Opel Team Serbia

Opel Team Serbia

Mesto za prave ljubitelje Opela
Danas je 28 Mar 2024 23:11

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: UPS
PostPoslato: 16 Okt 2020 18:55 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Mar 2012 17:31
Postovi: 547
Lokacija: Beograd (Surcin)
Ime: Aleksandar
Opel: Opel signum 1.9 cdti
Pozdrav drustvo, potrebna mi je pomoc, savet, iskustvo itd :D
Razmisljam se o nabavci UPS uredjaja, e sada posto meni ne treba za njegovu standardnu svrhu (kompijuter)vec za neke komponente u akvarijumu pa mi je potreban savet.
Prema onome sto sam citao za taj neki budzet koji bih izdvojio oko 10000din uredjaji su do nekih 450w, i na nekim forumima sam citao da je to svega nekoliko minuta struje da mi omoguci da iskljucim kompjuter, ali velika je razlika u watima za ono sto bih ja koristio.
Posto godinama u Surcinu koji je na 5min od Novog Beograda ume da nestane struja bez obzira na vremenske uslove itd(kao da sam na nekom odsecenom mestu u Bangladesu( pre nekoliko godina sam izgubio veoma retke ribe) jer je nestala struja i "pogusile" se ribice.
Potrosaci su mali koji bi bili prikljuceni na uredjaj, recimo 40/50w, mozda i manje, jer samo osnovno za filter bih prikljucio, pa me interesuje sta da ocekujem od takvog uredjaja tj da li moze da mi obezbedi struju nekoliko sati.
I jos jedno pitanje, citao sam da su baterije problem na ovim uredjajima tipa godinu dana im je zivotni vek i ako je tako o cemu da povedem racuna, hvala :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: UPS
PostPoslato: 16 Okt 2020 19:50 
OffLine
3rd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jan 2016 20:00
Postovi: 230
Lokacija: Beograd
Ime: Branko
Opel: Srebrna munja
A, sta mislis da uzmes pretvarac napona i auto akumulator za ostatak novca?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: UPS
PostPoslato: 16 Okt 2020 20:54 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Mar 2012 17:31
Postovi: 547
Lokacija: Beograd (Surcin)
Ime: Aleksandar
Opel: Opel signum 1.9 cdti
Pozdrav Branko, ja bih te zamolio, ako imas vremena ukratko da napises kako bi to konkretno funkcionisalo jer slabo se razumem u struju, malo citao o pretvaracima, ali slaba vajda.
Poenta bi bila da taj uredjaj itd radi konstantno tj i kada nisam kuci da mi se automatski ukljuci jer sam problem sa uginucima bas imao kada nisam bio kuci jer kada sam kuci mogu da spasim(na odredjene nacine), ali kada nisam onda rizik postoji :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: UPS
PostPoslato: 16 Okt 2020 21:43 
OffLine
3rd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Avg 2013 17:33
Postovi: 213
Lokacija: R.S. BiH
Ime: Predrag
Opel: Astra H 1.3 cdti
Garaza: pogledaj
Ja koristim pretvarač-punjač za napajanje pumpe centralnog grijanja, u kombinaciji sa startnim akumulatorom od 100Ah.
Ostajao sam bez struje duže od 12h i bez problema je radila pumpa (36W) + 9W LED sijalica + je dopunjavan mobilni telefon. :D Akumulator nije bio ni blizu dubokog pražnjenja. Napon je pao do 12,3V. ako me sjećanje služi. Mislim da bi prebacio preko 20 sati, da je samo pumpa radila. Može se to i izračunati ali za matematiku nesam školovala.

Bilo bi idealno da sam nabavio bateriju koja je namijenjena za ciklično pražnjenje i punjenje i koja podnosi duboka pražnjenja, ali u tom momentu nije se imalo para pa je kupljena ova klasična auto baterija. Evo, 6 godina je izdržala i tester pokazuje da je na 72% života. Vidjećemo kad će dušu ispustiti. :dedica: Dobra stvar je što je sve automatski - Kad nestane struje pali se pretvarač, a po njenom dolasku se automatski prebacuju potrošači na struju iz mreže, a akumulator dopunjava.

Znači, ne dopustiti duboko pražnjenje startnog akumulatora, povremeno doliti destilovane vode i ova kombinacija može poslužiti.

Tebi ne treba 450W jak pretvarač sa pravilnim sinusom i ovolika akumulatorčina, tako da možeš proći dosta jeftinije od mene. 80€ sam dao za punjač-pretvarač i isto toliko za akumulator.

