Opel Team Serbia

Opel Team Serbia

Mesto za prave ljubitelje Opela
Danas je 28 Mar 2024 18:48

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Farbanje plastike i poliestera
PostPoslato: 16 Dec 2006 07:55 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2006 02:07
Postovi: 8609
Lokacija: AgeOfCoins
Ime: Vladimir
Opel: 3 komada
Garaza:
Nakon odredjenog vremena, fabricka crna ili siva boja enterijera pocinje da bude dosadna, pa svi tezimo ka atraktivnijim varijantama. Konkretno ja sam radio sa centralnim stubom, te poklopcu kasete i plasticnom delu ispod volana na autima Fiat Tipo i Yugo.
Najpre treba skinuti deo koji zelimo da farbamo, ocistiti ga i odmastiti od prasine, kokpit sprejova i cuda, i treba ga matirati vodenom smigrlom. Ja sam koristio granulaciju P600. Ocistite od plasticne prasine i onda treba naneti prajmer za plastiku. Ja sam koristio neki grcki prajmer tamno sive boje, ne mogu da se setim imena (mislim da je Kenda Color, ili tako nesto, ima volvo S40 far na ambalazi), koji se meni pokazao kao dobar i lak za nanosenje. Kupovao sam u farbari preko puta masinskog fakulteta, oko 300 dinara je jedan sprej. Nanosio sam jedan sloj prajmera, na cistu povrsinu, klasicno farbanje.
Ako povrsina koju farbate ima neku teksturu koji ne zelite za zadrzite, vec da dobijete glatku povrsinu, onda preko ovoga nanosite spric git, u pomenutoj farbari ga ima u spreju i kosta oko 400 dinara. Nakon nanosenja i susenja, osmirglate ga sitnom smirglom, i na taj nacin dobijate savrseno glatku podlogu za farbanje.
Kada se sasusi prajmer, a to brzo ide, onda nanosite prvi sloj boje. Ja sam u oba slucaja nanosio metalik boju, prvi put plavu sa perlicama, a drugi put obicnu sivu metalik. Prvi sloj bi u principu trebao da bude kao prasina, tek da se uhvati boja i stvori podlogu za dalje farbanje. Prskate sa udaljenosti od oko 30-ak cm, izbegavajte zadrzavanje na jednoj tacki da ne bi doslo do slivanja boje. Kada se prvi sloj osusi, drugi sloj ide malo temeljniji, a treci kada se ovaj osusi, i on bi ujedno trebao da bude finis. Tako je kod mene.
E sad, ako hocete, mozete naneti bezbojni lak. Ne znam u cemu je stvar, iskreno, ali ja nemam dobra iskustva sa njim. Na prvom mestu, problem je u tome sto u reakciji sa vec nanetom metalik bojom u spreju, boja gubi taj metalik efekat i recimo metalik plava sa perlicama gubi te perlice i dobija neku zelenkastu nijansu a taj sjaj biva vodenast. Metalik siva prestaje da bude metalik, i potamnjuje. Tako da sam od nanosenja bezbojnog laka odustao, ali nakon sto sam se dva puta opekao... Mozda, ako bi se u farbari napravila prava, dvo-komponentna metalik boja, sa jednim dozom boje, a drugom dozom bezbojnog laka, da bi efekat bio bolji, ali ja nisam imao ni para, ni volje da se zaj**avam sa tim. Sa obicnim bojama, non-metalik da se tako izrazim, oba bezbojna laka koji sam koristio (kenda color, body) saradjuju sasvim dobro i stvaraju onaj fensi sjaj kakav volite.
Sacekajte potpuno susenje obavezno, po mogucstvu, ostavite jedan ceo dan da se susi, pogotovu ako ste nanosili bezbojni lak, koji se susi duze od obicne farbe zbog smole koja se koristi za njegovu proizvodnju. Ja jednom nisam cekao, pa sam ostavio podobar otisak palca na sred panela pri montazi, pa sam morao iz pocetka....

