Opel Team Serbia

Opel Team Serbia

Mesto za prave ljubitelje Opela
Danas je 27 Apr 2024 23:07

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Opel Astra J, 2010, A16XER Kompresor klime
PostPoslato: 08 Sep 2023 12:50 
OffLine
1st Gear

Pridružio se: 23 Jan 2019 17:37
Postovi: 63
Lokacija: Novi Sad
Ime: Predrag
Opel: Opel Astra J 2010, 1.6b 116hp
Pre nedelju dana uzeo sam zeni Astru J (2010, 1.6b 116hp, kupljen u Srbiji, 159.000km) za voznju po gradu (Novi Sad) tako da sam zbog toga isao na atmosferca.

Nazalost, prilikom kupovine, zbog sleda dogadjaja, nisam skontao da kompresor klime pusta odredjenje zvuke jer sam klimu proverio u prometnoj ulici na parkingu ispred zgrade (prodavac iz BG), dok je auto radio u mestu, i odlicno je hladila, tako da je u probnoj voznji nisam ponovo palio (napolju je bilo zahladilo pa nije bilo potrebe).

Elem, sta se desava.

Prvi slucaj je dok motor radi u leru:
Dok je iskljucena klima, a motor radi, kompresor ispusta zvukove zuljanja otprilike na svakih 1sec. Ako se podignu obrtaji, zuljanje se tek neznatno ubrza.
Ako se upali klima, zuljanje vise nije periodicno vec konstatno i ali sad jeeeedva se cuje, klima pocinje da hladi kako treba. Ako se ponovo iskljuci klima, nakon nekih 5-6 sekundi kako se iskljuci (dok ne opadne pritisak) opet krece periodicno zuljanje.

Drugi slucaj je tokom voznje:
Ako je klima iskljucena, ne cujem nikakvo zuljanje ali se tokom ubrzavanja cuje kao zvuk loseg lezaja, koji dolazi sa desne prednje strane, zavisi od obrtaja a ne brzine kretanja.
Ako ukljucim klimu, odmah pocinje da hladi ali tokom voznje, u zavisnosti da li padaju ili rastu obrtaji, cuje se kojekakvo zavijanje iz istog pravca, prednji desni deo.

Naravno majstor je pogledao i deluje mu da zvuk dolazi bas iz unutrasnjosti klime i da nije lezaj na remenici. Koliko su mi objasnili, kod Astre se deo kompresora uvek vrti (dok kod mog Focusa mk1 vrti se samo remenica i kad se ukljuci, kvacilo zakoci i onda tek pocije da se vrti vratilo u klimi), nezavisno da li je ukljucena ili iskljucena klima i da tu nema reparacije vec samo polovna ili zamenska nova klima. Ispada da deo kompresora radi non stop za razliku od gorepomenutog kompresora na Fordu koji radi samo kad se upali klima.

Onda sam zvao par majstora koji rade bas sa klimama i svi su mi rekli da nema reparacije, da zamena lezaja na remenici nece pomoci (i prethodni vlasnik ga je menjao) i da se spremim za drugi kompresor. Ovaj moj za sad jos radi kako treba ali receno mi je da ce se umiruci zvukovi koje ispusta kompresor samo povecavati, klima ce sve losija da hladi i uvek postoji mogucnost da zablokira i pokida PK kais.

Kakava su vasa iskustva sa zamenom kompresora, da li da uopste razmisljam o polovnom (ok 150e) ako u bilo kom trenutku i on moze da pocne da ispusta zvukove, ili da idem odmah na novi zamenski (oko 40.000din). Da li je neko menjao kompresor i kakva su iskustva?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Opel Astra J, 2010, A16XER Kompresor klime
PostPoslato: 09 Sep 2023 11:18 
OffLine
1st Gear

Pridružio se: 23 Jan 2019 17:37
Postovi: 63
Lokacija: Novi Sad
Ime: Predrag
Opel: Opel Astra J 2010, 1.6b 116hp
Jel moguce da niko nije menjao kompresor klime. Mene najvise zanima kako su se pokazali novi zamenski, da li se isplati dati vise para i biti miran neko vreme ili rizikovati sa polovnim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Opel Astra J, 2010, A16XER Kompresor klime
PostPoslato: 11 Sep 2023 10:22 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Feb 2017 22:01
Postovi: 395
Lokacija: Banja Luka
Ime: Djordje
Opel: Astra H 1.6
Ja koliko znam Astra H ima kvačilo klime (bar Z16XER iz 2009. kod mene), tj kada isključiš vidiš da "odvoji" kvačilo, tako da ne znam šta bi se moglo vrtiti a, što je povezano sa PK remenom u samom kompresoru kada je ugašena klima (imam EEC).

Na dijagnostici se mislim može vidjeti šta se dešava (koliki je pritisak i slično), da li često izbacuje kvačilo (ako ga imaš) i slično (high/low pressure).

