Opel Team Serbia

Opel Team Serbia

Mesto za prave ljubitelje Opela
Danas je 28 Mar 2024 19:31

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: 1.6 CDTI - Zvuk lanca
PostPoslato: 08 Dec 2020 21:13 
OffLine
1st Gear

Pridružio se: 09 Okt 2020 14:03
Postovi: 5
Lokacija: Banja Luka
Ime: Gradimir
Opel: Astra K 1.6 CDTI
Pozdrav svima, teme o ovom problemu su veoma česte na inostranim forumima ali nisam pronašao mnogo informacija na našem jeziku. Jedan prilično čest problem kod 1.6 CDTI motora je to što lanac zapinje za metal i proizvodi jak zvuk grebanja koji traje kratko ili konstantno.

Pronašao sam više informacija o tom šta bi mogao biti uzrok, ali najčešće se spominje to da hidraulični zatezač ne dobije dovoljan pritisak ulja od uljne pumpe i samim tim ne zategne lanac adekvatno. To dalje vodi do tog da lanac zapinje za metal, troši plastične vodilice i proizvodi jak zvuk.

Vlasnik sam Astre K 1.6 CDTI 110ks od maja ove godine, kupljene sa 49.000 kilometara u ovlaštenom servisu. U roku od par mjeseci prešao sam oko 10,000 kilometara i u tom periodu sam lanac čuo na sekund svega nekoliko puta, prilikom jutarnjeg paljenja.

Prije 2 mjeseca sam uradio zamjenu ulja (u drugom ovlaštenom servisu), stavio sam 5w40 umjesto 5w30 ulja (preporučeno od servisa kao kvalitetnije). Nakon zamjene ulja primijetio sam malo drugačiji zvuk, kao da lanac ima malo lufta. Ostavljam mogućnost da sam ovo i umislio, jer je promjena bila stvarno minimalna. Svega sedmicu nakon novog ulja, tokom vožnje lanac je počeo strugati i praviti grozan zvuk. Ugasio sam auto, upalio i ništa, motor radi potpuno normalno. Ali naredni put opet struganje.

Odvezao sam auto u ovlašteni servis jer je još nekoliko mjeseci pod garancijom, majstor je snimio telefonom rad motora i struganje lanca, što je zahtjev od Opela kako bi uvažili garanciju. Garancija je uvažena i zamijenjen je set lanca. Nakon toga motor je bio primjetno bučniji nego ranije, pa sam vratio vozilo u servis. Prilikom zamjene lanca nisu dobro podesili neki gumeni dio koji umanjuje vibracije, pa je to bio razlog za pojačanu buku.

Sada se auto opet ponaša normalno. Motor je malo bučniji kada je hladan, što je pretpostavljam normalno, jer je i vani niska temperatura. U novo ulje sam dodao Liqui Moly Cera Tec aditiv koji su mnogi preporučili kao jedan od najkvalitetnijih na tržištu.

Lanac se kao i prije zamjene povremeno čuje prilikom paljenja, na sekund. Na inostranim forumima ima vlasnika koji su prešli stotine hiljada sa tim simptomom, ali ono što je bilo neobično u mojoj situaciji je to kako je brzo došlo do progresije problema nakon sipanja novog ulja.

Da li je neko imao ovaj problem? Da li imate savjete oko tog koje ulje ili aditive koristiti kako bi se produžilo trajanje lanca? Astra je osim ovog problema vrhunski auto i planiram ju zadržati, a pravim nešto veće kilometraže pa bih da održavam motor kako treba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: 1.6 CDTI - Zvuk lanca
PostPoslato: 09 Dec 2020 00:44 
OffLine
2nd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jan 2020 17:42
Postovi: 98
Lokacija: Kraljevo
Ime: Bojam
Opel: Astra H 1.6
Pa ulje većeg viskoziteta teže dolazi do svih dijelova prilikom paljenja posebno zimi. Ne znam zašto 5w40 sa tako malom kilometražom ali ne bi smjelo biti neke razlike.
Mjenjaj redovno ulje na ispod 15k i to je najbolje što možeš uraditi za taj lanac i da je ulje po specifikaciji

Sent from my SM-G950F using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 1.6 CDTI - Zvuk lanca
PostPoslato: 09 Dec 2020 11:08 
OffLine
1st Gear

