Opel Team Serbia

Opel Team Serbia

Mesto za prave ljubitelje Opela
Danas je 28 Mar 2024 19:19

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Čišćenje MAF i MAP senzora
PostPoslato: 29 Jan 2021 01:42 
OffLine
3rd Gear

Pridružio se: 18 Avg 2019 20:56
Postovi: 224
Ime: StefiX
Opel: .
Rešio sam danas da očistim MAF senzor(protokomer) i MAP senzor pa reko da opalim par slika i napišem kako i šta pa možda nek bude od pomoći :D :D :D

Za čišćenje vam je potrebno : MAF kliner(cena: ~850din) ili Kontakt kliner-koji isparava i ne ostavlja talog(cena: ~350din) ili Etil alkohol 96% i malo dobre volje :) NIKAKO NE KORISTITI WD40 Brake cleaner Carb cleaner ili neka druga sredstva jer možete zajeb*ti MAF i MAP senzore


Prvo ćemo krenuti sa čišćenjem MAF senzora (protokomera) potreban alat: ključ ili gedorica 7mm kako bi otpustili šelne i izvukli protokomer. Pre toga treba iskopčati džek (nemojte vući na silu kao ja) ispod imate jedan “osigirac” koji podignete pljosnatim odvijačem i lagano povučete ka sebi, kada ste to uradili otpustite šelne i lagano izvučete protokomer napolje.

Slika

Slika

Slika

Slika

Unutrašnjost ne smete dirati/brisati dovoljno je da naprskate sa sredstvom koje ste kupili i sačekati da ispari. Kada se protokomer osuši samo sve vratite obrnutim redosledom.
Pre:
Slika
Posle:

Slika

Slika


A sad MAP senzor, njega isto možete čistiti sa gore navedenim sredstvima.
MAP senzor se obično “zašrafljen” na usisnoj grani e sad razlikuje se od automobila do automobila.
Kod mene se nalazi desno od EGR ventila (Zafira 2.0DTI 2001)
Slika
Plavom bojom su označena dva štafa koja morate odviti(gedora 7mm) da bi mogli pomeriti plastiku i prići MAP senzoru a narandzasta strelica pokazuje gde se nalazi MAP senzor, takodje morate skinuti dzek sa termodavača(takodje odvijačem “podbočiti” osigirac i lagano iskopčati.
Slika
Lagano pomerite plastiku da bi ste mogli prići MAP senzoru koji se je pričvršćen sa jednim šrafom koji možete odviti gedorom 7mm, pre toga i sa njega morate iskopčati dzek
Slika

Kada ste to uradili polako ga vucite ka sebi nemojte se uplašiti ako neće da izadje to je verovatno zato što ima kilu gareži na sebi samo malo okrećite levo desto i izlazi :D :D
Slika
Ja sam ostao u blagom šoku kad sam
video šta je gareži na njemu i koliko je još spalo sa njega prilikom vadjenja, prilikom čišćenja sam upotrebio i štapić za uśi i čačkalicu i jako jako pažljivo očistio ono što sprej nije mogao.Naravno posle čišćenja ostavite da se sredstvo koje ste naneli ispari. I sve vratite obrnutim redosledom.
MAP posle čišćenja

Slika

Slika

Ukoliko nešto nisam uradio kako treba slobodno kritikujte i napomenite ja ovo radim prvi put tako da sam hteo barem koliko toliko da olaksam ako neko bude isto hteo da uradi. :D :D :D
Rezultat je da mi auto mirnije radi ne povećava mi obrtaje i kao da bolje prima gas.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Čišćenje MAF i MAP senzora
PostPoslato: 29 Jan 2021 08:49 
OffLine
3rd Gear

Pridružio se: 16 Sep 2019 10:48
Postovi: 215
Lokacija: Beograd
Ime: Petar
Opel: Peugeot 307 1.6hdi 110 hp
Da nije to loše očustiti, uglavnom je to na dosta vozila čisto mada sam viđao i dosta prljave gde motor nije mogao da startuje, vuče itd.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Čišćenje MAF i MAP senzora
PostPoslato: 29 Jan 2021 13:26 
OffLine
3rd Gear

Pridružio se: 18 Avg 2019 20:56
Postovi: 224
Ime: StefiX
Opel: .
petarc1971 je napisao:
Da nije to loše očustiti, uglavnom je to na dosta vozila čisto mada sam viđao i dosta prljave gde motor nije mogao da startuje, vuče itd.

