Opel Team Serbia

Opel Team Serbia

Mesto za prave ljubitelje Opela
Danas je 29 Mar 2024 00:49

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 77 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Turbina i Turbopunjenje
PostPoslato: 24 Jan 2011 16:34 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Okt 2008 19:59
Postovi: 3334
Lokacija: Surdulica
Ime: Miroslav - Miki
Opel: Corsa C 1.4 16V
Garaza: pogledaj
Aj da dodam nešto ako Goran nema ništa protiv:
Prema http://www.opel-inos.de
Motor Y20DTL ima sledeće specifikacije:
Citiraj:
Y20DTL
Bauform: R4
Steuerung: OHC
Anzahl der Ventile: 16
Bohrung (mm): 84,0
Hub (mm): 90,0
Volumen (cm³): 1995
Leistung (kW bei min-1): 60 / 4300
Drehmoment (Nm bei min-1): 185 / 1500 - 2750
Verdichtung: 18,5 : 1
Motormanagement: Bosch EDC 15 M
Steuerung: Steuerkette
Abgasanlage: AGR, Katalysator
Besonderheiten: E-Gas, Tempomat, Turbolader Garrett GT1544
Verwendung: Astra G (AF20)


a izgled ovog turbopunjača:
Slika
Turbina:
Slika
A- 32.21mm
B- 8.48mm
C- 42.29mm
D- 7.87mm
E- 5.08
10 lopatica, navoj M5x08 leve orijentacije
Kompresor:
Slika
A- 33.02mm
B- 3.78mm
C- 43.99mm
D- 22.25mm
E- 5.08mm

Da dodam:
Pritisak akutatora:
0.000 bar = 0.0 mm
0.350 - 0.420 bar ≤ 0.3 mm
0.425 = nepokretan

Što se tiče motora Y20DTH
Citiraj:
Y20DTH
Bauform: R4
Steuerung: OHC
Anzahl der Ventile: 16
Bohrung (mm): 84,0
Hub (mm): 90,0
Volumen (cm³): 1995
Leistung (kW bei min-1): 74 / 3120 (Signum), 74 / 4000, 74 / 4300 (Vectra B)
Drehmoment (Nm bei min-1): 230 / 1500 - 2500, 230 / 1950 - 2500 (Vectra B), 230 / 1500 - 3000 (Signum)
Verdichtung: 18,5 : 1
Motormanagement: Bosch EDC 15 M, ab MJ03 Bosch VP44/PSG 16
Steuerung: Steuerkette
Abgasanlage: AGR, Katalysator
Besonderheiten: Direkteinspritzung, E-Gas, Tempomat, Turbolader Garrett GT1549
Verwendung: Astra G (F23WR, AF22), Vectra B (F23WR), Signum (F23WR), Vectra C (F23WR), Zafira A (F23WR, AF22)


Slika
Slika
A-35mm
B-7.11mm
C-41.5mm
D- 7.87mm
E-5.08mm
9 lopatica, navoj M5x08 leve orijentacije
Slika
A-34.67mm
B-3.53mm
C-49mm
D-24.79mm
E-5.08
6 lopatica

Samo još da napomenem da su podatci preuzeti sa interneta,a i zamolim prof dr Godzu, da nadje tačne oznake turbina na ovim motorima kako bi uneli eventualne izmene. :D

_________________
Iskustvo je nemilosrdan učitelj: prvo nam da packe, pa nas tek onda uči kako treba postupiti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Turbina i Turbopunjenje
PostPoslato: 24 Jan 2011 18:48 
OffLine
OTS mechanic team
OTS mechanic team
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Feb 2009 21:52
Postovi: 3977
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Ime: Goran
Opel: Vectra 2.2 16v GTS Insignia sport tourer 20cdti
Garaza: pogledaj
Idemo dalje mnogo ima pitanja:

Turbo punjac sa promenjljivom usisnom geometrijom.Z19DT OHC; Z19DTH DOHC

Dizel motor Z19DT OHC i dizel motor Z19DTH DOHC opremljeni su turbopunjaceme sa promenljivom usisnom geometrijom (Variable Nozzle Turbine-turbina sa promenljivim mlaznikom).Kod VNT- punjaca pritisak punjenja se uskladjuje s opterecenjem i brojem okretaja, pomicanjem statorskih lopatiica za usmeravanje u izduvnoj turbini. Usmerenim loaticama izduvne turbine upravlja potpritisak. Potpritisak se menja preko magnetnog ventila i vodi se dalje do membranske komore za podesavanje usmerenih lopatica turbine. Pomcanje usmerenih lopatica tada vrsi regulacijski klip (sipka)membranske potpritisne komore.

