Opel Team Serbia

Opel Team Serbia

Mesto za prave ljubitelje Opela
Danas je 27 Apr 2024 21:35

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Mitologija Starih Slovena
PostPoslato: 22 Jan 2012 19:14 
OffLine
Club 1000
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2010 20:27
Postovi: 1967
Lokacija: Zemun
Ime: Vilim
Opel: Astra Bertone 2.0t
U zadnje vreme se interesujem mitologijom i istorijom Slovena,pogotovo Srba pre pokrshtavanja. Sama religija ili rodoverje Slovena bila je izuzetno zanimljiva i inspirativna. Kao i sve paranske religije imali smo mnoshtvo bogova i ono sto mi se najvise svidja jeste izuzetno prisan odnos sa prirodom,najvise zbog toga sto juzni sloveni nisu gradili hramove vec su sve obrede vrshili u shumama i pred totemima (tada su se zvali balvanima).

SVAROG je Svebog, Nebo, Apsolut. On nije personifikovan već se u njemu sadrže i iz njega proizilaze sva ostala božanstva, a osnovno trojstvo čine Svarog, Svetovid i Perun. (stvoritelj, zaštitnik, razoritelj).
SVETOVID - ZAštitnik: onaj koji daje uvide i prosvetljenje. Njegov simbol je rog pun medovine (svetog nektara, ambrozije, koja pomaže ulazak u sfere svetlosti i proširenje svesti). Njegov kontinuitet je Sveti Vid. Vidovdan. Njegova životinja je konj, a sveto drvo lipa.
PERUN - Bog groma i kiše. Razgraditelj, u smislu pročišćenja i stvaranja podloge za novo i više. Njegovo drvo je sveti hrast (zapisi koji se i danas poštuju). U hrišćanstvu ga nastavlja Sveti Ilija.
BELOBOG i CRNOBOG - dvojnost osnovnih energija koje održavaju Kosmos: plus-minus, spolja-unutra, dan-noć, itd. Njihovo večno nadmetanje prouzrokuje sveukupno kretanje i kreaciju nepreglednog mnoštva oblika pojavnog sveta.
SURIJA ili HOROS - dva imena za Boga Sunca. Sunce, kao životodavni izvor veoma je poštovano. Horos je takođe Bog Sunca u starom Egiptu, a Surija u Indiji. Neka slovenska plemena smatraju sebe Sinovima Sunca - "Sure ili Surenži koji žive na obalama Plavog (sinjeg) mora".
STRIBOG - Bog vetra i vazduha
RADGOST - Bog gostoprimstva. Izraz poštovanja svakog ljudskog bića, kao dela menifestacije Boga. Kult putnika-namernika. Simbol: hleb i so.
ČISLOBOG - Bog broja i mere. Onaj koji brine o Kosmičkom redu. Simbol mi je mandala koja se sastoji od osnovnih geometrijskih oblika kao osnove savršenstva i harmonije. Spoznanja da su osnovna tajna svih nauka: broj i mera.
JARO - simbol mladosti, proleća setve. Atributi: gostoprimstvo, molitva, kupanje. Bilje - sve što se seje s proleće: jaro žito, ...
LADA - nevesta, čuvarka porodičnih i moralnih vrednosti: čast, rodoljublje i ljubav. Cvet: perunika.
VELES - Veliki otac naroda koji je Slovenima dao dragocena znanja: ratarstvo, pčelarstvo i grnčarstvo. On štiti šume, ptice i zveri. Njemu je posvećena Velesova knjiga.
SMURGL - zaštitnik ognjišta i duhova predaka. Istočnik krsne slave koju Srbi i danas svetkuju i štuju. Simbol mu je ognjište ograđeno sa četiri kremen-kamena, između kojih je ravnokraki krst a sve to zatvoreno u rombu koji simboliše krov (moguća preteča srpskog simbola sa ocilima. Da li su se tokom vremena okrenula?).
KRIŠEN - slavljen o Koledu i simbolizovan bakljom (krijesnice, kresovi, u indijskoj tradiciji Krišna).
VIŠNJI - Svevišnji (takođe postoji u indijskoj tradiciji kao Višnu). Sveto drvo: Višnja.

Slika KOLOVRAT-simbol boga sunca tj. vrhovnog boga Svaroga

Slika RUKE BOGA-simbol ruku bozijih,takodje jedan od simbola Svaroga koji grli svet i 4 elementa prirode.

Slika simbol paganskog svetog trojstva (rodjenje,zivot i smrt ili voda,zemlja,vazduh....beskrajni ciklus zivota) koji je kasnije preuzet od hrishcansta

Slika SVARGA – из листова цвета Сварог креше искре и призива свог сина, бога Перуна. Она представља млечни пут у универзуму. Такође се сматра симболом бога Перуна, цвет перунике. Врло често заступљен симбол код свих Словена, нађен на остацима архитектуре, керамике и сл предмета.

