000km ako je prava km

inace dosao sam do informacije da ju je prethodni vlasnik pre mene kupio u nemackoj bas od turcina hahah 2009 g ko zna koja je prava kilometraza.
uzasna mana tog motora je buka u kabini i sto nema menjac sa 6 brzina,motor cepa do 200 lagano ali ga je neprijatno voziti iznad 150 od buke,
kratke su mu brzine i nabija mnogo obrtaja..

mozda je u astri to drugacije u vectri je ovako.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pregrevanje benzinskog motora
PostPoslato: 25 Maj 2016 22:05 
OffLine
2nd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Maj 2016 20:02
Postovi: 147
Lokacija: Beograd
Ime: Horhe
Opel: Astra G 1.8 16v
Pa u principu, maksimalna brzina automobila je direktno srazmerna snazi na vratilu motora (P=M*w), a obrnuto srazmerna masi i trenju (kotrljanja i vazduha). Mislim da Astra G ima pristojan koeficijent trenja vazduha, nije puno teška, pa bi na dobrim gumama trebalo da izgura do 200 :dance1: Samo sto pri toj brzini, motor "ispucava" maksimalnu snagu na menjačku kutiju, pa lamela cvili kao mačka u vodi :angry4:

Menjač svakako jeste kratak u petoj (na 140kmh je već na 4000 obrtaja) ali nisam ga ni uzeo da jurim, više da se suptilno vozikam :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pregrevanje benzinskog motora
PostPoslato: 26 Maj 2016 00:16 
OffLine
Club 1000
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Dec 2013 05:54
Postovi: 1844
Lokacija: Berlin, Dojčland
Ime: Branko
Opel: Astra Bertone V6
Garaza: pogledaj
Ja sam moju Astru sa Z18XE navukao negde do 204 i to je bilo to. Slična su i iskustva ostalih.





Kratki menjač je predobra stvar za gradsku i agresivniju vožnju, zbog koje ljudi obično i kupuju kupe kao takav, ali je malo naporan za duži otvoreni put.

Z18XE je jako žilav motor i jako zahvalan za održavanje, a ima poprilično dovoljno snage za ne tako tešku Astru. Ako izuzmemo to što voli da popije za nijansu više ulja, temperatura nije nešto pd čega se treba probojavati. Čak i kad se auto vozi na plin.

_________________
Ne brže od života


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pregrevanje benzinskog motora
PostPoslato: 26 Maj 2016 23:56 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2014 13:59
Postovi: 2007
Lokacija: Kruševac
Ime: Stefan
Opel: Astra G Bertone 1.8 16V (Z18XE); Ex: Opel Astra G 1.6 16V
Garaza: pogledaj
Citam i ne verujem koliko si panike digao a sa autom je sve ok...vidis meni je npr termostat riknuo odmah cim sam uzeo astru isto z18, samo sto je ostao otvoren pa nije mogla da se zagreje...nista majstor nije kriv tu koliko vidim, kod njega nije toliko digla temp?
A i kao sto kaze branko i ostali, imam taj motor god i po dana, i stvarno je prava mazga...bukvalno sam se ponekad izivljavao njime, blokada po nekad svaki dan i to po vrucinama gradska voznja...normalno digne temp, ali tu su ventilatori za sta i sluze...evo jos uvek je motor kao pucka...sa tom potrosnjom ulja jos uvek nemam problema, za 10000km sa agresivnom voznjom mi je potrosio oko 800grama...sto je smesno...
Tako da ako je sad sve ok sa motorom, teraj to i uzivaj i ne dizi paniku bzv...nije od svile to :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pregrevanje benzinskog motora
PostPoslato: 27 Maj 2016 01:13 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Feb 2008 12:12
Postovi: 2556
Lokacija: Monfalcone --> Sabac
Ime: Radmilo
Opel: Od 1.3 do 2.0 :)
Garaza: pogledaj
Uz duzno postovanje teorija koju ti imas i koju si naucio je jedno,a praksa drugo...Prijatelj je motor na radnoj temperaturi (astra h 1.6 benzinac) vozio 20 km 130 na sat na auto putu i posle 20km se samo ugasio,jer se pregrejao,steta na motoru 250 eura sa rukama majstora... Po tvojoj prici ako udje u crveno eksplodirace,sto znaci i obrtaji ako udju u crveno nesto ce da se razleti,tako da bas ne pije vodu prica,od jednog pregrevanja na tako kratkoj relaciji i za kratko vreme nema posledica... Uostalom kad se vozi,bacis oko na temperaturu nikad se ne zna..ali eto proslo je bez "posledica" ;)

_________________
Delovi za skoro sve opele.Info pp


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pregrevanje benzinskog motora
PostPoslato: 27 Maj 2016 13:46 
OffLine
Club 1000
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Dec 2013 05:54
Postovi: 1844
Lokacija: Berlin, Dojčland
Ime: Branko
Opel: Astra Bertone V6
Garaza: pogledaj
Evo kolega iz kanca kupio svoj prvi auto. Benkica 320d i nije nikad rastego do crvenog, jer je mislio da je opasno i da će u crvenom da mu eksplodira motor. Onda sam ga provozao jednom kod mene (obrtaljke mi i dalje ne rade i idu u 12k :D ) i evo ga sad je prezadovoljan svojim BMW-om kako ide :)