Polovni dio kao i sve polovno je mačak u džaku, ja sam npr par puta uspio naći neke na otpadu dijelove sa auta koja su sa malim kilometražama i da su ok radili.
Mislim da dijagnostika i neki pismeni majstor mogu da ti nadju šta je problem. Meni je isto nešto zujalo/strugalo na nekim većim obrtajima iz djela klima/alternator, medjutim poslije velikog servisa je sada sve ok (neki španer/roler je bio pred kraj). Problem je što na malom mjestu imaš dosta komponenti tako da nije baš lako naći ovako laički šta se i gdje čuje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Opel Astra J, 2010, A16XER Kompresor klime
PostPoslato: 11 Sep 2023 11:47 
OffLine
1st Gear

Pridružio se: 23 Jan 2019 17:37
Postovi: 63
Lokacija: Novi Sad
Ime: Predrag
Opel: Opel Astra J 2010, 1.6b 116hp
Majstor je srafcigerom osluckivao komponente, iznad kompresora je vodena pumpa, prvo je nju poslusao pa onda i kompresor ispod i kaze tacno dolazi iz kompresora a isto se cuje i kad se ukljuci klima/kompresor zvuk dolazi iz njega iako se sam zvuk promeni nakon ukljucivanja klime. Rece mi da se kod ovakvih kompresora, jedan deo se uvek okrece unutra kompresora, nije samo remenica. Nazalost, kaze da zvuk dolazi bas iz kompresora i da ne veruje da je lezaj na remenici pogotovo sto je menjan pre nesto vise od 20.000km.

Onda sam zvao par majstora koji se bave servisiranjem klima tj kompresora i svi mi kazu istu pricu, ne veruju da je taj lezaj verovatno je kompresor za zamenu. Takodje su mi rekli da se u Astru J ugradjivalo par tipova kompresora pa moraju da vide koji je tacno kod mene.

Kao sto sam rekao, klima lepo hladi, nema nikakvih gresaka na dijagnostici ali se javlja taj zvuk u leru dok klima nije ukljucena i zvuk zavijanja lezaja dok je klima ukljucena a vozi se.

Najverovatnije ci ici na novi zamenski kompresor, ne bi da rizikujem sa polovnim pa me samo zanimalo ako je neko vec menjao kompresor sa nekim novim zamenskim kompresorom, koji model je uzet i kako se pokazao (da ne crkne posle 10.000km)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Opel Astra J, 2010, A16XER Kompresor klime
PostPoslato: 11 Sep 2023 18:35 
OffLine
1st Gear

Pridružio se: 23 Jan 2019 17:37
Postovi: 63
Lokacija: Novi Sad
Ime: Predrag
Opel: Opel Astra J 2010, 1.6b 116hp
Evo nasao sam na engleskom forumu potpuno isti problem, a zvuk u leru dok je klima iskljucena mozete poslusati na prilozenom snimku: https://www.astraownersnetwork.co.uk/th ... ?id=262761



Znaci periodicni zvuk 'zuljanja' je potpuno isti kao kod mene. Navodno je problem resen (tj zvuk se znacajno smanjio) kad je u potpunosti zamenjen stari freon u klimi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Opel Astra J, 2010, A16XER Kompresor klime
PostPoslato: 11 Sep 2023 20:57 
OffLine
2nd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2020 15:48
Postovi: 148
Lokacija: Loznica
Ime: Milan
Opel: Insignia 2.0 CDTI // Astra J 1.4 TURBO
Garaza: pogledaj
Imao isti problem, samo sto se kod mene manje culo nego kao na videu. Posle par meseci od redovne kontrole klime, poceo sam da cujem taj zvuk, rrrn, rrrn, itd. U voznji se ne cuje ili kad klima radi(a radila je bez problema), nego samo tipa kad stanes na semaforu ili u mestu.

Majstor je i meni rekao da taj kompresor se stalno okrece i da je problem do lezaja koji se ureze i onda zakuje i ode mast u propast. Meni je rekao da sam dosao u pravi cast kad je bilo u pocetnoj fazi. Uglavnom, ja sam kupio polovan, majstor ga je nabavio preko nekog otpada. Cena je bila 150 evra, al sa auta koje je preslo 60 000km, a dal 120-130 evra, za neko od oko 200 000. Normalno, odlucio sam se za malo skuplji, al majstor rece da bi trebao biti miran barem 100 000km.

To im je mana, resavaj na vreme, dok ti ne napravi neku vecu stetu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Opel Astra J, 2010, A16XER Kompresor klime
PostPoslato: 12 Sep 2023 06:38 
OffLine
1st Gear

Pridružio se: 23 Jan 2019 17:37
Postovi: 63
Lokacija: Novi Sad
Ime: Predrag
Opel: Opel Astra J 2010, 1.6b 116hp
E na tvojoj temi za Astru J sam procitao o ovom istom problemu, ali cini mi se da nisi napisao kako si resio.