Slika ovaj simbol prestavlja munju boga peruna ili njega samoga

Slika staro srpsko groblje

Гај – стари Словени су се такође окупљали у шумама односно гајевима, где су штовали своје богове и приносили им жртве. Свето дрво храст представља дух претка, и заштитника будућих поколења. Верује се да је људски род створен од две врсте дрвета, храста – мушкарац и липа – жена. Пошто код Јужних Словена нема остатака храмова, највероватније због раног преласка у хришћанство, верује се да су они највише практиковали штовање богова на овај начин.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mitologija Starih Slovena
PostPoslato: 24 Jan 2012 09:57 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Dec 2006 01:35
Postovi: 3320
Lokacija: Земун - Србија
Ime: Боки
Opel: Astra F TDS
Garaza: pogledaj
Svetotrojstvo kod starih Slovena ti je bilo postajanje da kazem 3 sveta:
-Jav(a) materijalni svet koji nas okruzuje
-Nav(a) ili svet mrtvih
-Prav(a) svet bogova ili zakon vrhovnog boga koji vazi svuda


Imas mnogo stvari koje je Hriscanstvo preuzelo iz Rodovjera.

_________________
Scheißegal


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mitologija Starih Slovena
PostPoslato: 26 Jan 2012 09:02 
OffLine
1st Gear

Pridružio se: 01 Nov 2010 20:56
Postovi: 63
Lokacija: Vladimirci
Ime: Aleksandar
Opel: Kadett E
Citiraj:
Imas mnogo stvari koje je Hriscanstvo preuzelo iz Rodovjera.


Misliš stvari koje sveštenici nisu uspeli da iskorene, koje su ostale u narodu i onda poprimile razne "dodatke"? :)

Zanimljiva tema, ja je isto volim. Otacon ako možeš postavi neke linkove gde si našao sve to. Aleksandar Tešić je u "Kosingasu" obradio na zanimljiv način sve to, ja sam nažalost pročitao samo prvu knjigu od tri, jer biblioteka nema sve tri, ali nadam se da ću jednom kupiti ceo komplet.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mitologija Starih Slovena
PostPoslato: 26 Jan 2012 09:15 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Dec 2006 01:35
Postovi: 3320
Lokacija: Земун - Србија
Ime: Боки
Opel: Astra F TDS
Garaza: pogledaj
Pa moze se tako reci, modifikovane da bi bile hriscanske ;)

_________________
Scheißegal


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mitologija Starih Slovena
PostPoslato: 26 Jan 2012 14:28 
OffLine
Club 1000
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2010 20:27
Postovi: 1967
Lokacija: Zemun
Ime: Vilim
Opel: Astra Bertone 2.0t
Citiraj:
Misliš stvari koje sveštenici nisu uspeli da iskorene
bas tako, po mnogim istoricarima pokrshtavanje Slovena je bilo izuzetno nasilno i Juzni Sloveni su se najduze opirali pokrshtavanju,zato i nismo nikad pravili hramove vec smo se krili po shumama i tamo pravili obrede. Veruj mi da se ne secam odakle sam sve vadio podatke,guglao sam danima i prosao sam brda stranica. Ovo su neki forumi kojih se secam :)
http://slavic-unity.com/
http://www.stormfront.org/forum/f43/
http://forum.badnjak.com/
http://www.nsprogram.org/forum/forumdisplay.php?f=24


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mitologija Starih Slovena
PostPoslato: 26 Jan 2012 14:47 
OffLine
Club 1000
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Jan 2010 01:54
Postovi: 1802
Lokacija: Nis
Ime: Aleksandar
Opel: Vectra B
Svaka cast za temu :respekt:
Ja sam Grcku i Egipatsku mitologiju skoro do detalja "obradio" :)
Ali neke od stvari koje ste napisali stvarno prvi put cujem... :respekt: :ziveli:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mitologija Starih Slovena
PostPoslato: 26 Jan 2012 17:22 
OffLine
1st Gear

Pridružio se: 01 Nov 2010 20:56
Postovi: 63
Lokacija: Vladimirci
Ime: Aleksandar
Opel: Kadett E
Evo vam zanimljiv primer, kod mene u selu za seosku slavu (preslavu - kako to ovde zovemo) su nekad bile tzv. litije - ako neko zna šta je to dobro je, ako ne zna neka Gugla. :D E sad, običaj je da se negde narod pomoli, pop je rekao ljudima da im je najlakše da urežu krst na hrastovo drvo koje se nalazi na jednom mestu i da će on tu da očita molitvu. Tako je i bilo. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mitologija Starih Slovena
PostPoslato: 26 Jan 2012 19:54 
OffLine
Club 1000
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2010 20:27
Postovi: 1967
Lokacija: Zemun
Ime: Vilim
Opel: Astra Bertone 2.0t
inace po nasem paganstvu muskarac je bio napravljen od hrasta (koje je sveto drvo srba) ,a zena od lipe......tako da ima savrseno smisla urezati simbol u hrast :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mitologija Starih Slovena
PostPoslato: 26 Jan 2012 20:17 
OffLine
Club 1000
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2010 20:27
Postovi: 1967
Lokacija: Zemun
Ime: Vilim
Opel: Astra Bertone 2.0t
http://forum.burek.com/staroslovenska-m ... cseen.html evo fino prepricane mitologije starih slovena. Jedino me buni to sto svaka grupa slovena imala je neke svoje inerpretacije tako tesko je pohvatati pravu pricu u koju su nasi preci verovali.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mitologija Starih Slovena
PostPoslato: 26 Jan 2012 21:26 
OffLine
3rd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Jan 2012 20:52
Postovi: 186
Lokacija: Tuzla
Ime: edo
Opel: Opel Kadett E
Garaza: pogledaj
nemanja svaka cast


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 0 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod - www.CyberCom.rs