Joj da, sad se setih, malo ge je već zakačio od napred, ali sitna šteta za zadovoljstvo koje ima dok ga razvlači :D

_________________
Ne brže od života


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pregrevanje benzinskog motora
PostPoslato: 27 Maj 2016 18:33 
OffLine
Moderator
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Maj 2010 20:34
Postovi: 1812
Lokacija: Zemun
Ime: Bojan
Opel: Astra Betrone 2.0T
Garaza: pogledaj
butterfly011 je napisao:
Pa u principu, maksimalna brzina automobila je direktno srazmerna snazi na vratilu motora (P=M*w), a obrnuto srazmerna masi i trenju (kotrljanja i vazduha). Mislim da Astra G ima pristojan koeficijent trenja vazduha, nije puno teška, pa bi na dobrim gumama trebalo da izgura do 200 :dance1: Samo sto pri toj brzini, motor "ispucava" maksimalnu snagu na menjačku kutiju, pa lamela cvili kao mačka u vodi :angry4:

Menjač svakako jeste kratak u petoj (na 140kmh je već na 4000 obrtaja) ali nisam ga ni uzeo da jurim, više da se suptilno vozikam :)



cisto zbog komplikovanih formula, menjac i lamela na 200 ne trpe nista,
menjac, lamela poluosovine se prilagodjavaju obrtnom momentu ne krajnjoj snazi :P

zamisli da vozis ferarija koliko bi sve formule bile jos komplikovanije zbog crvene boje :ludilo:

_________________
phase 3, 402m 13.7s


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pregrevanje benzinskog motora
PostPoslato: 27 Maj 2016 23:49 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2014 13:59
Postovi: 2007
Lokacija: Kruševac
Ime: Stefan
Opel: Astra G Bertone 1.8 16V (Z18XE); Ex: Opel Astra G 1.6 16V
Garaza: pogledaj
Menjac i lamelu jebes kad slajfujes i slicno...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pregrevanje benzinskog motora
PostPoslato: 28 Maj 2016 13:54 
OffLine
Moderator
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Sep 2009 23:14
Postovi: 8779
Lokacija: Beograd
Ime: Zdravko Daka
Opel: Astra G Turbo/Calibra MV6
Garaza: pogledaj
Mene licno najvise brine sta je sa lakom na haubi posle pregrevanja?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pregrevanje benzinskog motora
PostPoslato: 28 Maj 2016 14:30 
OffLine
2nd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Maj 2016 20:02
Postovi: 147
Lokacija: Beograd
Ime: Horhe
Opel: Astra G 1.8 16v
Lak je odličan, još jače sija sad :ludilo2: Lako je vama da zekite 1st grear member-a, pitao bih vas da vam auto navuče temperaturu! :banghead: :angryfire:

Btw, off je prica, ali kad smo već tu... Odvezao auto danas do vulkanizera da mi stavi čova dve nove letnje gume (pošto sam uz auto dobio dve nove napred i dve krš pozadi). Uzeo Sava Intensa UHP 205/50/16, made in France, DOT 0316. Uzeo bih neke normalnije, ali je dimezija nestandardna, pa cene šibaju po ušima. :crybaby: I sad, namešta zemljak točkove nazad na auto, i sa cigarom u ustima progovara: "očuvana astra, nema šta, vidi se da nije kod nas vožena. Samo šteta što si taj motor uzeo, aj što troši gorivo, nego troši i ulje kao lud. 100.000 taj ne može da izgura bez zamene karika" :ludilo1: :ludilo1: :ludilo1:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pregrevanje benzinskog motora
PostPoslato: 28 Maj 2016 15:18 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2014 13:59
Postovi: 2007
Lokacija: Kruševac
Ime: Stefan
Opel: Astra G Bertone 1.8 16V (Z18XE); Ex: Opel Astra G 1.6 16V
Garaza: pogledaj
Verovatno neki vagenovac ili nema pojma sta prica :) Da zna nesto ne bi namestao samo tockove :ok:
Nego, sto ne otvoris svoju garazu i predstavis nam taj ocuvani primerak? :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pregrevanje benzinskog motora
PostPoslato: 28 Maj 2016 16:02 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jan 2010 15:17
Postovi: 4870
Lokacija: Beograd
Ime: Petar
Opel: Astra H opc line
Pa sad posto si ga pregrejao trosice ulja sigurno :banghead:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pregrevanje benzinskog motora
PostPoslato: 28 Maj 2016 16:15 
OffLine
2nd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Maj 2016 20:02
Postovi: 147
Lokacija: Beograd
Ime: Horhe
Opel: Astra G 1.8 16v
@djile Bice garaza, u narednih par dana, samo da ga izvezem negde na "ledinu" da ga slikam :) I da, dok skinem ogromnu, uzasnu CH nelepnicu sa gepeka :/ Mislim da je cak i kaznjivo da vozim sa njom, ali znam da cu nesto sjebati sigurno kad budem skidao :( Kupio sam neki nemački sprej u farbari, ali moram prvo da ga naprskam po poklopcu rezervoara, da odstoji 2-3 dana, pa tek onda po gepeku :confused3:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pregrevanje benzinskog motora
PostPoslato: 28 Maj 2016 17:50 
OffLine
3rd Gear