Slika

EDIT: Evo ti i nekoliko klipova na koje sam nabaso dok sam se zanimao ovom tematikom.





Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: UPS
PostPoslato: 16 Okt 2020 23:43 
OffLine
3rd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2016 23:38
Postovi: 216
Lokacija: Bašaid, VOJVODINA
Ime: Zoran
Opel: Astra G 2.0 DTL i Astra J 1.6 CDTI
Ja imam takav plavi pretvarač na pumpi centralnog grejanja. To je domaći proizvod i koštao je oko 50-60 evra, 200 wati. Koristim ga sa traktorskim akumulatorom koji je svakako slobodan preko zime. Ima zaštitu od preteranog pražnjenja akumulatora, tako da ne može da radi sa neispravnim akumulatorom (koji ne može da upali auto).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: UPS
PostPoslato: 17 Okt 2020 09:36 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Mar 2012 17:31
Postovi: 547
Lokacija: Beograd (Surcin)
Ime: Aleksandar
Opel: Opel signum 1.9 cdti
Hvala Predraze, ovo mi je trebalo, konkretan primer jer slabo se razumem u struju :D
Kaliko sam razumeo, pretvarac tj nejegova wataza mi je otprilike orijentir za potrosace koje cu ja prikaciti i da ne bude veca od wataze koju poseduje naponski pretvarac, a amperaza akumulatora ce mi odrediti vreme koje ce moci da mi omoguci da uredjaji rade bez struje :D

Gledao sam malo na netu i svasta prodaju, ima neki pretvaraca od 2000-4000w za male pare, ali mi je to sumnjivo, a i video sam taj sto Zoran kaze od 200wdomaca firma iz Valjeva ih prodaje, cak video sam negde slican se prodaje sa ugradjenom malom baterijom 18amh i kao isto nekoliko sati moze da izdrzi.
E sada moje pitanje je pored redovnog odrzavanja akumulatora, pretvarac i akumulator bi bili ukljuceni non stop sto je za razliku od primera gde se koristi za centralno grejanje gde samo zimi radi, pa me interesuje da li to moze da bude problem?..
Ovo cu definitivno sebi ugradito i u supi gde mi se nalazi pumpa za centralno grejanje jer ista situacija mi je zbog nestanka struje bila nekoliko puta kada je bila jaka zima :(
Hvala momci jos jednom :ots1:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: UPS
PostPoslato: 17 Okt 2020 09:48 
OffLine
1st Gear

Pridružio se: 31 Jul 2019 13:47
Postovi: 19
Lokacija: Beograd
Ime: Nenad
Opel: Astra J sedan 1.4T
Obratiti pažnju na akumulator i mesto gde on stoji zbog eventualnih štetnih isparenja prilikom punjenja akumulatora. Dakle, nikako običan aku koji se može dopunjavati destilovana voda jer oni nisu hermetički zatvoreni.
Nisam nikad išao u dodatne detalje ali svojevremeno kad sam hteo da si obezbedim struju u toku nestašice (pre 20ak godina je to bilo) sećam se ovih napomena koje su mi svi stručni savetnici dali. Onda sam odustao jer sam se preselio u kraj gde je napajanje strujom bilo daleko redovnije pa nikad nism realizovao ideju.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: UPS
PostPoslato: 17 Okt 2020 09:56 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Mar 2012 17:31
Postovi: 547
Lokacija: Beograd (Surcin)
Ime: Aleksandar
Opel: Opel signum 1.9 cdti
Hvala Nenade, to sam i ja pomislio jer ipak meni je to u dnevnoj sobi pa nije bas zdravo, na autu mi je onaj akumulator koji se ne dopunjuje tj hermeticki je zatvoren pa bih takav tip stavio, a tebi hvala jer svaki savet mi mngooo znaci :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: UPS
PostPoslato: 17 Okt 2020 12:10 
OffLine
3rd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Avg 2013 17:33
Postovi: 213
Lokacija: R.S. BiH
Ime: Predrag
Opel: Astra H 1.3 cdti
Garaza: pogledaj
Citiraj:
slabo se razumem u struju

Isti smo. Sve ovo što pišem je samo da ti dam ideju kako da riješiš problem i prenesem neka lična iskustva. Za neke ozbiljnije stvari treba porazgovarati sa ljudima od struke. Ja sam apsolutni laik. :bekelji:

Citiraj:
pretvarac tj nejegova wataza mi je otprilike orijentir za potrosace koje cu ja prikaciti i da ne bude veca od wataze koju poseduje naponski pretvarac

Jeste. Moraš obratiti pažnju na činjenicu da proizvođači obično napišu max vrijednost koju uređaj može isporučiti u nekom kraćem vremenskom intervalu. Ti treba da vidiš koje su vrijednosti koje uređaj može konstantno da isporučuje pod opterećenjem. Trebalo bi da pišu ti podaci u specifikacijama uređaja. Evo na mom uređaju piše 450W I to je tzv. udarna potrošnja, dok je stvarna potrošnja koju može da podnese malo preko 200W.