Slika

1.Tocak (leptir) turbine
2.Pomicni prsten
3.Pomicna poluga usmerene lopatice VNT


Kod niskih broja obrtaja i time malim kolicinama izduvnih gasova usmerene lopatice se postavljaju kao sto je prikazano na preseku, da bi se postigao sto je moguce veci protok i broj okretaja izduvne turbine. S povecanjem broja obrtaja i kolicine izduvnih gasova usmerene lopatice se postavljaju vodoravno, tako da se smanji protok izduvne turbine i time se smanji broj okretaja izduvne turbine. Sa VNT sastavom se preko kolicine izduvnih gasova dostavljenih od izduvne turbine regulise broj okretaja izduvne turbine i time i pritisak punjenja.

Slika

1.Pomicni prsten
2.Izduvna (strana) turbina
3.Usmerene lopatice

Tocak turbine

Sam tocak turbine je napravljen od visokokvalitetne legure metala i nikla. Osovina je zavarena s tockom turbine i cini kruti spoj prema izduvnoj turbini i tocku kompesora.

Podmazivanje i hladjenje turbopunjaca vrsi se preko cirkulacije ulja u motoru. Kuciste lezaja i sredisnje kuciste cini spoj izmedju turbine i kompresora.Osovina turbine se vrti u sredisnjem kucistu.



Turbo punjac promenljive geometrije Y22DTH, Y22DTR

Dosadasnji postupci regulisnja pritiska punjenja upravljaju snagom turbine tako da jedan deo izduvnih gasova zaobidje turbinu. Podesiva geometrija turbine omogucuje podesavanje poprecnog preseka strujanja turbine u zavisnosti o opterecenju. Time se iskoristava ukupna energija izduvnih gasova, a poprecni presek strujanja turbine se moze optimalno podesiti za svako opterecenje.Time je poboljsan stepen iskoriscenja turbine.

Okretno ulegnutim usmerenim statorskim opaticama, izmedju kucista i kola turbine utice na stepen zastoja, a time i na snagu turbina. Kod niskog broja obrtaja motora zatvaranjem usmerenih statorskih lopatica smanjuje se poprecni presek strujanja. Pritisak punjenja raste. Kod visokog broja obrtaja motora povecavanjem otvora usmerenih statorskih lopatica povecava se poprecni presek strujanja. Za razliku od neregulisanog kucista turbine ovde dolazi do nizeg pritiska punjenja.


Slika

1.pokretacka poluga za okretne usmerene statorske lopatice
2.komora premosnog ventila (Wastegate) ili Vakum ventil


Vreli izduvni gasovi stavljaju kolo turbine u brzi pogon. Na istu osovinu s kolom turbine, u odvojenom kucistu, smesteno je kolo kompresora.

Kompresor usisava svez vazduh, i pritiska ga u cilindre.Broj okretaja sklopa turbina-kompresor i snaga kompresora regulise se preko konstrukcije i velicine turbine.

Kod turbo-punjaca s promenljivom geometrijom efektivna velicina turbine se podesava pomeranjem usmerenih statorskih lopatica. Kod male zapremine izduvnih gasova usmerene statorske lopatice su zatvorene, kako bi se povecala brzina izduvnih gasova i iskoristila njihova maksimalna energija.
Kod velike zapremine izduvnih gasova usmerene statorske lopatice su otvorene, da se smanji pritisak izduvnih gasova. Stalnim iskoricenjem ukupne zapremine izduvnih gasova turbopunjac radi u svim radnim tackama s najvecim stepenom iskoristenja.