Izvor: Streetraceforum

_________________
Under Construction (●‿●)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Feb 2007 11:36 
OffLine
4th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2006 10:31
Postovi: 288
Lokacija: Beograd
Ime: Vlada
Opel: Kadett E
Postupak koji je Vlada13 opisao je najbolji i daje nejbolje rezultate!!!
Ipak sa obzirom da je bila zima, da nisam imao previse vremena, a ocajnicki sam zeleo da moje sive branike pretvorim u crne, prskocio sam sve korake i ofarbao branike samo sa dva sloja crne boje. Pri tom sam koristio BUMPER PAINT, kao boja koja vec u sebi ima prajmer i lepo se prima. Sada nakon 2 meseca, 5-6 pranja :D (malo sam preterao) i doooosta kise, farba je jos uvek postojana i branici izgledaju ko novi!!!
Naravno detaljno pranje i ciscenje branika je obavezno.

_________________
Majstor zna u cemu je problem, svi znaju u cemu bi mogao da bude.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Feb 2007 12:10 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Dec 2006 08:44
Postovi: 24
Lokacija: Beograd-Karabur
Ime: Vlada
Opel: omega 2.0 16v
Ako vam zatreba crna mat koristite body 922. Farbao sam branike na golfu i to bez prajmera. Traje minimum 3-4 godine, i ne bledi na suncu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Apr 2007 15:28 
OffLine
OTS Osnivač
OTS Osnivač

Pridružio se: 22 Dec 2006 13:12
Postovi: 3659
Lokacija: Novi Beograd
Ime: Bojan
Opel: Vectra 1.9 CDTI Renault Clio 1.5dCi
@ Magy Umeš li ti da farbaš ili ti je neko farbao?

_________________
VECTRA 1.9 CDTI 16V Z19DTH (110 KW/150 KS)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Apr 2007 15:50 
OffLine
3rd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2006 00:28
Postovi: 221
Lokacija: RS/BiH - Derven
Ime: Milan
Opel: Astra G
Megica je čudo... sve zna... :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Apr 2007 20:49 
OffLine
4th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2006 10:31
Postovi: 288
Lokacija: Beograd
Ime: Vlada
Opel: Kadett E
Nemam veze sa farbanjem, ali za farbanje branika mat crnom znanje ti nije ni potrebno, samo je bitno lepo ocistiti branike, imas upusto na spreju koliko treba cekati izmedju nanosa i to je to.

ThunderBird @

Megica!!

Zar i ti brate..???

_________________
Majstor zna u cemu je problem, svi znaju u cemu bi mogao da bude.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Apr 2007 09:31 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Dec 2006 08:44
Postovi: 24
Lokacija: Beograd-Karabur
Ime: Vlada
Opel: omega 2.0 16v
Ako farbas bumper sprejom samo ih treba dobro ocistiti, ako farbas kompresorom treba paziti na mnoge stvari:
- ne farbati na suncu ( boja se osusi pre nego sto padne na povrsinu koju farbate)
- ne farbati na vetru
- farbajte u vise tanjih slojeva, u suprotnom boja ce se ljuskati kao ljuska od jajeta
- ako vidite jednu tackicu sa kojom niste zadovoljni, ne popravljajte je, napravicete jos vecu stetu.


ovo vam govorim iz licnih iskustava.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Farbanje plastike i poliestera
PostPoslato: 20 Avg 2007 22:36 
OffLine
4th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2006 10:31
Postovi: 288
Lokacija: Beograd
Ime: Vlada
Opel: Kadett E
Dodao bi jos nesto:
-Ako vam gundja komsinica kako ste joj ofarbali cvece, nemojte slucajno na nju nasrtati sa sprejem, jer necete imati dovoljno za branike.
-Kad vam je sprej pri kraju, bolje ga ostavite za farbanje ograde ili sl. posto je tada pritisak u boci manji i ne rasprsuje ravnomerno, vec u vecim kapljicama.

_________________
Majstor zna u cemu je problem, svi znaju u cemu bi mogao da bude.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Farbanje plastike i poliestera
PostPoslato: 21 Avg 2007 01:14 
OffLine
IN MEMORIAM
IN MEMORIAM
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Avg 2007 01:39
Postovi: 3137
Lokacija: Beograd
Ime: Sasa
Opel: Astra F GSI Turbo
Garaza: pogledaj
Isto sam i ja farbao branike na taj nacin i prezadovoljan sam. Osmirglate vodenom smirglom malo branik cisto da se skine prasina bukvalno ocistitite ga i udri... Isto tako sam farbao i neke detalje u unutrasnjosti (drskice neke itd) isto sam prezadovoljan...

