Opel Team Serbia

Opel Team Serbia

Mesto za prave ljubitelje Opela
Danas je 27 Apr 2024 20:27

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: M32 manuelni menjac, nece u rikverc ponekad
PostPoslato: 12 Nov 2023 18:34 
OffLine
2nd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2020 15:48
Postovi: 148
Lokacija: Loznica
Ime: Milan
Opel: Insignia 2.0 CDTI // Astra J 1.4 TURBO
Garaza: pogledaj
Pozdrav drustvo, hteo bih da podelim sa vama jedan problem, koji mi u poslednje vreme bas ide na zivce. Naime, Astra J 2010godiste, 1.4T, 140KS, kad je auto kupljeno, culi su se lezajevi i rucica menjaca se pomerala(klasicna boljka za ove menjace) i malo teze mi je ulazio u prvu brzinu. Nakon sto sam se pozalio majstoru, menjac je isao na zamenu lezaja i zamenjen je sinhron prve brzine.

Sve je to reseno, medjutim, nakon te popravke, otezano zna da ubaci u rikverc ili cak nekad nece nikako! :grrr: Kad sam se pozalio majstoru da sad nece u rikverc kako treba, on u fazonu, to je normalno, sva ta iole novija auta teze ulaze u rikverc. :ludilo2:

Ne znam da li ovo ima ikakve veze, ali sam primetio sledece:

1. Prvo paljenje, izbacim iz brzine, iz lera u rikverc nece, ubacim u neku brzinu(prva/druga), drzim kvacilo bez pustanja, pa u rikverc, onda ubaci.
2. Kad su spoljasnje temperature vise od 25 stepeni, nakon voznje od 20tak minuta, kad se ugreje, nece gotovo nikako da ubaci u rikverc, otezano se saltaju druge brzine.
3. Kad je temperatura ispod 25 a iznad minusa, ponasa se kao slucaj 1, uz normalno saltanje drugih brzina
4. Ovo sam slucajno skontao, kad mi se desio slucaj 2, pa sam od muke ugasio auto, kad je auto ugaseno, salta u sve brzine + rikverc bez problema!

Majstor mi je rekao da je kvacilo u redu kad je skidao menjac niti sam ja sta primetio da ne valja(mada je moje znanje skromno). Ulje u menjacu je naravno isto promenjeno. Jedino na sta ne sumnjam je rucica menjaca, jer kontam, ako moze da salta lepo kad je ugasen, onda mora i da salta kad je i upaljen. :palica:

Jel ima neko predstavu sta bi moglo biti? Nije mi uopste jasno kako salta lepo kad je auto ugasen, a nece kad je upaljen.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: M32 manuelni menjac, nece u rikverc ponekad
PostPoslato: 12 Nov 2023 23:51 
OffLine
3rd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2016 23:38
Postovi: 216
Lokacija: Bašaid, VOJVODINA
Ime: Zoran
Opel: Astra G 2.0 DTL i Astra J 1.6 CDTI
Po nekoj logici problem ti je kvačilo, izgleda da ne odvaja dovoljno?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: M32 manuelni menjac, nece u rikverc ponekad
PostPoslato: 15 Nov 2023 10:19 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Avg 2023 18:31
Postovi: 52
Lokacija: Beograd
Ime: Aleksandar
Opel: Astra J Cosmo TURBO
Garaza: pogledaj
Kada je ugašen auto, jesi šaltao sa pritisnutim kvačilom ili bez kvačilu?

Na mojoj Astri je rađen menjač malo pre nego što sam je kupio, i nisam primetio da teže ulazi u rikverc. Svašta sam vozio od "novih" automobila, nisam primetio otežano ulaženje u rikverc :krsti:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: M32 manuelni menjac, nece u rikverc ponekad
PostPoslato: 15 Nov 2023 14:24 
OffLine
Administrator
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2007 22:25
Postovi: 9368
Lokacija: Zemun polje
Ime: Nenad
Opel: Astra G 1.7DTI, Astra H twin top 2.0T
Garaza: pogledaj
po tome kako si objasnio, gotovo sigurno je do seta kvacila/korpe


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: M32 manuelni menjac, nece u rikverc ponekad
PostPoslato: 15 Nov 2023 20:17 
OffLine
2nd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2020 15:48
Postovi: 148
Lokacija: Loznica
Ime: Milan
Opel: Insignia 2.0 CDTI // Astra J 1.4 TURBO
Garaza: pogledaj
profa_chb je napisao:
Kada je ugašen auto, jesi šaltao sa pritisnutim kvačilom ili bez kvačilu?

