Opel Team Serbia

Opel Team Serbia

Mesto za prave ljubitelje Opela
Danas je 28 Mar 2024 14:35

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Astra H struja - auto gubi snagu u malim obrtajima
PostPoslato: 20 Maj 2020 19:21 
OffLine
4th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2019 04:36
Postovi: 289
Lokacija: Pančevo
Ime: Aleksandar
Opel: Astra H 1.6 & Corsa C 1.2
Garaza: pogledaj
Pozdrav svima,

imam jedan problem, a to je da je auto lenj ponekad u malim obrtajima dok povuce, i to nezavisno od goriva dal je plin ili benzin, nezavisno od radne temp motora (ali kao da zavisi od spoljasnje). Auto je Astra H 1.6 77kW twinport 2005., problem se oseti pogotovo po gradu nakon stajanja od par minuta, teze povlaci iz malih obrtaja, okleva nekako, i slabiji odziv na gas ima dok ga ne isteram na pravac i ovaj problem se delimicno popravi. Auto mirno radi u leru, ne gasi se nikad, kad je hladan i upalim ga, vuce sasvim normalno, ne vuce fals vazduh nigde, nista od toga. Pokusao sam sa raznim nacinima, ciscenjem-otkacivanjem protokomera, otkacivanjem lambda sonde (auto bolje ide ali malko vise trosi, ali tu je problem i dalje), pokusao sa zatvaranjem egr-a i gasenjem, promena izduvnih lonaca, iberlauf crevo, motor ne duva ni na cep ni na merac, bobina verujem da ne pravi ovaj problem vec kad ona ode to se oseti, pokusao ciscenje klapne, kleme zategnute, svecice stare bosch 0.9 mm, skinute bile kao nove, sad su brisk silver lpg za plin isto zaror 0.9mm, zamenio sam i filter vazduha, ali problem je tu opet nekako prisutan, hladan ide kao lud a kad se zagreje pogotovo po vrucini i gradskoj voznji, desi se isto. Ali nocu kad god ga vozim kad je hladno napolju, ide kao djavo bez oklevanja i po gradu.

I malo sam se vise udubio u problematiku i primetio sam da kada je hladnije vreme ovih dana nocu na primer, ispod 15c, auto mnogo dobro ide i ne javlja se ovaj problem, napon punjenja alternatora je 14.3 u leru a 14.4V u voznji. A kada je toplije vreme nakon duze voznje kada se auto zagreje i kada je spoljna temperatura veca od 20-25c, napon punjenja je 14.0 do 14.2V u voznji.

E sad posto ova pojava verovatno nije uzrokovana senzorima ili mehanikom nekom (sa svim senzorima, egr-om, auto stabilno radi u leru i u voznji ali tu je oklevanje nekad u malim obrtajima, znaci u closed loop sa senzorima kao i u open loop-u bez senzora tu je problem), tako da mislim da je problem do struje, da auto negde vuce masu i gubi napon kada se zagreje. Kada upalim sva 4 zmigavca u leru, svetlo na plafonu treperi u ritmu kako sijaju sva 4, kao i pumpa goriva takodje cujem da gubi snagu u ritmu kako sijaju lampice zmigavca, kao da negde vuce struju pa se oseti pad napona pod opterecenjem, napon pada do oko 13.5V pa se vrati na 14+V dok zmigavci rade. Takodje kada se problem manifestuje, u leru kad potopim papucicu gasa i zaturiram, kao da ima knedlu pa onda tek digne obrtaje i vise puta kada zaturiram izgubi se to kasnjenje, a kada auto lepo ide, pri turiranju odmah primi gas i nabije obrtaje, tako da prisutno je neko kasnjenje i oklevanje.

Inace katalizator ni nemam, prazno je, ali nije do toga jer je problem i dalje tu sa otkacenom lambdom. Akumulator je kupljen nov, alternator puni stabilno u voznji i ne spada napon u voznji nikada (spada samo u leru sa sva 4 npr), jedino sto je napon dosta manji po toplijem vremenu i duzem stajanju u guzvi, otici cu ovih dana do elektricara da se provere kablovi i mase jer tipujem da na neki nacin gubi napon pri opterecenju-ubrzanju u odredjenim situacijama kao i u leru.