Ja cu najverovatnije uzeti novi (zamenski) kompresor, zadnjih par puta nisam imao srece (ili je bila kratkotrajna) sa polovnim delovima.

@srbhunter kako se tebi ponasa sad klima nakon zamene, da li i dalje imas neke cudne zvukove ili je su nestali nakon zamene kompresora?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Opel Astra J, 2010, A16XER Kompresor klime
PostPoslato: 12 Sep 2023 12:29 
OffLine
2nd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2020 15:48
Postovi: 148
Lokacija: Loznica
Ime: Milan
Opel: Insignia 2.0 CDTI // Astra J 1.4 TURBO
Garaza: pogledaj
Hmm, u pravu si, nisam bas direktno napisao da je to resilo problem, ali verujem da je bilo ocigledno da sam resio problem zamenom kompresora sa drugim original polovnim.

Potpuno te razumem. I ja sam prvo gledao te nove zamenske, al posto imam srecu da bas dobrog majstora za klimu imam(pre svega je covek, a i jako je strucan), ubedio me je da ipak kupim polovan. Posto on saradjuje sa nekim koji rasturaju polovna ostecena kola i zasad nije bilo musterija koji su se zalili ili barem jako retko. Sve zavisi na kakav deo naletis. :( Ja sam zasad imao pozitivno iskustvo sa original polovnim delovima(katalizator, kompresor), a jako lose sa novim, pre svega za Insigniju(ventil turbine, reparacija turbine).

Nakon zamene i dalje sve radi perfektno, zvuk je u potpunosti nestao. Ima vec 6 meseci kako je promenjen i nekih 5000km predjenih, od cega dve ture do mora, ruta preko Bosne, a islo se i do manastira Ostrog, gde je put bas zahtevan i klima je bila bas pod opterecenjem, ali kao sto rekoh, sve radi perfektno zasad.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Opel Astra J, 2010, A16XER Kompresor klime
PostPoslato: 12 Sep 2023 12:45 
OffLine
1st Gear

Pridružio se: 23 Jan 2019 17:37
Postovi: 63
Lokacija: Novi Sad
Ime: Predrag
Opel: Opel Astra J 2010, 1.6b 116hp
Danas sam bio na pregledu, i odluceno je da se menja kompresor da ne eksperimentisemo sa menjanjem freona i sl kad je evidetno da kompresor ispusta zvukove. Falilo je malo freona ali svejedno je ok hladio.

Narucen je novi NRF kompresor, sutra bi trebala biti ugradnja. Neckao sam se za polovni, posto kazu da imaju coveka kome mogu da vrate kompresor ako nije dobar ali pitanje je da li ima ispravnih na stanju i u principu nema neke garancije koliko ce da radi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Opel Astra J, 2010, A16XER Kompresor klime
PostPoslato: 13 Sep 2023 10:25 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Feb 2017 22:01
Postovi: 395
Lokacija: Banja Luka
Ime: Djordje
Opel: Astra H 1.6
Pratim,
javi kako si i šta uradio i koliko je koštalo to zadovoljstvo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Opel Astra J, 2010, A16XER Kompresor klime
PostPoslato: 13 Sep 2023 10:52 
OffLine
1st Gear

Pridružio se: 23 Jan 2019 17:37
Postovi: 63
Lokacija: Novi Sad
Ime: Predrag
Opel: Opel Astra J 2010, 1.6b 116hp
36.000din je novi NRF kompresor i ako sam ih razumeo jos 3000 din ugradnja (izvlacenje mog freona, demontaza, montaza, vracanje freona). Posto freona ima nesto manje nego sto treba, bice tu jos dosipanje freona.

Takodje sam im rekao da provere PK razvod (na kom je vodena pumpa, alternator, AC kompresor...) kad vec skidaju PK kais i mislim da ce se i tu sve manjati jer prethodni vlasnik je menjao pre 2.5 godine i nekih 25.000km a posto sam zupcasti set menjao prosle nedelje mislim da ce se i PK razvod sad menjati cisto da bude isto kad i zupcasti ali pregledace jos mozda nece trebati.

Svakako cu napisati ovde kako se zavrsila zamena kopresora tj da li je resen problem. Danas bi trebao biti gotov auto.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Opel Astra J, 2010, A16XER Kompresor klime
PostPoslato: 15 Sep 2023 15:29 
OffLine
1st Gear

Pridružio se: 23 Jan 2019 17:37
Postovi: 63
Lokacija: Novi Sad
Ime: Predrag
Opel: Opel Astra J 2010, 1.6b 116hp
Da javim da je napokon zamanjen kompresor i da vise nema onog mlevenja u leru i klima lepo hladi.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 105 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod - www.CyberCom.rs