Slika

slika levo zatvorene usmerene lopatice
slika desno otvorene usmerene lopatice

Ovo ovde su podaci o turbinama koje koristi opel na svojim vozilima, motorima. Za pitanja i uplatu sredstava se obratite mom kolegi Mickey :P .
Miki, hvala na dopuni u ovoj temi :postovanje:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Turbina i Turbopunjenje
PostPoslato: 24 Jan 2011 21:08 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2006 02:07
Postovi: 8609
Lokacija: AgeOfCoins
Ime: Vladimir
Opel: 3 komada
Garaza:
Od čega dolazi zvuk prilikom puštanja gasa na višim obrtajima? Čuje se kao Blow off ventil ali dosta tiše.

_________________
Under Construction (●‿●)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Turbina i Turbopunjenje
PostPoslato: 24 Jan 2011 21:21 
OffLine
OTS mechanic team
OTS mechanic team
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Feb 2009 21:52
Postovi: 3977
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Ime: Goran
Opel: Vectra 2.2 16v GTS Insignia sport tourer 20cdti
Garaza: pogledaj
Ako je onaj fini zvuk to je samo do punjenja sistema i popustanja potpritiska u sistemu, ali ako je onaj piskav malo zvonkast zvuk, onda je do lezaja,lopatica ili loseg podmazivanja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Turbina i Turbopunjenje
PostPoslato: 24 Jan 2011 22:02 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2006 02:07
Postovi: 8609
Lokacija: AgeOfCoins
Ime: Vladimir
Opel: 3 komada
Garaza:
Čuje se kao da se oslobodi vazduh iz sistema, ne pišti ništa da čuknem u drvo :)

_________________
Under Construction (●‿●)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Turbina i Turbopunjenje
PostPoslato: 24 Jan 2011 23:04 
OffLine
2nd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jul 2010 16:40
Postovi: 135
Lokacija: Leskovac
Ime: Vule
Opel: Calibra 16 v eco tec
Aj sad jedno glupo pitanje:može li se na motoru koji nema turbo punjač naknadno ugraditi i šta bi sve od delova trebalo ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Turbina i Turbopunjenje
PostPoslato: 24 Jan 2011 23:15 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Okt 2007 21:12
Postovi: 6882
Lokacija: Kraljevo
Ime: Aleksandar
Opel: Omega B2 2.0
Teoretski moze ali prakticno kod nas, a i zbog para najvise je neekonomicno i neizvodljivo , onako najkrace, iako je bilo brdo tema o tome, potrazi...

_________________
ŽIVOT JE JEDAN,
A Calibra DVA.NULA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Turbina i Turbopunjenje
PostPoslato: 24 Jan 2011 23:22 
OffLine
2nd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jul 2010 16:40
Postovi: 135
Lokacija: Leskovac
Ime: Vule
Opel: Calibra 16 v eco tec
Hvala na odgovoru calikv


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Turbina i Turbopunjenje
PostPoslato: 24 Jan 2011 23:23 
OffLine
IN MEMORIAM
IN MEMORIAM
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Avg 2007 01:39
Postovi: 3137
Lokacija: Beograd
Ime: Sasa
Opel: Astra F GSI Turbo
Garaza: pogledaj
Vlado uglavnom bar kod c20let-a moguce da je to i kod tebe slucaj, stavlja se fabricki blow off koji je dosta tishi od ovih koji se naknadno ugradjuju...

_________________
milion miles from reality no care for you no care for me
http://www.ludomanija.net/serialPhotography/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Turbina i Turbopunjenje
PostPoslato: 25 Jan 2011 02:42 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Dec 2009 22:18
Postovi: 49
Lokacija: Kg - Bg
Ime: Marko
Opel: Astra H 1.7CDTi
Tema je super samo bih jednu malu ispravku stavio :)
Z17DTL u Astri G nema intercooler a u Astri H ima, isti motor se ugradjivao i u Corsu ali ne znam kakav je tamo.
Takodje, IC stoji bas tamo gde se ovde savetuje ljudima da ga pomere, skroz u dnu kod levog fara i prvi je tako da uzima sav vazduh za hladjenje.