Pridružio se: 14 Maj 2013 10:23
Postovi: 178
Lokacija: beograd
Ime: dragan
Opel: Astra j 1.6 cdti
i ja sam mislio da z18xe trosi ulje kao onaj 1.6 16v iz astre f ali nije tako strasno,na satu imam 210 000 km ako su prave uopste i potrosi na 10000 ,800 grama ulja,sto mislim da nije strasno.

nego sam primetio da kad je hladan nesto je poceo da kucka u motoru pa posle prestane,jel su to hidropodizaci ili mozda bregasta?

inace mi je i izduvna grana pukla,ona je od gusa i ja sam to vario al nije dugo izdrzalo,ne mogu nigde da nadjem polovnu dobru niti da izbacim katalizator zato sto je kat i grana iz jednog dela...
mozda kucka kad je hladan zbog toga? stvarno malo ima grublji rad motor,jel tako i kod vas ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pregrevanje benzinskog motora
PostPoslato: 28 Maj 2016 20:38 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2014 13:59
Postovi: 2007
Lokacija: Kruševac
Ime: Stefan
Opel: Astra G Bertone 1.8 16V (Z18XE); Ex: Opel Astra G 1.6 16V
Garaza: pogledaj
Isto i kod mene na 10000km ode 800g ulja, i isto nekako ima malo grublji rad dok ne spusti sam ler gas kad je hladan bas, verovatno grana ili pletenica


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pregrevanje benzinskog motora
PostPoslato: 29 Maj 2016 10:19 
OffLine
4th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jan 2012 14:55
Postovi: 285
Lokacija: Uzice
Ime: Marko
Opel: Kadett E , 1.3S
Garaza: pogledaj
Slika

Da nije ovo tvoja astra? :D

_________________
Miljenko, bobina..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pregrevanje benzinskog motora
PostPoslato: 30 Maj 2016 08:52 
OffLine
2nd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Maj 2016 20:02
Postovi: 147
Lokacija: Beograd
Ime: Horhe
Opel: Astra G 1.8 16v
Nisi morao sa sve tablicama :D Priznaj da ti je privukla paznju :dance1:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pregrevanje benzinskog motora
PostPoslato: 30 Maj 2016 09:07 
OffLine
4th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jan 2012 14:55
Postovi: 285
Lokacija: Uzice
Ime: Marko
Opel: Kadett E , 1.3S
Garaza: pogledaj
Na prvu se vidi da je pregrejana, odmah primetih :D Salim se naravno :D Primetih prvo CH oznaku i 1.8 da pise, pa povezah da je mozda tvoja :D Bas deluje ocuvano, kao iz fabrike da je izasla :D Ne znam jel stalno parkiras u Stepi, ne znam bas koliko je to pametno. Imas parking 100 m iznad kod Vera, ja mislim da je bezbednije tu ostaviti. Ima nas svakakvih, neko ce namerno da ogrebe kad vidi da nema pecke. :D otvaraj garazu, da je vidimo detaljno. Glupo mi bilo da zagledam unutra xD

*EDIT: Sto se tice tablica, nisam znao da ti smeta. Nek obrise admin sliku ako moze, pa ti postavi u garazi slike bez tablica :ots:

_________________
Miljenko, bobina..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pregrevanje benzinskog motora
PostPoslato: 30 Maj 2016 09:29 
OffLine
2nd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Maj 2016 20:02
Postovi: 147
Lokacija: Beograd
Ime: Horhe
Opel: Astra G 1.8 16v
Ma ne smeta, sad se vec znamo... :postovanje:

Tu je Raiffeisen banka na metar, valjda ne smeju slepci bas ispred kamera :/
Unutra je sve fabricko i bas lepo ocuvano, ali nista od "luksuza" koji eventualno ocekujes :D Tempomat i hromirani cajgeri, kozni volan... To je sve, cak ni sedista nisu sportska.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pregrevanje benzinskog motora
PostPoslato: 30 Maj 2016 12:30 
OffLine
Club 1000
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Okt 2010 15:35
Postovi: 1347
Lokacija: Beograd
Ime: Stefan
Opel: Astra J 1.6 turbo ; Corsa 1.3 cdti ; ex Astra G 1.6 16v
Garaza: pogledaj
Opa komsija, a?!
Ja sam 100m iznad :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 88 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod - www.CyberCom.rs