Kada mi je toliko gareži bilo na MAP senzoru samo mogu se misliti koliko ima u celom usisu, pročitah negde da se nekom smanjila potrošnja za čak 2litre posle čišćenja ova dva senzora, e sad dal je istina ko će ga znati :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Čišćenje MAF i MAP senzora
PostPoslato: 29 Jan 2021 15:35 
OffLine
3rd Gear

Pridružio se: 16 Sep 2019 10:48
Postovi: 215
Lokacija: Beograd
Ime: Petar
Opel: Peugeot 307 1.6hdi 110 hp
Može da bude ovo za potrošnju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Čišćenje MAF i MAP senzora
PostPoslato: 29 Jan 2021 19:19 
OffLine
2nd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Nov 2018 21:50
Postovi: 129
Lokacija: Vlasotince
Ime: Opel Zafira
Opel: Zafira 2.2 DTi
Oba sam čistio sa onim brake cleaner-om wurth-ov, ništa ne može da se ošteti, u oba slučaja mi je delotvorno, kod protokomera, nije palio nikakvu sijalicu, ali je sporo ubrzavao, a kod MAP senzora na egr je palio safe mode, i izvacivao grešku.... posle nekoliko prskanja u roku od minut dva, vraćen na mesto, jer se brzo suši, sve kao pre, čak mi je smanjio potrošnju, sa 9.5-10 na skoro 6-6.5 u gradu.....

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Čišćenje MAF i MAP senzora
PostPoslato: 29 Jan 2021 20:59 
OffLine
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2007 22:25
Postovi: 9366
Lokacija: Zemun polje
Ime: Nenad
Opel: Astra G 1.7DTI, Astra H twin top 2.0T
Garaza: pogledaj
Toliku korekciju u potrosnji od 30-35% komp nije u stanju apsolutno nikako da napravi, ako su isti uslovi voznje :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Čišćenje MAF i MAP senzora
PostPoslato: 30 Jan 2021 03:23 
OffLine
4th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2019 04:36
Postovi: 289
Lokacija: Pančevo
Ime: Aleksandar
Opel: Astra H 1.6 & Corsa C 1.2
Garaza: pogledaj
Nesha je napisao:
Toliku korekciju u potrosnji od 30-35% komp nije u stanju apsolutno nikako da napravi, ako su isti uslovi voznje :D


Slazem se, nemoguce je da vrednosti senzora budu toliko u out-u i da toliko mnogo trosi, a da auto ne izbacuje nikakvu gresku vezano za rad istih ili za sagorevanje, izbacivalo bi gresku za smesu ili za sondu sigurno ako je toliko veca potrosnja jer bi fuel trimovi bili u qrcu..


Poslednji put menjao Rax77 dana 30 Jan 2021 12:56, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Čišćenje MAF i MAP senzora
PostPoslato: 30 Jan 2021 08:27 
OffLine
3rd Gear

Pridružio se: 16 Sep 2019 10:48
Postovi: 215
Lokacija: Beograd
Ime: Petar
Opel: Peugeot 307 1.6hdi 110 hp
Možda razlika u potrošnji nije bila tolika ko, na kako je merio itd, svakako može uticati na potrošnju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Čišćenje MAF i MAP senzora
PostPoslato: 31 Jan 2021 20:20 
OffLine
2nd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Nov 2018 21:50
Postovi: 129
Lokacija: Vlasotince
Ime: Opel Zafira
Opel: Zafira 2.2 DTi
Nesha je napisao:
Toliku korekciju u potrosnji od 30-35% komp nije u stanju apsolutno nikako da napravi, ako su isti uslovi voznje :D
isto uslovi vožnje kao što rekoh sad mi troši 6-6.5 a pre toga 9 i više nekad i 10 je bilo....

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Čišćenje MAF i MAP senzora
PostPoslato: 31 Jan 2021 21:07 
OffLine
3rd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jan 2016 20:00
Postovi: 230
Lokacija: Beograd
Ime: Branko
Opel: Srebrna munja
Protokomer se jos lakse ocisti ako neko ima toreks sa 5 kraka, da se skine sa kucista.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod - www.CyberCom.rs