Opel Team Serbia

Opel Team Serbia

Mesto za prave ljubitelje Opela
Danas je 28 Apr 2024 00:39

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Ta pec-automatika
PostPoslato: 04 Dec 2014 21:38 
OffLine
4th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Mar 2008 22:25
Postovi: 326
Lokacija: бања Врујци, беле Воде
Ime: Влада
Opel: Југо 1.5, 1.1, астра г
Pre par dana sam napravio automatiku za uljkucenje TA peci (trofazna) kad je jeftinija struja pa evo da podelim sa vama kako sam ja to uradio...sema
Slika
TA pec je 3.5kw, 3500w / 220v= 15.9A, kontaktor od 16A bi mi bio na granici pa sam uzeo od 20A (kineski dodouse ali za sad sljaka dobro).Evo i delova (slike su sa neta, zaboravio sam da slikam)
kontaktor Grand 20A spulna 220V
Slika Slika
monofazna OG uticnica
Slika
trofazna OG uticnica
Slika
kabl 5x2.5 licnasti 2metra (i kupljeno dva metra jedna zila 2.5 preseka za povezivanje svega)
Slika
viljuska trofazna
Slika
tajmer digitalni
Slika
kabl sa viljuskom
Slika
Posto pec ima jedan (od predvidjena dva ventilatora) za izduvavanje odlucio sam da ovaj ceo sklop ubacim u mesto predvidjeno za drugi ventilator. Prvo sam bio skeptican da li ce mu smetati tolika temperatura od peci da ne istopi uticnice, tajmer, kontaktor....ali nema problema, bar za sada :D
Otvor u tom kucistu odakle ventilator izvlaci topao vazduh iz peci sam zatvorio parcetom klingerita i oblozio sam sa svih strana takodje sa njim da smanjim temperaturu i onda ubacio ovu moju skalameriju u taj otvor :D namesteno je na tajmeru da svako vece pali punjenje peci u 00:30h i da gasi u 7:45h ujutru (kada je jeftina struja), a jednom zilom sam odveo zivu struju na termostat da bi mogao ventilator da se pali preko dana da izduvava toplotu. Prekidac sam ostavio za alternativno punjenje peci (ukoliko budu jaki mrazevi pa se dosta koristi ventilator i izduva svu toplotu, da dogreje malo), moze to sve da se regulise preko tajmera ali je ubacen u pec i trebalo bi svaki put da skidam poklopac i ukljucujem, ovako je lakse, prekidac sam stavio sa zadnje strane peci i samo KLIK :) eto, ako neko bude pravio ovako nesto da ima :D
Cena svih delova je bila ukupno oko 3000 din i isplatice se za mesec dana (nadam se laugh )
Da napomenem struja je do sada stizala oko 10-11000 din mesecno kada se pec punila preko dana, sada cemo videti koliko ce stici na kraju ovog meseca, ja se nadam barem 3000din manje. :ok:

_________________
Аристотел: драг ми је Платон, али ми је Дража Михаиловић!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ta pec-automatika
PostPoslato: 04 Dec 2014 23:21 
OffLine
Club 1000
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Sep 2008 22:25
Postovi: 1428
Lokacija: Zdovac
Ime: Tata
Opel: Seat
moj kum je napravio na trofaznom utikacu od ta peci, nsku sklopku sa tri štekera, pa na svakom štekeru po jedan automatski prekidac, iz njega po jedan utikac nazad u sklopku, a iz sklopke jedan kabl koji ide u peć. Sada se uvek pećka pali u 00.20min i gasi u 6h ujutru, odnosno samo se u tom peridou moze puniti...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ta pec-automatika
PostPoslato: 04 Dec 2014 23:51 
OffLine
Opel Team Member
Opel Team Member