Pridružio se: 09 Okt 2020 14:03
Postovi: 5
Lokacija: Banja Luka
Ime: Gradimir
Opel: Astra K 1.6 CDTI
piesta je napisao:
Pa ulje većeg viskoziteta teže dolazi do svih dijelova prilikom paljenja posebno zimi. Ne znam zašto 5w40 sa tako malom kilometražom ali ne bi smjelo biti neke razlike.
Mjenjaj redovno ulje na ispod 15k i to je najbolje što možeš uraditi za taj lanac i da je ulje po specifikaciji

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Naravno, i ova prethodna zamjena je napravljena na 16-17.000. Da sam čekao fabričkih 30.000, moguće je da se lanac ne bi ni čuo i da bi do tada auto izašlo iz garancije.
Da li je bolje koristiti GM-ovo original ulje ili ulje od nekog premium proizvođača? Čitao sam preporuke za Mobil 0w40


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: 1.6 CDTI - Zvuk lanca
PostPoslato: 09 Dec 2020 11:50 
OffLine
2nd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jan 2020 17:42
Postovi: 98
Lokacija: Kraljevo
Ime: Bojam
Opel: Astra H 1.6
Koji brend ulja nije bitno sve dok je po specifikaciji motora. Viskoznost isto tako, imaš u knjižici i 5w30 je sasvim adekvatno.
Usput zbog tržišta i šverca ja lično kupujem ulje samo od distributera. Ako sipam Mobil 1 gledam ko ga uvozi i tu kupim. Ako si mijenjao u ovlaštenom i tu nema problema

Sent from my SM-G950F using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 1.6 CDTI - Zvuk lanca
PostPoslato: 09 Dec 2020 16:18 
OffLine
1st Gear

Pridružio se: 09 Okt 2020 14:03
Postovi: 5
Lokacija: Banja Luka
Ime: Gradimir
Opel: Astra K 1.6 CDTI
Nešto se ne uzdam previše u te specifikacije, jer je po toj istoj specifikaciji 30 000 interval zamjene, što je van svake pameti. Naravno, ne ići ispod već samo iznad specifikacije. Mislim da ima razlike u kvalitetu ulja različitih proizvođača i da to može imati uticaj kako na lanac, tako i na ostatak motora.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: 1.6 CDTI - Zvuk lanca
PostPoslato: 09 Dec 2020 17:45 
OffLine
2nd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jan 2020 17:42
Postovi: 98
Lokacija: Kraljevo
Ime: Bojam
Opel: Astra H 1.6
Specifikacija i viskoznost nemaju veze jedno sa drugim. Ne postoji specifikacija "iznad"
U knjižici ti fino piše koje ulje treba za taj motor i to je to.
Kada je brend u pitanju, naravno da nećeš sipati Modriću, a da li postoji razlika između mobila i Shella, ja bih se u tom slučaju samo opredijelio da na vrijeme mjenjam i da je ulje provjereno orginal

Sent from my SM-G950F using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 1.6 CDTI - Zvuk lanca
PostPoslato: 09 Dec 2020 20:34 
OffLine
3rd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2019 21:02
Postovi: 206
Lokacija: Beograd
Ime: Dimitrije
Opel: Astra J 1.6 CDTi
Garaza: pogledaj
Na 10ak hiljada menjaj ulje slobodno. Ako voziš dosta na otvorenom onda po meni slobodno i na 15ak, više od toga će ti retko ko preporučiti, a sam bord bi trebalo do tad da ti predloži zamenu.
Ja sam do sad sipao samo GM 5W30 i nisam imao problema. A bio sam ubeđen da zbog DFP-a i ostatka sistema samo 5W30 ulje i sme u ovaj motor (to sam negde pročitao :roll: :?: )
Zamenio sam španer lanca na 183k otprilike i sad nekih 10k kasnije nemam problema.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 1.6 CDTI - Zvuk lanca
PostPoslato: 09 Dec 2020 23:39 
OffLine
1st Gear

Pridružio se: 09 Okt 2020 14:03
Postovi: 5
Lokacija: Banja Luka
Ime: Gradimir
Opel: Astra K 1.6 CDTI
piesta je napisao:
Specifikacija i viskoznost nemaju veze jedno sa drugim. Ne postoji specifikacija "iznad"
U knjižici ti fino piše koje ulje treba za taj motor i to je to.
Kada je brend u pitanju, naravno da nećeš sipati Modriću, a da li postoji razlika između mobila i Shella, ja bih se u tom slučaju samo opredijelio da na vrijeme mjenjam i da je ulje provjereno orginal

Sent from my SM-G950F using Tapatalk


Hvala na pojašnjenju. Moguće da miješam pojmove, ali zar nije specifikacija npr. dexos1, dexos2, gdje je dexos2 iznad dexos1?