Na mojoj Astri je rađen menjač malo pre nego što sam je kupio, i nisam primetio da teže ulazi u rikverc. Svašta sam vozio od "novih" automobila, nisam primetio otežano ulaženje u rikverc :krsti:

Saltao sam sa pritisnutim kvacilom. Bez kvacila, koliko znam nije moguce saltanje, osim ako pukne druk lezaj, pa propadne kvacilo, a to sam vec jednom iskusio sa Vectrom. :D

Situacija od sinoc:

-Auto stojalo par dana u garazi, probao prvo dok je ugaseno, ulazi u rikverc bez problema.
-Vracam u ler, palim auto, pokusaj u rikverc, cvrc. Prebacujem u prvu/drugu i uspevam da ubacim.
-Nastavljam rutom od 50tak km, samo pravo, parkiram auto.
-Posle nekih pola sata, palim auto, na leru, pokusavam u rikverc, nema sanse, cak vise ni iz neke druge brzine, gasim auto, ubacujem lagano u rikverc. :palica:

S obzirom da sam morao otici na vise mesta u gradu, haos je bio sa parkiranjem. :D Morao sam da kruzim i trazim mesto gde mogu uci direktno na parking mesto i izaci(inace mi je navika sa Insignijom da ulazim na rikverc), bez potrebe za nekim manervisanjem, jer u suprotnom moram za svaki manevar sa rikvercom, da ugasim auto, da bih ubacio u rikverc. :ludilo2:

Ako kvacilo lepo ne odvaja, zar je moguce da se simptomi ispoljavaju samo na jednoj brzini(u ovom slucaju na rikvercu), zar ne bi trebalo periodicno da zeza i na drugim brzinama? Da li ima neko stelovanje za ubacivanje brzina/rikverca van kucista menjaca? Da nije majstor sta lose spojio kad je skidao menjac? Ne znam dal se skida celo kvacilo kad ide menjac napolje.

Hvala vam ljudi na odgovorima. :respekt:

Moracu ako ne kod lokalnog majstora, onda oterati kod majstor Godze na proveru, valja spremati barem 500 evrica. :steva:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: M32 manuelni menjac, nece u rikverc ponekad
PostPoslato: 16 Nov 2023 14:38 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Avg 2023 18:31
Postovi: 52
Lokacija: Beograd
Ime: Aleksandar
Opel: Astra J Cosmo TURBO
Garaza: pogledaj
Rikverc nije stalno uzupčen i nema sinhron. Kada ubacuješ u rikverc, ti umećeš treći zupčanik između zupčanika na ulaznom i zupčanika na izlaznom vratilu menjača. Ostale brzine imaju po dva stalno uzupčena zupčanika i sinhrone koji i aktiviraju određenu brzinu. Otud ima logike da te zeza samo rikverc a ne i ostale brzine zbog lošeg kvačila :)

Inače, može da se šalta kada je ugašen i bez kvačila, samo neće uvek da uđe u sve brzine jer zavisi u kom položaju su se sinhroni zaustavili. Probaj, neće ništa da mu škodi. Ja to stalno radim kad nešto petljam oko auta jer me mrzi da dajem kontakt da bih spustio ručnu i pogurao auto.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: M32 manuelni menjac, nece u rikverc ponekad
PostPoslato: 02 Dec 2023 12:04 
OffLine
2nd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2020 15:48
Postovi: 148
Lokacija: Loznica
Ime: Milan
Opel: Insignia 2.0 CDTI // Astra J 1.4 TURBO
Garaza: pogledaj
Hvala puno Aleksandre na detaljnom objasnjenju, sad su mi neke stvari jasnije. :postovanje:

Zasada nema novih informacija, hteo sam prosle sedmice da nazovem majstor Godzu da odem do njega, posto sam svakako isao za Beograd pre neki dan, ali kako su ove temperature pale, tako mi je postalo lakse da ubacujem u rikverc...ne znam zasto kad je temperatura 7 ili ispod hoce u rikverc, a kad je visa od toga nece. :D Elem, bilo mi glupo da odem kod coveka, a ono hoce u rikverc manje vise kako treba bas u tom momentu...tako da cu sacekati verovatno na prolece kad za stalno skoce temperature da to resavam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: M32 manuelni menjac, nece u rikverc ponekad
PostPoslato: 02 Dec 2023 17:49 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Avg 2023 18:31
Postovi: 52
Lokacija: Beograd
Ime: Aleksandar
Opel: Astra J Cosmo TURBO
Garaza: pogledaj
Nema na čemu! :)

Ko zna, možda su se skupili zupčanici od zime pa lakše upadaju :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 0 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod - www.CyberCom.rs