Pridružio se: 15 Avg 2014 21:17
Postovi: 271
Lokacija: Cuprija
Ime: Goran
Opel: omega A2.6,senator b
vlado ovo si super odradio.pregledao sam semu koju si uradio.pec ti radi na trofaznu ili monofaznu struju posto vidim da si napisao podatak,,TA pec je 3.5kw, 3500w / 220v= 15.9A,'',ako je trofazna onda ti je kontaktor od 10A dovoljan,posto ti struja po fazi nije veca od 5A-6A,ali nista ne smeta jaci kontaktor.nemoj da brines sto je kineski bar je ORIGINAL :ludilo2: i jeftin nego Iskrin iz Kine koji je 3 puta skuplji.inace sam elektricar-automaticar.racun za struju mora biti manji :ok:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ta pec-automatika
PostPoslato: 05 Dec 2014 17:45 
OffLine
Club 1000
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2008 19:18
Postovi: 1067
Lokacija: Kragujevac
Ime: Aleksandar
Opel: Insignia 2.0 cdti / Corsa B 1.2i
Garaza: pogledaj
Pa vidis da koristi trofaznu... da bi instalacija bila rasterecena ali grejaci rade na 220V.
A zasto si stavljao jos jednu trofaznu viljusku i uticnicu i zasto monofaznu uticnicu ?
Ako si monofaznu stavio zbog napajanja spulne sklopke i vremenca,
onda si mogao da uzmes fazu sa dovoda sklopke i napojis sve sto treba da ne komplikujes...ali dobro ;)
sasvim korektno si ovo uradio :postovanje:
Sigurno ce nekome da koristi .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ta pec-automatika
PostPoslato: 05 Dec 2014 20:22 
OffLine
4th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Mar 2008 22:25
Postovi: 326
Lokacija: бања Врујци, беле Воде
Ime: Влада
Opel: Југо 1.5, 1.1, астра г
goran78 je napisao:
vlado ovo si super odradio.pregledao sam semu koju si uradio.pec ti radi na trofaznu ili monofaznu struju posto vidim da si napisao podatak,,TA pec je 3.5kw, 3500w / 220v= 15.9A,'',ako je trofazna onda ti je kontaktor od 10A dovoljan,posto ti struja po fazi nije veca od 5A-6A,ali nista ne smeta jaci kontaktor.nemoj da brines sto je kineski bar je ORIGINAL :ludilo2: i jeftin nego Iskrin iz Kine koji je 3 puta skuplji.inace sam elektricar-automaticar.racun za struju mora biti manji :ok:

Acika je odgovorio umesto mene, grejaci rade na 220v zato i delim snagu peci sa 220v. Da su grejaci na 380, tj. da koriste dve faze po grejacu onda bi delio sa 380v i bila bi amperaza oko 5-6A. Ali u svakom slucaju jaci kontaktor nije na odmet kao sto si rekao :ok: inace kolelege smo po struci, ja sam elektromehanicar, radim kao elektricar na vodovodu, radim sa pumpama i do 100kw, koji vuku i do 190A kontaktorima od po 10kg :D i da te ne davim ostalom automatikom, znas sve i sam...ziv bio :ziveli: :ok:

Acika je napisao:
Pa vidis da koristi trofaznu... da bi instalacija bila rasterecena ali grejaci rade na 220V.
A zasto si stavljao jos jednu trofaznu viljusku i uticnicu i zasto monofaznu uticnicu ?
Ako si monofaznu stavio zbog napajanja spulne sklopke i vremenca,
onda si mogao da uzmes fazu sa dovoda sklopke i napojis sve sto treba da ne komplikujes...ali dobro ;)
sasvim korektno si ovo uradio :postovanje:
Sigurno ce nekome da koristi .

Znam sta hoces da pitas moglo je sve to da se izveze zicama i da ne bude nijedne uticnice, ali ovako je kulturnije samo ukljucis staru trofaznu viljusku u novu uticnicu, a tajmer u monofaznu uticnicu. I ako ne daj Boze dodje do necega pa sve ovo "zataji" samo iscupam viljusku od peci i ukljucim u zid direktno (vratim kako je bilo) :ok:

_________________
Аристотел: драг ми је Платон, али ми је Дража Михаиловић!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ta pec-automatika
PostPoslato: 05 Dec 2014 23:43 
OffLine
Opel Team Member
Opel Team Member

