Opel Team Serbia

Opel Team Serbia

Mesto za prave ljubitelje Opela
Danas je 28 Mar 2024 22:16

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Pravno pitanje - nevezano za automobile
PostPoslato: 08 Dec 2020 20:18 
OffLine
2nd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2020 15:48
Postovi: 146
Lokacija: Loznica
Ime: Milan
Opel: Insignia 2.0 CDTI // Astra J 1.4 TURBO
Garaza: pogledaj
Pozdrav društvo, da li možda na forumu ima nekog pravnika ili slučajno nekoga ko je bio u sličnoj situaciji?

Naime, muku mučim sa verujem, nažalost vrlo čestom situacijom u Srbiji. Pre godinu dana, počeo sam da radim za jednu malu IT firmu i potpisao sam ugovor na neodređeno vreme. U početku, sve je bilo super, ali kako to obično i biva, vlasnik počinje da vrda oko isplaćivanja plate. Pošto sam hteo da ispadnem čovek i vlasniku izađem u susret koliko sam mogao, trpeo sam kašnjenje od 2-3 meseca, jer me je vlasnik uveravao da će sve biti u redu, samo da on malo sredi finansije, bio je zadovoljan mojim radom i napretkom, itd.

Međutim, od njegovih obećanja naravno nije bilo ništa, na svaki moj pomen plata, on je nastavljao da tera svoju priču, radi na tome, biće, itd. Dok mi nije pukao film, pošto je dug počeo da ide ka dvocifrenom broju plata koje mi duguje. Kad sam mu rekao da ne mogu više tako da radim, bez plate, samo mi je rekao nema problema, sutra ću javiti računovođi da te odjavi i spremiti sporazum za raskid ugovora, a mene moli da uradim samo još par stvari, da bi se projekat priveo kraju(za šta bi mi potencijalno trebalo jos barem mesec-dva dana)!? A plata će kao biti isplaćena, ali ne zna kad, znači kao u Nadrealistima(mož biti za 10 dana, 10 godina, ali plate nema). Naravno, odbio sam da nastavim dalje da radim na projektu, a sporazum nisam hteo da potpisujem, jer nije hteo da mi isplati zarade koje mi duguje. Znam da je delom i moja krivica što odmah nisam obustavio rad kad je počelo kašnjenje, ali gotovo je sad.

Da li ja mogu da uradim nešto povodom toga, da ga prijavim nekoj inspekciji, gde bi ga oni naterali da mi isplati preostale zarade ili da mu blokiraju račun od firme(mislim da je u pitanju Doo) do naplate mojih potraživanja? Mislim da je takođe nelegalno da me odjavi,a da ja nisam potpisao taj sporazum o raskidu ugovora. Verujem da privatna tužba nije opcija, jer se radi o iznosu od par hiljada evra, a i znamo kako rade naši sudovi. Naravno, ja ovo sve pišem kao potpuni laik, jer nisam se nikad susreo sa ovakvim pravnim zavrzlama i svaki savet bi mi dobrodošao.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pravno pitanje - nevezano za automobile
PostPoslato: 09 Dec 2020 00:57 
OffLine
4th Gear

Pridružio se: 06 Nov 2017 22:48
Postovi: 257
Lokacija: Rep. Srpska
Ime: Nebojsa
Opel: Astra G 1.7
Cek jel me zezaš da si radio skoro 10 meseci za dz i to ne samo ti nego cela firma koliko god da vas je u tome?
Ja sam mislio da je moja firma (i kolege) najgori jer pustimo da nam kasni 2-3 sedmice.
Verovatno vam neće ni dati platu jer kad vidi da moze toliko onda ne mora nikako jedino ako imaš dobre kolege pa da se dogovorite i sredite nešto (mada čisto sumnjam to se retko dešava)
Izvinjavam se sa off ali jednostavno ne mogu da verujem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pravno pitanje - nevezano za automobile
PostPoslato: 09 Dec 2020 12:45 
OffLine
2nd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2020 15:48
Postovi: 146
Lokacija: Loznica
Ime: Milan
Opel: Insignia 2.0 CDTI // Astra J 1.4 TURBO
Garaza: pogledaj
Ne, nego kad je sve to krenulo sa kašnjenjem, bilo je po sistemu, jedan mesec bude, pa naredni/naredna dva nema, pa bude i opet tako, na taj način dug je narastao na par plata. Radio sam remote(od kuće) i pod uslovima za junior programera, koje ne verujem da bih mogao dobiti bilo gde drugde(remote rad, plata sasvim zadovoljavajuća prijavljena na puni iznos, a ne na minimalac, pa isplaćivana razlika , super ekipa kolega, rad na ozbiljnom projektu sa najnovijim tehnologijama, itd) pošto mi je to prvi posao nakon fakulteta i bitno mi je bilo da steknem iskustva.

Mene interestuje da li on može da se pravi blesav, pošto mi je rekao da se ne oseća obaveznim da isplati dug, iako imam validan potpisan ugovor, nakon što sam ja faktički ušao u neku vrstu štrajka, jer odbijam dalji rad do isplate dugovanja. Ja bih rado završio ovu priču nakon svega što se izdešavalo, jer sam već u pregovorima za drugi posao zahvaljući znanju i iskustvu koje sam stekao, ali ne želim da potpišem sporazum o raskidu(barem kako ja to shvatam) i na taj način ostanem da mu samo verujem na reč, da će dug biti isplaćen.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pravno pitanje - nevezano za automobile
PostPoslato: 09 Dec 2020 14:48 
OffLine
Club 1000
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jun 2012 04:57
Postovi: 1736
Lokacija: Mladenovac
Ime: Dusko
Opel: Astra G 2.0 DTI, Corsa D 1.2
Garaza: pogledaj
Prvo i osnovno ne potpisuj nista. Drugo procitaj svoj ugovor i vidi pod kojim uslovima moze da ti otkaze ugovor. Jedan od osnova je da ne izvrsavas svoje obaveze. Zato budi pazljiv. Obrati se inspekciji rada i nadji advokata verziranog za radne sporove. Za 20% tvojih potrazivanja ima da grize da ti izvuce sav novac.
PS
Nisam pravnik ali to je zdravorazumski savet.
Srecno.

_________________
That kid's on dope!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod - www.CyberCom.rs