Nisam od onih sto napisu sija mi lampica motora pa molim za pomoc i da mi neko nagadja sta je problem (nikakvih greski vezano za smesu, misfire, sagorevanje, nisam imao), vec sam izneo dosta informacija, i dosta stvari proverio ali nisam strucan da budem 100% siguran da je do struje. Jedina stvar koju nisam otkacio je druga sonda posle katalizatora, ali koliko sam informisan ona ne utice na rad i smesu, vec je samo informativna da izvestava o efikasnosti katalizatora. Znaci da sumiramo, auto nekad gubi snagu u malim obrtajima, na otvorenom putu 90% nemam problem sa ubrzanjem, i zavisi od voznje, po gradu i vrucini je najgore.

Molim za savet ako se neko susretao sa ovim i ima zivaca da procita celu temu, hvala! :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astra H struja - auto gubi snagu u malim obrtajima
PostPoslato: 21 Maj 2020 09:22 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Feb 2017 22:01
Postovi: 393
Lokacija: Banja Luka
Ime: Djordje
Opel: Astra H 1.6
Pozdrav,
Što se struje tiče mogu samo reći da je sve u rasponu od 13.5-14.5V OK i naravno u zavisnosti od opterećenja. 4 žmigavca su poprilično veliki potrošač tako da i to može da bude "recimo OK". Pokušaj motati volan u mjestu pa prati napon, spustiće se isto.

Otidji kod nekog pismenog električara koji može da ti provjeri alternator, struju punjenja i da li kada se sve pogasi i izvadi ključ ima neki pasivni potrošač. Takodje provjeri kleme + klema hoće da zeza na Astra H (jednostavan test, poslije vožnje pipneš kleme, naravno ne u isto vrijeme :D i bez obzira koliko dugo si vozio kleme ne smiju da budu vruće niti previše tople, to je prvi znak da nešto sa provodnicima ili samim klemama, kontaktima nije ok kada se poveća otpor i samim time temperatura provodnika).

Mada kada si napisao da nemaš katalizator i ostalo... takodje Lambde na osnovu količine kiseonika u izduvnim gasovima šalju info ka ECM u smislu "lean" ili "rich" smješa na osnovu koje se koriguje fuel mixture tako da lambde sve jesu ali tra lala i bez veze nisu tu.

Moj jedini savjet je da odeš kod nekog električara da ti istrese struju, provjeri mase i da na nekoj dijagnostici očitaš parametre (MAF, O2 prije i poslije katalizatora) i uporediš sa nekim referentnim vrijednostima.

Javi šta si uradio baš me interesuje (+ trzanje oće od loših svjećica na plinu).
Uzdravlje
G


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Astra H struja - auto gubi snagu u malim obrtajima
PostPoslato: 21 Maj 2020 22:15 
OffLine
4th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2019 04:36
Postovi: 289
Lokacija: Pančevo
Ime: Aleksandar
Opel: Astra H 1.6 & Corsa C 1.2
Garaza: pogledaj
Pa znam da nije ni do MAF-a niti do lambde jer auto vozim trenutno vez duzi period bez tih senzora u open loop rezimu (bez vrednosti senzora), malo veca potrosnja ali dodje mi na isto kao i sa njima verovali ili ne.. mozda do litru plina gore.

Prva lambda nema veze sa katalizatorom, ona je pre njega ali je bitna za smesu, druga lambda je tu samo djagnosticki radi prikaza greske ako je los katalizator, ili ga nema.

I u open loop rezimu, oseti se da auto bolje ide bez pomenutih senzora, ali i dalje je ponekad tu prisutan problem, samo sto je sa nakacenim senzorima jos izrazeniji.

A problem je kao sto sam rekao, to da auto okleva kada dam gas iz malih obrtaja, slabiji je odziv i fali snage dok ubrzava, i odlaskom u vece obrtaje se ovo iscisti/popravi.

U sustini, nema ni trzanja, ni cimanja, nit se gasi, niti nemirno radi u leru, samo se ulenji tako ponekad, pogotovo po gradu, na otvorenom kao da prodise ili pri jacim obrtajima i jacoj voznji.

Tako da tipujem na nesto do struje ili neko zagusenje/gubitak snage druge prirode koji zavara senzore i mnogo vise se oseti gubitak snage u open loop-u, nadam se da cu saznati uskoro sta je, svecice znam da su dobre, jos samo bobinu da zamenim sa nekim ko ima 1.6 twinport i da probam, ali koliko sam shvatio ocigledno je kada bobina zeza, problem bi se manifestovao uvek.

Inace gledao sam ja sve vrednosti lambdi i protokomera i uporedjivao sa referentnim vrednostima, sve je u redu i u granicama ispravnog, mirno je radio u leru sa svim senzorima.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 0 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod - www.CyberCom.rs