_Mita je napisao:
Na 10ak hiljada menjaj ulje slobodno. Ako voziš dosta na otvorenom onda po meni slobodno i na 15ak, više od toga će ti retko ko preporučiti, a sam bord bi trebalo do tad da ti predloži zamenu.
Ja sam do sad sipao samo GM 5W30 i nisam imao problema. A bio sam ubeđen da zbog DFP-a i ostatka sistema samo 5W30 ulje i sme u ovaj motor (to sam negde pročitao :roll: :?: )
Zamenio sam španer lanca na 183k otprilike i sad nekih 10k kasnije nemam problema.


Hvala, tako i planiram. Ima dosta otvorene, što je plus i zbog DPF-a. Znaš.li da li mu je to prva zamjena na 183k ili? Kakvi su bili simptomi propadanja?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 1.6 CDTI - Zvuk lanca
PostPoslato: 10 Dec 2020 09:30 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Dec 2019 22:39
Postovi: 46
Lokacija: Pancevo
Ime: Vladimir
Opel: Astra K & Corsa D
Koliko sam se informisao na internetu, Dexos 1 je namenjeno benzinskim motorima, a Dexos 2 dizelima.
U 1.6 CDTi po podacima koje sam nasao ide 0W30 ili 5W30 sintetika. I meni je cudno da su sipali gusce 5W40 u motor sa 50000 km i sa poznatim problemom sa lancem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: 1.6 CDTI - Zvuk lanca
PostPoslato: 10 Dec 2020 11:46 
OffLine
2nd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jan 2020 17:42
Postovi: 98
Lokacija: Kraljevo
Ime: Bojam
Opel: Astra H 1.6
Oznaka dexos koristi GM kao što vw ima svoje oznake, BMW svoje long life I tako dalje.
Doxos 2 se koristi i za bemzimce i za dizele i to je samo pomutnja koja buni ljude jer univerzalna oznaka za specifikaciju ulja je ACEA.
Dakle, ako na kutiji od ulja ne piše dextos to ne znači da ulje nije odgovarajuće, ali da ne bi bilo zabune kupiš na kojem piše dextos2 i sve pet.
Mobil 1 ESP je odlično ulje.




Sent from my SM-G950F using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 1.6 CDTI - Zvuk lanca
PostPoslato: 05 Mar 2021 14:23 
OffLine
3rd Gear

Pridružio se: 14 Maj 2013 10:23
Postovi: 178
Lokacija: beograd
Ime: dragan
Opel: Astra j 1.6 cdti
apsolutno isti simptomi vec nekih 50 000km ,pre toga ne znam jer nisam ja vozio taj auto ali verujem da je od 0 tako,
sipam samo dexos 2 5 30 i nema problema,lanac mi se povremeno cuje samo sekund na paljenju kada je hladan,medjutim pocinje da se cuje na paljenju i kad je vruc i to mnogo jace nego ono ujutru,kad kazem vruc ugasim ostavim 15 sekundi i palim i cuje se,
onda sam provalio iako ne znam kakve to ima veze,kada se desi tako na vruc motor da se cuje,odem na auto put izvozam ga zestoko jedno 20 km i onda se mesecima bukvalno vise ne cuje ni vruc ni hladan! jer cesto vozim kratke relacije kao da spaner ili sta vec zapekne unutra i treba mu temperatura da to procisti.
u ovlascenom je zamena 1000e ali kad sam ga odvezao na servis i pitao za lanac kada cemo da menjamo ,rekli su mi sve dok ne pocne konstantno da se cuje nista se ne menja jer ce tako biti i sa noviim lancem i da slobodno vozim,
i evo sada auto ima na satu 210 000 km sa istim lancem vozi se bez problema i dalje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 1.6 CDTI - Zvuk lanca
PostPoslato: 15 Apr 2021 13:35 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Mar 2021 13:13
Postovi: 16
Lokacija: Zagreb
Ime: Pero
Opel: Meriva B 1.6CDTi
Koliko vidim stvar se da riješiti i bez vađenja motora.
Naravno uz uvjet da lanac nije još napravio neku štetu.


https://www.astrakforums.co.uk/viewtopic.php?f=11&t=7624

Jedino što je Opel bio u stanju smisliti je druga brtva na natezaču.
O nekakvom nepovratnom ventilu na/u natezaču nema niti govora.
Ipak to košta više od 2$.