Pridružio se: 15 Avg 2014 21:17
Postovi: 271
Lokacija: Cuprija
Ime: Goran
Opel: omega A2.6,senator b
ti imas 3 grejaca od 1.1 kw+ventilator i to ti dodje oko 3.5kw.za svaki grejac imas po jednu fazu sa zajednickom nulom,jeste svaki grejac radi na 220v,ali struja od 5-6 ampera ti je po fazi ili po jednom grejacu ili po jednom kontaktu kontaktora.drago mi je da smo kolege :ziveli:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ta pec-automatika
PostPoslato: 05 Dec 2014 23:46 
OffLine
Club 1000
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2008 19:18
Postovi: 1067
Lokacija: Kragujevac
Ime: Aleksandar
Opel: Insignia 2.0 cdti / Corsa B 1.2i
Garaza: pogledaj
hehehe Abarth :thumbup:
Gorane,na tim pecima je obicno samo dva grejaca od po 1.75 kw ;)
mada ih ima i sa tri grejaca od po 1.15 kw. ili sa dva grejaca po 1 kw i jedan od 1.5kw.
Ove od 3 komada po 1.15kw sam samo jednom video i pretpostavljam da su bili neka mala privreda jer do tada nisam znao da ih neko pravi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ta pec-automatika
PostPoslato: 06 Dec 2014 02:11 
OffLine
Club 1000
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2009 23:10
Postovi: 1824
Lokacija: Leskovac
Ime: Slobodan
Opel: Astra G 1.6 16V, Signum 2.0T
U šta si spakovao kontaktor? Ja pred prošlu zimu napravih ovo isto, ali prvo što kontaktor nenormalno rokne kad se uključi/isključi, a drugo što kad ga staviš u bilo kakvo kućište čuje se zujanje (rezonira kutija), i toliko me nervira da sam odmah skinuo celu priču, a i mene koštali delovi slično kao tebe... :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ta pec-automatika
PostPoslato: 06 Dec 2014 09:45 
OffLine
Club 1000
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2008 19:18
Postovi: 1067
Lokacija: Kragujevac
Ime: Aleksandar
Opel: Insignia 2.0 cdti / Corsa B 1.2i
Garaza: pogledaj
Jedino da ispod sklopke stavis neku deblju,ne mnogo tvrdu gumu,da ublazi udarac ili da kupis zvucnu izolaciju ( ali ne za auto :) ) pa da izlepis iznutra kutiju u kojoj je sklopka. Ima da se kupi zvucna izolacija koja je veoma dobra ,a izgleda slicno kao korneti od jaja :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ta pec-automatika
PostPoslato: 06 Dec 2014 11:19 
OffLine
4th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Mar 2008 22:25
Postovi: 326
Lokacija: бања Врујци, беле Воде
Ime: Влада
Opel: Југо 1.5, 1.1, астра г
bobale je napisao:
U šta si spakovao kontaktor? Ja pred prošlu zimu napravih ovo isto, ali prvo što kontaktor nenormalno rokne kad se uključi/isključi, a drugo što kad ga staviš u bilo kakvo kućište čuje se zujanje (rezonira kutija), i toliko me nervira da sam odmah skinuo celu priču, a i mene koštali delovi slično kao tebe... :(

Stavio sam ga samo u u onu supljinu gde ide drugi ventilator i sa strana stavio klingerit da slucajno ne dohvati negde do mase i malo da ublazi toplotu, nista ne drci-zuji (za sada), nov je kontaktor i nje opterecen maksimalnom strujom pa radi mirno. Samo lupi kad upali i kad ugasi, nista vise. Uzmi od unutrasnje gume nalepi na postolje gde ti stoji kontaktor da ublazi malo drcanje.
Acika je napisao:
hehehe Abarth :thumbup:
Gorane,na tim pecima je obicno samo dva grejaca od po 1.75 kw ;)
mada ih ima i sa tri grejaca od po 1.15 kw. ili sa dva grejaca po 1 kw i jedan od 1.5kw.
Ove od 3 komada po 1.15kw sam samo jednom video i pretpostavljam da su bili neka mala privreda jer do tada nisam znao da ih neko pravi.

goran78 je napisao:
ti imas 3 grejaca od 1.1 kw+ventilator i to ti dodje oko 3.5kw.za svaki grejac imas po jednu fazu sa zajednickom nulom,jeste svaki grejac radi na 220v,ali struja od 5-6 ampera ti je po fazi ili po jednom grejacu ili po jednom kontaktu kontaktora.drago mi je da smo kolege :ziveli:

Ima 4 grejaca, tj. postoje 5 mesta za grejace (rupe u metalu sa strane) ali cini mi se da ne postoje urezane cigle, to su ona stapna-duzna, stoje urezana u ciglama. Sredjivao sam ovu pec ja pre 5-6 godina i menjao grejace ali se ne secam tacno, mislim da su po 800w po komadu ako se ne varam.