_________________
milion miles from reality no care for you no care for me
http://www.ludomanija.net/serialPhotography/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Farbanje plastike i poliestera
PostPoslato: 02 Okt 2008 19:59 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jul 2008 22:43
Postovi: 694
Ime: Dejan
Opel: Astra G 1.8
Aha ovo je vrlo zanimljivo.. Ja imam Astru G,boja je na fazonu perlasto crna,samo sto to nije bas crna crna nego nekako na suncu vuce ka nekoj tamnoj lila ne mogu da opisem,dok je na senci crna.. Elem.. Kad sam kupio auto pre dve godine,imao sam malo vozackog iskustva,a auto je nepregledan skroz bio,i ja sam tako ocesao auto o jedan zid i pukla je farba poprilicno (branik nije) posle toga sam imao jos jedno mini cukanje tako da mi je zadnji branik ceo ispucan,onako pukotine duz celog branika,i na jednom mestu onako pukla farba velicine dobre jabuke,i plus crta jedna od 20 cm.. E sad ja to vec kao farbam 2 godine,ali brate ne daje mi se 70 eura.. Generalno ne daje mi se nista,jednostavno zelim da probam sam to da sredim.. Pa da vas pitam.. Sta treba da uradim da bi ofarbao taj branik da bude u istoj boji.. Sta mi treba od alata,materijala itd itd?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Farbanje plastike i poliestera
PostPoslato: 03 Okt 2008 08:54 
OffLine
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2007 22:25
Postovi: 9366
Lokacija: Zemun polje
Ime: Nenad
Opel: Astra G 1.7DTI, Astra H twin top 2.0T
Garaza: pogledaj
70eura nije mnogo, ako ce kvalitetno da se uradi.
Sve ostalo, sam da ga farbas, da farbas sprejem ili da ga uspricavas, bice primetno nekvalitetno i kasnije ces na tih 70eura morati da das minimum jos 30 pa da ti farbar to uradi kako treba. :thumbup:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Farbanje plastike i poliestera
PostPoslato: 03 Okt 2008 13:00 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jul 2008 22:43
Postovi: 694
Ime: Dejan
Opel: Astra G 1.8
Nikad ja nisam patio od perfekcionizma.. Pa jbg ovaj branik kad sam ga kupio imao je slivanje farbe,pa cam ga cuknuo 3 puta i dalje ga vozim i boli me dj**a =) Nego glupo mi da stavljam onaj produzetak na sjeban branik =) Ali u svakom slucaju sam mislio sam da ofarbam barem obrvice,spojler za prtljaznik i sajtne..

Stvarno ne vidim koliko to moze biti komplikovan posao,pogotovu ako se radi lagano,bez zurbe.. Vidim ja kako to rade ovi ''farbari'' ima on komoru,ali je ne ''pali'' jer je glupo ukljucivati to zbog jednog branika.. Itd itd.. Mozda mogu jeftinije da prodjem kod jednog prijatelja poslovnog,on mi je mislim jos pre rekao da ce da mi zavrsi za 40-ak eura mozda i jeftinije,ali opet..

Nekako sam mislio da pokusam barem sam da naucim,jer vidim bratu ceo auto izrebali,tj. celu stranu,a u kakvom gradu zivim znam da me ceka ista sudbina,hejtera klosarskih na sve strane,a ne mogu da kazem da ne znam da farbam ako ne probam..

Uostalom citao sam cesto da su ljudi sami farbali branike i da je to lepo ispadalo.. E sad.. Da li sam ja sposoban za tako nesto hm..


Ali ako mozete da mi pomognete.. Sta mi je sve potrebno..

1.Smirgle (kakve? koje?)
2.Nitro da se obrise lepo
3.Nanosenje gita gde treba
4.Brisanje alkoholom
5.Plastic prajmer
6.Brisanje alkoholom,spric git (ako je potrebno)
7.Alkohol,prvi sloj farba sasvim sasvim malo cisto da se zalepi
8.Drugi sloj farbe
9.treci sloj farbe(ako je potrebno)
10.bezbojni lak 1 sloj
cekanje jedan dan da se osusi