Jos bih usmerio nastavak teme na cipovanje jer motori sa turbinom mogu najvise nabaciti snage (ili izgubiti dugotrajnost ako se ne uradi valjano)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Turbina i Turbopunjenje
PostPoslato: 25 Jan 2011 11:46 
OffLine
Opel Team Member
Opel Team Member

Pridružio se: 12 Jan 2010 23:44
Postovi: 4419
Lokacija: Beograd
Ime: Nemanja
Opel: Calibra C20LET '96
Garaza: pogledaj
Ja bih se zadrzao na turbo punjacima i principima njihovog rada. Tema o cipovanju vec ima... a mozes da otvoris i posebnu temu o cipuvanju turbo motora.

_________________
http://www.caloboo.com/
Digitalna servisna knjižica za Vaše vozilo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Turbina i Turbopunjenje
PostPoslato: 25 Jan 2011 15:58 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2006 02:07
Postovi: 8609
Lokacija: AgeOfCoins
Ime: Vladimir
Opel: 3 komada
Garaza:
serijski-ubica je napisao:
Vlado uglavnom bar kod c20let-a moguce da je to i kod tebe slucaj, stavlja se fabricki blow off koji je dosta tishi od ovih koji se naknadno ugradjuju...


Mislim da dizeli nemaju taj fabrički blow off, mada s obzirom da zvuk dolazi od viška vazduha onda mu to dođe to valjda :)

_________________
Under Construction (●‿●)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Turbina i Turbopunjenje
PostPoslato: 25 Jan 2011 16:03 
OffLine
Opel Team Member
Opel Team Member

Pridružio se: 12 Jan 2010 23:44
Postovi: 4419
Lokacija: Beograd
Ime: Nemanja
Opel: Calibra C20LET '96
Garaza: pogledaj
Kod LET-a fabricki postoji ventil za recirkulaciju vazduha.... razlika izmedju njega i BOV-a je ta sto ovaj ne ipsuta vazduh (kroz pistaljke raznih vrsta) u atmosferu, vec ga vraca ponovo ispred kompresora (a posle protokomera, jer je taj vazduh vec premeren), pa je samim tim karakteristican zvuk (slican onome kad Scania shleper krece uzbrdo... ili GSP autobus) prilicno prigusen.

_________________
http://www.caloboo.com/
Digitalna servisna knjižica za Vaše vozilo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Turbina i Turbopunjenje
PostPoslato: 25 Jan 2011 16:47 
OffLine
OTS mechanic team
OTS mechanic team
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Feb 2009 21:52
Postovi: 3977
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Ime: Goran
Opel: Vectra 2.2 16v GTS Insignia sport tourer 20cdti
Garaza: pogledaj
Wastegate turbopunjaci

Motori imaju turbopunjace za ispustanje viska vazduha koji omogucava manjim turbopunjacima da se ne vrte previse brzo na visokim obtrtajima, a istovremeno sto su mali smanjuju lag. Ventil za ispustanje viska vazduha omogucava izduvnim gasovima da ne prelaze preko lopatica turbine.Ventil je taj koji oseca promenu pritiska i ako pritisak predje odredjenu granicu to je indikator da se turbina okrece prebrzo i tada ventil ispusta deo izduvnih gasova tako da ne prelaze preko turbine i time omogucava turbini da uspori okretaje.

Ima ventila za ispustanje visaka vazduha (blow0ff valve/Bov, a tu i tamo hooter valve, dump valve)

Sluzi da bi ispustio pritisak u usisnoj grani, i njegova svrha je da okretaje turbine ne zaustavi nakon otpustanja pedale gasa. Sobzirom da se turbina ne moze u trenutku zaustaviti kaad se otpusti pedala gasa, ona nastavlja sa nabijanjem pritiska (ali mnogo slabije) i tada taj isti pritisak se odbija od zatvorenog leptira i duva u izduvne lopatice turbine, sto je naglo usporava i tada se cuje taj blagi zvuk.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Turbina i Turbopunjenje
PostPoslato: 25 Jan 2011 16:48 
OffLine
Club 1000
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2009 23:10
Postovi: 1824
Lokacija: Leskovac
Ime: Slobodan
Opel: Astra G 1.6 16V, Signum 2.0T
vlada13 je napisao:
Mislim da dizeli nemaju taj fabrički blow off
Pa njima i ne treba blow-off jer nemaju leptir koji će da se zatvori kad pustiš gas, pa samim tim nema ni opasnosti za turbo :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Turbina i Turbopunjenje
PostPoslato: 25 Jan 2011 17:03 
OffLine
OTS mechanic team
OTS mechanic team
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Feb 2009 21:52
Postovi: 3977
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Ime: Goran
Opel: Vectra 2.2 16v GTS Insignia sport tourer 20cdti
Garaza: pogledaj
Upravo tako :ok:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Turbina i Turbopunjenje
PostPoslato: 26 Jan 2011 01:11 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2006 02:07
Postovi: 8609
Lokacija: AgeOfCoins
Ime: Vladimir
Opel: 3 komada
Garaza:
I :love: dizel :D