_________________
Аристотел: драг ми је Платон, али ми је Дража Михаиловић!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ta pec-automatika
PostPoslato: 07 Dec 2014 00:59 
OffLine
Opel Team Member
Opel Team Member

Pridružio se: 15 Avg 2014 21:17
Postovi: 271
Lokacija: Cuprija
Ime: Goran
Opel: omega A2.6,senator b
nema brige za buku.novi kontaktor za manje struje skoro se i ne cuje kad ukljuci niti zuji,ali ako stavis neki polovan recimo koncar od 25 ili 40 ampera pun prasine e to je buka :ludilo2:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ta pec-automatika
PostPoslato: 13 Jan 2015 22:20 
OffLine
4th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Mar 2008 22:25
Postovi: 326
Lokacija: бања Врујци, беле Воде
Ime: Влада
Opel: Југо 1.5, 1.1, астра г
Stig'o racun :) ... prosle godine za ovaj mesec je stiglo oko 13-14000din jer uslo debelo u crvenu zonu, a sada 6900din :) tako da se vise nego ispaltilo.....radilo je 7-8 dana ok onda je poceo tajmer(digitalni) da se resetuje i gubi nastelovano vreme ukljucenja-iskljucenja, verovatno pad napona pri ukljucenju. Onda sam ga zamenio obicnim-mehanickim i sad sve sljaka super....eto toliko od mene...ko se greje ovako nek se baci na posao..lepa usteda :)

_________________
Аристотел: драг ми је Платон, али ми је Дража Михаиловић!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ta pec-automatika
PostPoslato: 13 Jan 2015 22:41 
OffLine
Opel Team Member
Opel Team Member

Pridružio se: 15 Avg 2014 21:17
Postovi: 271
Lokacija: Cuprija
Ime: Goran
Opel: omega A2.6,senator b
nema greske.kad dodje racun sve se vidi :ok:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ta pec-automatika
PostPoslato: 13 Jan 2015 23:24 
OffLine
Club 1000
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2009 23:10
Postovi: 1824
Lokacija: Leskovac
Ime: Slobodan
Opel: Astra G 1.6 16V, Signum 2.0T
Vlado, jesi razmislio da špulnu kontaktora jednostavno vežeš za sijalicu jeftine struje/uklopni sat?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ta pec-automatika
PostPoslato: 13 Jan 2015 23:42 
OffLine
Opel Team Member
Opel Team Member

Pridružio se: 15 Avg 2014 21:17
Postovi: 271
Lokacija: Cuprija
Ime: Goran
Opel: omega A2.6,senator b
bobale je napisao:
Vlado, jesi razmislio da špulnu kontaktora jednostavno vežeš za sijalicu jeftine struje/uklopni sat?

to je najbolja varijanta jer ako mozes da se prikljucis na sijalicu onda biras tarifu,dalje nebih.. :ludilo2:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ta pec-automatika
PostPoslato: 14 Jan 2015 00:08 
OffLine
Club 1000
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2009 23:10
Postovi: 1824
Lokacija: Leskovac
Ime: Slobodan
Opel: Astra G 1.6 16V, Signum 2.0T
Na forumu nije dozvoljena diskusija o nelegalnim načinima za smanjivanje računa za struju :P


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ta pec-automatika
PostPoslato: 14 Jan 2015 12:17 
OffLine
4th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Mar 2008 22:25
Postovi: 326
Lokacija: бања Врујци, беле Воде
Ime: Влада
Opel: Југо 1.5, 1.1, астра г
bobale je napisao:
Vlado, jesi razmislio da špulnu kontaktora jednostavno vežeš za sijalicu jeftine struje/uklopni sat?

Jesam ali nemam je na tabli u stanu, vec je dole u prizemlju na glavnom ormaru. :)

_________________
Аристотел: драг ми је Платон, али ми је Дража Михаиловић!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ta pec-automatika
PostPoslato: 15 Jan 2015 19:39 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Dec 2014 21:20
Postovi: 7
Lokacija: Lazarevac
Ime: Marko
Opel: Kadett 1.3
Kod mene na poslu je namesten osigurac i moze da se prebaci na automatsko i rucno. Kad je automatsko puni samo nocu, a kad je rucno puni stalno :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ta pec-automatika
PostPoslato: 16 Jan 2015 17:51 
OffLine
4th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Mar 2008 22:25
Postovi: 326
Lokacija: бања Врујци, беле Воде
Ime: Влада
Opel: Југо 1.5, 1.1, астра г
I kod mene ima prekidac za stalno punjenje i samo nocno-po nastelovanom vremenu....gde radis? :)

_________________
Аристотел: драг ми је Платон, али ми је Дража Михаиловић!!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 0 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod - www.CyberCom.rs