Naravno, ako netko ima "kohones" da to pokuša napraviti u svojoj garaži bilo bi poželjno da sve snimi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 1.6 CDTI - Zvuk lanca
PostPoslato: 17 Okt 2021 13:23 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Mar 2021 13:13
Postovi: 16
Lokacija: Zagreb
Ime: Pero
Opel: Meriva B 1.6CDTi
Da malo temu dignem iz mrtvih.
Već neko vrijeme traje servisna akcija u kojoj Opel o svom trošku ugrađuje novodizajniranu brtvu na zatezaču.
Ona uklanja probleme sa rondanjem lanca, naravno ako lanac već nije napravio štete.
Akcija vrijedi za motore do 160 000 Km i na starije od 7 godina ( motor je ionako proizveden 2014-te).
Ako se lanac čuje prilikom vožnje ugradnja brtve je jalov posao.

Ova akcija, naravno, ima i svojih zamki, barem u HR.
Kao prvo, ako ne pitaš, boli ih jedna stvar za tvoj auto.
Drugo, nisu svi auti i motori zahvaćeni akcijom.
Opel šalje listu koja se vremenom dopunjuje.
Što će reći, tvoje (moje) vozilo može a i ne mora doći na red.
Treće, većina, iako ne svi, zahtjevaju da su auti održavani u ovlaštenom cijelo vrijeme.
Pretpostavljam da to nije uputa od Opela nego se naše seronje (čitaj serviseri) time žele okoristiti.
Nažalost, pokušao sam provjeriti taj podatak sa središnjicom za istočnu EU koja je nekad bila u HU.
Ali izgleda da to više ne postoji od kada je Opel preuzeo PSG.
Ukoliko netko ima novu mail adresu od Opel središnjice molim da je objavi.

Kako se meni nije dalo čekati i možda nikad dočekati krenuo sam u potragu za najeftinijim servisom koji će mi to odraditi o mom trošku.
Raspon cijena je van pameti.
Ovlašteni od 2000 - 5000 Kn, cca. 270 -670 Eura.
Naravno da onaj najeftiniji nije u ZG nego u Osijeku.
Nađoh neovlaštenog, ali koji radi samo Opela koji je to napravio za 1900 Kn.

Dojmovi.
Razlika je osjetna.
Kod mene se je rondanje čulo samo kod paljenja i nije trajalo dulje od 3, 4 sekunde.
Sada se čuje daleko slabije i samo na djelić sekunde, možda pola okreta radilice.
Ako ovako ostane nema šanse da mi se lanac/vodilice oštete tako da ih moram mijenjati.
U svakom slučaju preporuka za taj zahvat, pa makar i o svom trošku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 1.6 CDTI - Zvuk lanca
PostPoslato: 12 Nov 2021 03:00 
OffLine
3rd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2019 21:02
Postovi: 206
Lokacija: Beograd
Ime: Dimitrije
Opel: Astra J 1.6 CDTi
Garaza: pogledaj
Je l' ti ubačen ovaj novi španer sa dihtungom?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 1.6 CDTI - Zvuk lanca
PostPoslato: 18 Nov 2021 15:39 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Mar 2021 13:13
Postovi: 16
Lokacija: Zagreb
Ime: Pero
Opel: Meriva B 1.6CDTi
Nema novog španera.
Samo novi dihtung na kojem je manja rupa pa se ne iscijedi svo ulje sa španera i pritisak ulja se brže nabije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: 1.6 CDTI - Zvuk lanca
PostPoslato: 26 Nov 2021 22:37 
OffLine
1st Gear

Pridružio se: 23 Apr 2021 09:02
Postovi: 14
Lokacija: ZAGREB-DIO
Ime: TOMISLAV
Opel: Zafira Tourer 1.6CDTI
Pozdrav. To je sada set direktno od Opela? Ili nešto zamjensko? U Zagrebu je kolika cijena?