Citiraj:
pretvarac i akumulator bi bili ukljuceni non stop sto je za razliku od primera gde se koristi za centralno grejanje gde samo zimi radi, pa me interesuje da li to moze da bude problem?..

Kod mene je pretvarač I punjač u istom uređaju, a baterija obična startna. Tu ćeš se sresti sa sljedećim problemom – Punjač kad dopuni akumulator prebacuje se u režim održavanja (malo ispod 14V). U tom režimu neminovno dolazi do gubitka vode, naročito u krajnjim ćelijama i mora se dosipati destilovana voda. Nije to toliko izraženo, ali nakon svake sezone sam morao malo dosuti. Sad dolazimo do drugog problema – Dosipanjem vode smanjuje se gustina elektrolita, a pošto se najviše dosipa u krajnje ćelije onda se pojavljuje i različita gustina po ćelijama. To se donekle popravlja ciklusima potpunog pražnjenja (do 10,5V) i punjenja. Pošto se radi o ca/ca bateriji čak sam nabavio punjač koji puni naponom 16,2V da bih mogao u potpunosti napuniti bateriju I popraviti njeno stanje. Nisam bio pretjerano zadovoljan rezultatima. :ludilo: Akumulator definitivno brže propada u ovakvim uslovima eksploatacije nego da je u autu. Još godinu-dvije i mislim da je gotov.


Ti vidi šta ti najbolje odgovara. UPS dolazi sa malim baterijama (4-7Ah) i mislim da je to nedovoljno za par sati rada potrošača od 50W. Ako misliš naknadno na UPS prikačiti veću bateriju, punjači u tim uređajima su slabašni i punjenje baterije od 40Ah bi trajalo čitavu vječnost, ako bi je i mogao napuniti.

Možda da kupiš samo pretvarač, a akumulator dopuniš po potrebi običnim punjačem za auto. Na taj način nećeš imati problem sa gubitkom vode koji sam ja imao. Jeste da process nije potpuno automatski i traži malo gimnastike, ali je možda to ono što ti najviše odgovara.


Umorih se kucajući. Ostarilo se definitivno. :dedica:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: UPS
PostPoslato: 17 Okt 2020 19:56 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Mar 2012 17:31
Postovi: 547
Lokacija: Beograd (Surcin)
Ime: Aleksandar
Opel: Opel signum 1.9 cdti
Hvala ti puno na ovim informacijama, definitivno sada znam sta da trazim i o cemu da povedem racuna, pa cu kada budem nabavljao imati sve ovo u vidu :respekt: :ots1:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: UPS
PostPoslato: 17 Okt 2020 20:41 
OffLine
1st Gear

Pridružio se: 26 Sep 2020 15:31
Postovi: 13
Lokacija: Добој, Српска
Ime: Синиша
Opel: Astra G 1.4
acasurcin je napisao:
Hvala Nenade, to sam i ja pomislio jer ipak meni je to u dnevnoj sobi pa nije bas zdravo, na autu mi je onaj akumulator koji se ne dopunjuje tj hermeticki je zatvoren pa bih takav tip stavio, a tebi hvala jer svaki savet mi mngooo znaci :)

Није ти ни тај баш за кућне употребе.

Ту обично иду специјални акумулатори за UPS-ове, са гел или желатинозним електролитом.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: UPS
PostPoslato: 17 Okt 2020 21:37 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Mar 2012 17:31
Postovi: 547
Lokacija: Beograd (Surcin)
Ime: Aleksandar
Opel: Opel signum 1.9 cdti
Hvala Sinisa na odgovoru, ja sam bio ubedjen da je ovaj vartin sto imam u autu sa gelom, tako da hvala ti jer to veoma bitno da se ne potrujemo u kuci :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: UPS
PostPoslato: 18 Okt 2020 02:04 
OffLine
1st Gear

Pridružio se: 26 Sep 2020 15:31
Postovi: 13
Lokacija: Добој, Српска
Ime: Синиша
Opel: Astra G 1.4
Нема на чему. Провјери, можда и јесте са гелом, углавном сви са течним електролитом нису за кућну употребу у затвореном простору, па и они "без одржавања".


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 18 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod - www.CyberCom.rs