Jel je to otprilike to?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Farbanje plastike i poliestera
PostPoslato: 03 Okt 2008 13:21 
OffLine
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2007 22:25
Postovi: 9366
Lokacija: Zemun polje
Ime: Nenad
Opel: Astra G 1.7DTI, Astra H twin top 2.0T
Garaza: pogledaj
ja sam svoj branik farbao pre godinu i nesto sprejom(u tom trenutku nisam imao vremena da radim kako treba), sad je skroz matirao i boja je dosta propala, pa uskoro ide na malo kvalitetnije farbanje
ako hoces sam da radis, dobar ti je postupak sto si naveo, evo jos malo pomoci, barem koliko ja znam
1.Smirgle (kakve? koje?) 600-800 vodena smirgla(smirglas u pravcu strelica, a smirglu drzis u ruci pod uglom od 90stepeni u odnosu na strelicu)
2.Nitro da se obrise lepo
3.Nanosenje gita gde treba - nemoj body, hoce da puca
4.Brisanje alkoholom
5.Plastic prajmer - uzmi neki malo kvalitetniji
6.Brisanje alkoholom,spric git (ako je potrebno)- kad vec radis, radi sa spric gitom
7.Alkohol,prvi sloj farba sasvim sasvim malo cisto da se zalepi
8.Drugi sloj farbe
9.treci sloj farbe(ako je potrebno)
10.bezbojni lak 1 sloj- mozes i dva ili tri sloja
cekanje jedan dan da se osusi

namontiras branik vozas se 10-15 dana, uzmi 2000vodenu smirglu i presmirglaj greske i ispoliraj branik.


To ti je postupak da izvuces maksimum sa sprejom, ali opet nije isto kao kompresorom (slabiji pritisak u spreju i pred kraj spreja, hoce da pocne da pljucka). Nijansa boje spricanjem sprejom i kompresorom moze da bude dosta razlicita.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Farbanje plastike i poliestera
PostPoslato: 03 Okt 2008 13:43 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jul 2008 22:43
Postovi: 694
Ime: Dejan
Opel: Astra G 1.8
Imam ja kompresor i pistolj,a razmisljao sam da napravim improvizovanu komoru,tako sto cu da uzmem 4 ''stuba'' znaci koja mogu da stoje sami,na potrebnoj razdaljini i preko njih da stavim onaj-pa ne najlon nego ono sa cime se zasticuju automobili,kao velika kesa jebem li ga kako se zove,i da napravim dakle rupu za mene,i onda kada zavrsim samo pustim taj deo (koji sam prethodno podigao) i voala.. Nema prasine nema nicega,i ostavim da se tu susi.. Jedino ne znam kako da stabilizujem branik pri farbanju..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Farbanje plastike i poliestera
PostPoslato: 03 Okt 2008 21:02 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jul 2008 22:43
Postovi: 694
Ime: Dejan
Opel: Astra G 1.8
E ljudi a sa cime smirglam ono pocetno kad ljustim staru farbu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Farbanje plastike i poliestera
PostPoslato: 04 Jul 2010 14:02 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Okt 2007 21:12
Postovi: 6882
Lokacija: Kraljevo
Ime: Aleksandar
Opel: Omega B2 2.0
Jel zna neko jel moze da se lakira sa farbom kojom se sprica lim na autu "dakle boja za farbanje automobila" preko nitro boje one brzosusece u spreju, konkretnije da li ce da hvata jedna za drugu. :)

_________________
ŽIVOT JE JEDAN,
A Calibra DVA.NULA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Farbanje plastike i poliestera
PostPoslato: 04 Jul 2010 19:15 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Avg 2009 18:57
Postovi: 3609
Lokacija: Bgd-Karaburma
Ime: Branko
Opel: ...,... (OO=II=OO)
Ako je "boja za farbanje automobila" na nitro bazi, onda moze! Nesmes mesati nitro i uljanu bazu.
Jedino sto ti ja nebih savetovao da ti farba u spreju bude kao osnova,..vrlo lose se sjedinjuje sa podlogom i zna da se odvaja!

_________________
"ko drugom jamu kopa,...taj i trecom slajfuje"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Farbanje plastike i poliestera
PostPoslato: 18 Sep 2013 03:39 
OffLine
4th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Nov 2012 02:50
Postovi: 278
Lokacija: ue bg
Ime: aljosa
Opel: askona 1.8 sport
dali je prajmer obavezan i kod farbanja poliestera?, i zanima me da li je sa tim sprejevima moguce ofarbati i lim jedan mali deo bocnog stuba koji je crn sam ogulio pa me zanima da li mogu nekako da ga pripremim da se ofarba sprejom i da bude relativno trajno, pitam jer sprej vec posedujem a osteceni deo nije veliki pa nebih kupovao farbu zbog njega


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod - www.CyberCom.rs