_________________
Under Construction (●‿●)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Turbina i Turbopunjenje
PostPoslato: 26 Jan 2011 07:41 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Dec 2010 23:51
Postovi: 71
Lokacija: Kikinda
Ime: Djole Zafira C
Opel: Zafira tourer C 1.6
U vezi ove vase teme ja bih imao nesto da pitam. Odmah da pohvalim autora za temu dobra je i svidja mi se.
Prvo da razjasnim koji ja motor imama po ovoj prici od ova dva pomenuta (DTL nema interkuler i ima manju turbinu snaga 82ks ) ili (DTH ima interkuler i malo vecu turbinu snaga 101ks) i koju turbinu (Z19DT OHC; Z19DTH DOHC) odnosno turbo punjac ja imama u ovaj moj motor, odnosno moju masinu.
Ako gresim, vi me ispravite, ovaj drugi DTH mi je motor i ova druga turbina Z19DTH DOHC je ugradjena sto bi kazo moj komsija „umene“
Cisto da bih pratio poredio ili stavec sa ovom pricom.
E sad imama jos nesto da pita mislim da je oko ove temice, Evo sad sam dosao sa puta pre oko pola sata, bio sam u Vranje tamo i nazad oko 950 Km. Vozio sam Pežoa kombi dizelasa 2009. godiste mislim da je preko 2.0 cm³, no to nema veze, hocu da kazem da je moja zafira dosta sporije prima gas kao da nije DTI, dnosno kad dadnem gas tek malo kasnije povlaci dok ovaj pezo skoro istog momenta kao benzinac povlaci te da ni neosetim razliku.
E sad u vezi ovoga moze li mi neko kazati sta to sve moze biti ili da to tako treba biti ili mi treba neki servis ili zamena nekog dela posto bi i ja voleo malo startniji da mi bude auto da nekazem slica ovom pezoovom? Mislim da iz svih ovih prica kontam nesto ali eto konkretnije u vezi sa ovim mojim slucajem neko da prokomentarise ako ima dobru volju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Turbina i Turbopunjenje
PostPoslato: 26 Jan 2011 09:12 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Okt 2008 19:59
Postovi: 3334
Lokacija: Surdulica
Ime: Miroslav - Miki
Opel: Corsa C 1.4 16V
Garaza: pogledaj
Prvo sram da te bude u Vranje ideš a u Surdulicu neće svratiš na piće... :D
Drugo, tip motora koji imaš u svom autu najlakše ćeš saznati ako nam pročitaš prvih par oznaka iz broja motora, iz svoje saobraćajne, i tamo ćeš naći Y20DTL.... ili Y20DTH... pa onda slede još neki brojevi... :)
Treće u svom postu kažeš:
Citiraj:
...i koju turbinu (Z19DT OHC; Z19DTH DOHC) odnosno turbo punjac ja imama u ovaj moj motor...

Oznake u zagradi nisu kodne oznake turbo punjača, već motora...to su zapravo 1.9 dizeli... :wink:
I na kraju dobra volja je uvek tu :ots1:

Taj Peugeot vrovatno nosi HDI motor novije generacije, koji spada u grupu common rail motora, dok DTI nije comon rail (nadam se da nisam lupio :D )...Common rail ima veću efikasnost i bolji odziv pa ti zato tvoja Zafira deluje tromo...
Mali off, negde sam pročitao da čuvena VP44 umanjuje snagu motora za skoro 50ak KS...