Poslano sa mog Redmi Note 9 Pro koristeći Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 1.6 CDTI - Zvuk lanca
PostPoslato: 29 Nov 2021 09:36 
OffLine
1st Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Mar 2021 13:13
Postovi: 16
Lokacija: Zagreb
Ime: Pero
Opel: Meriva B 1.6CDTi
Naravno da je od Opela kad ga ugrađuje ovlašteni.
Napisao sam, najeftinija cijena u ZG je kod neovlaštenog (Opel Šare) 1900 Kn.
Moguće da ima netko i jeftiniji jer nisam baš sve kontaktirao.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: 1.6 CDTI - Zvuk lanca
PostPoslato: 29 Nov 2021 10:03 
OffLine
1st Gear

Pridružio se: 23 Apr 2021 09:02
Postovi: 14
Lokacija: ZAGREB-DIO
Ime: TOMISLAV
Opel: Zafira Tourer 1.6CDTI
Perica12 je napisao:
Naravno da je od Opela kad ga ugrađuje ovlašteni.
Napisao sam, najeftinija cijena u ZG je kod neovlaštenog (Opel Šare) 1900 Kn.
Moguće da ima netko i jeftiniji jer nisam baš sve kontaktirao.
Da, sorry nisam razmišljao o tom detalju. U svakom slučaju hvala.

Poslano sa mog Redmi Note 9 Pro koristeći Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 1.6 CDTI - Zvuk lanca
PostPoslato: 16 Feb 2022 09:42 
OffLine
1st Gear

Pridružio se: 23 Apr 2021 09:02
Postovi: 14
Lokacija: ZAGREB-DIO
Ime: TOMISLAV
Opel: Zafira Tourer 1.6CDTI
Evo malo da oživim temu. Zvao jučer nekoliko Opel servisa oko Zagreba vezano za problem lanca. Svi imaju sličan stav, zamjena dihtunga "Da" ukoliko se zvuk čuje prilikom paljenja od nedavno. Ukoliko je zvuk već dulje vremena prisutan zamjena cijelog seta. Cijene im za set variraju od 6000kn (cca800 Eura) do 9000kn (cca1200Eura).

Ima li netko iskustva s promjenom dihtunga nakon što se već dulje vremena čuje to prvo lupanje?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 1.6 CDTI - Zvuk lanca
PostPoslato: 17 Feb 2022 14:07 
OffLine
OTS mechanic team
OTS mechanic team
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Feb 2009 21:52
Postovi: 3977
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Ime: Goran
Opel: Vectra 2.2 16v GTS Insignia sport tourer 20cdti
Garaza: pogledaj
Febi set lanca, obično je u pakovanju originalni set lanac, klizači i španer, plus donji set lanca uljne pumpe mislim da izadje oko 550e do 600e, naravno sa onom podloškom..Dok original set u originalnom pakovanju izadje blizu 900e..
AUTODIL prodaja delova 011/2880886


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 1.6 CDTI - Zvuk lanca
PostPoslato: 18 Feb 2022 10:24 
OffLine
1st Gear

Pridružio se: 16 Jun 2021 12:35
Postovi: 16
Lokacija: Šimanovci
Ime: Radovan
Opel: Astra K 1.6CDTI
+ 200e za ruke. Samo sto ovaj Febi nije bas na dobrom glasu,koliko sam cuo od nekih majstora,a i na stranim forumima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 1.6 CDTI - Zvuk lanca
PostPoslato: 19 Feb 2022 16:47 
OffLine
OTS mechanic team
OTS mechanic team
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Feb 2009 21:52
Postovi: 3977
Lokacija: Beograd-Zvezdara
Ime: Goran
Opel: Vectra 2.2 16v GTS Insignia sport tourer 20cdti
Garaza: pogledaj
Samo kažem febi je pakerska firma, a u većini slučajeva može da se desi da u tim pakovanjima, stave original delove po jako nižoj ceni..
Mada u današnje vreme ni originalni deo, kao i sve ostalo, nije garancija da je i roba kvalitetna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: 1.6 CDTI - Zvuk lanca
PostPoslato: 21 Feb 2022 09:47 
OffLine
1st Gear

Pridružio se: 16 Jun 2021 12:35
Postovi: 16
Lokacija: Šimanovci
Ime: Radovan
Opel: Astra K 1.6CDTI
Ma da,kakve garancije i originali u zemlji Srbiji. Nisam znao da u Febi setu moze da se nadje original deo. Znam,kad sam ja menjao set lanaca da se nudio neki Febi za male pare,u odnosu na ostale,pa mi je i to bilo sumnjivo...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod - www.CyberCom.rs