_________________
Iskustvo je nemilosrdan učitelj: prvo nam da packe, pa nas tek onda uči kako treba postupiti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Turbina i Turbopunjenje
PostPoslato: 26 Jan 2011 12:12 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2006 02:07
Postovi: 8609
Lokacija: AgeOfCoins
Ime: Vladimir
Opel: 3 komada
Garaza:
Moje laičko mišljenje je da je Pežo em Common rail em ima varijabilnu geometriju turbine, zbog toga ne osetiš onaj cim kao kod tebe na Zafiri već auto konstantno ubrzava. Inače da kubikaža ima veze definitivno ima, a mislim da su ti Kombiji od 2500 pa na više samo.

_________________
Under Construction (●‿●)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Turbina i Turbopunjenje
PostPoslato: 26 Jan 2011 12:54 
OffLine
OTS Osnivač
OTS Osnivač
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2006 16:41
Postovi: 3019
Lokacija: Београд
Ime: Бошко
Opel: Мазда 323 БГ 16v, Корса А СОХЦ Турбо
Garaza: pogledaj
Godza je napisao:
Motori imaju turbopunjace za ispustanje viska vazduha koji omogucava manjim turbopunjacima da se ne vrte previse brzo na visokim obtrtajima, a istovremeno sto su mali smanjuju lag. Ventil za ispustanje viska vazduha omogucava izduvnim gasovima da ne prelaze preko lopatica turbine.Ventil je taj koji oseca promenu pritiska i ako pritisak predje odredjenu granicu to je indikator da se turbina okrece prebrzo i tada ventil ispusta deo izduvnih gasova tako da ne prelaze preko turbine i time omogucava turbini da uspori okretaje.


Samo da dopunim Godzu, to se zove wastegate.

_________________
Paja Azdaja je napisao:
Radio sam razne stvari. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Turbina i Turbopunjenje
PostPoslato: 26 Jan 2011 14:07 
OffLine
OTS mechanic team
OTS mechanic team
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Feb 2009 21:52
Postovi: 3977
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Ime: Goran
Opel: Vectra 2.2 16v GTS Insignia sport tourer 20cdti
Garaza: pogledaj
Hvala Bole :ok:

Evo postavljen Wastegate u naslov.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Turbina i Turbopunjenje
PostPoslato: 26 Jan 2011 14:43 
OffLine
OTS Osnivač
OTS Osnivač
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2006 16:41
Postovi: 3019
Lokacija: Београд
Ime: Бошко
Opel: Мазда 323 БГ 16v, Корса А СОХЦ Турбо
Garaza: pogledaj
Night Rider je napisao:
I moze li se fabricka turbina (kod dizela) zameniti za nijansu vecom ili mozda cak i istom ali sa nekog drugog automobila naravno uz prepravke ?



Moze naravno, ali ces sigurno morati da prepravljash kacenje na granu, i gledaj samo da je isto hladjenje.
Ako stavljash vecu turbinu racunaj na veci lag i dodavanje vise goriva ako hoces da osetis razliku.

_________________
Paja Azdaja je napisao:
Radio sam razne stvari. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Turbina i Turbopunjenje
PostPoslato: 26 Jan 2011 15:18 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Okt 2008 19:59
Postovi: 3334
Lokacija: Surdulica
Ime: Miroslav - Miki
Opel: Corsa C 1.4 16V
Garaza: pogledaj
Ovo su dimenzije i izgled serije GT1544:

Slika

Slika

Za postavljanje drugog turbopunjača moraju se prepraviti ulazi.
Narvno hladjenje mora biti isto, recimo ovaj model ne podržava hladjenje vodom.

_________________
Iskustvo je nemilosrdan učitelj: prvo nam da packe, pa nas tek onda uči kako treba postupiti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Turbina i Turbopunjenje
PostPoslato: 26 Jan 2011 19:38 
OffLine
OTS mechanic team
OTS mechanic team
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Feb 2009 21:52
Postovi: 3977
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Ime: Goran
Opel: Vectra 2.2 16v GTS Insignia sport tourer 20cdti
Garaza: pogledaj
LaMar je napisao:
Tema je super samo bih jednu malu ispravku stavio :)
Z17DTL u Astri G nema intercooler a u Astri H ima, isti motor se ugradjivao i u Corsu ali ne znam kakav je



Zasto u Astri G Z17DTL mislis da nema intercooler tj, hladnjak?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 77 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod - www.CyberCom.rs