Opel Team Serbia

Opel Team Serbia

Mesto za prave ljubitelje Opela
Danas je 27 Apr 2024 22:18

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Da li je dobro nastelovan gas ?!
PostPoslato: 19 Maj 2010 15:27 
OffLine
3rd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Maj 2010 16:40
Postovi: 198
Lokacija: SRBIJA-Bor
Ime: Dejan
Opel: Vectra a 2.0
Pozdrav svima.
Kao novi clan OTS i odnedavni vlasnik Vectre A 2.0, javljam se sa jednim naocigled resenim problemom, ali ....
Pre par dana sam kupio Vectru koja je vec imala atestirani plinski uredjaj, medjutim u samom startu sam primetio da to nije to.
Desavalo se da na benzinu lepo radi i vuce ali kada je prebacim na plin prilikom laganog pritiska papucice za gas, znaci od nekih 800-1200 o/min auto kao da trokira i imam osecaj da ce svakog casa da se ugasi. To se i desilo jednom prilikom na semaforu. Inace preko 1200 o/min lepo pocne da prima gas i da vuce. Decko od koga sam uzeo auto ne razume se ponajbolje oko svega toga ali mi je rekao da izuzetno malo trosi, medjutim ...
Kao sto rekoh TO nije TO.
Otisao sam kod jednog od majstora za plinske uredjaje i on je uradio sledece :
1. skratio dovodno crevo za plin (do one kutije na filteru za vazduh)- smanjio joj put,
2. stegao kutiju filtera za vazduh, posto su falile zabice i nije dihtovala,
3. zatvorio usisnik za vazduh na filteru za 2/3,
4. nastelovao tada (valjda smesu), preko srafa na isparivacu i srafa na kod one kutije kod filtera za vazduh.
E tada je auto dobio bolji rad, izgubio je ono vec pomenuto trokiranje i sada lepo prima gas od samog starta.
Napominjem da se radi o stelovanju plina i da auto nema karburator vec je injection.
Molim ako neko zna da mi odgovori :
1. zasto je smanjio dotok vazduha,
2. da li cu samim tim dobiti vecu potrosnju,
3. kako nastelovati ler gas kako na benzinskom tako i na plinskom rezimu rada ??
Napominjem da do sada nisam imao iskustva kako sa plinskim uredjajma tako i sa automobilima bez karburatora, svoju Z-101 sam, sam odrzavao i bila je extra.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li je dobro nastelovan gas ?!
PostPoslato: 19 Maj 2010 15:40 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Okt 2007 21:12
Postovi: 6882
Lokacija: Kraljevo
Ime: Aleksandar
Opel: Omega B2 2.0
Jel ti plin sekvent ili obican vakumski ko na Z-101 ako je ko na zastavionda pogledaj ovaj post dole.
Ler gas je automatski i ne moze da se steluje regulise ga ventil ler gasa, pogledaj na ovoj stranici na slici obelezeno brojem 2 pa ga ocisti po uputstvu sa tog posta evo

viewtopic.php?f=30&t=10070

probaj posle da otvoris taj leptir za dovod vazduha kako je i bio pre ali za svaki slucaj zapamti kako je sada postavljen, inace potrosnja na ovom motoru je oko 15L plina za grad, i da, proveri sva creva na usisu da koje nije napuklo pa vuce fals vazduh. :ok:

_________________
ŽIVOT JE JEDAN,
A Calibra DVA.NULA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li je dobro nastelovan gas ?!
PostPoslato: 19 Maj 2010 16:22 
OffLine
3rd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Maj 2010 16:40
Postovi: 198
Lokacija: SRBIJA-Bor
Ime: Dejan
Opel: Vectra a 2.0
Plin je obican, znaci upalim je na benzin i preko 2000 o/min automatski prebaci na plin.
Na Z-101 nisam imao plin.
Usisnik je zatvorio necim kao izolir trakom.
Momak sto mi je prodao Vectru garantuje da sa 500 din ima da predje 60 km u gradu (ali to je bilo pre svega sto sam naveo da je uradjeno).
Video sam sliku pa ako sam dobro razumeo da je skinem naprskam recimo WD-40 i posle nekog vremena vratim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li je dobro nastelovan gas ?!
PostPoslato: 19 Maj 2010 16:27 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Okt 2007 21:12
Postovi: 6882
Lokacija: Kraljevo
Ime: Aleksandar
Opel: Omega B2 2.0
bolje uzmi takozvani karb kliner ili isto u bocici ko wd 40 odmascivac naprskaj unutra i nek odstoji preko noci a ujutru lepo produvaj prljavstinu najbolje nekim vazduhom, ne mora bas celu noc 1-2 sata

_________________
ŽIVOT JE JEDAN,
A Calibra DVA.NULA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li je dobro nastelovan gas ?!
PostPoslato: 19 Maj 2010 16:41 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Maj 2009 15:58
Postovi: 916
Lokacija: Marburg(D)
Ime: abi
Opel: Vectra C 1.9 cdti, Ford Mondeo 2.0 TDDi
Kod koga si majstora bio???

_________________
šta je to noć veštica??To je kao dan žena samo što je po noći!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li je dobro nastelovan gas ?!
PostPoslato: 19 Maj 2010 17:09 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jul 2007 23:27
Postovi: 7411
Lokacija: Niš
Ime: Bozidar
Opel: Vectra 2.0i automatik TNG
Garaza:
dexxy je napisao:
1. zasto je smanjio dotok vazduha,
2. da li cu samim tim dobiti vecu potrosnju,
3. kako nastelovati ler gas kako na benzinskom tako i na plinskom rezimu rada ??
Napominjem da do sada nisam imao iskustva kako sa plinskim uredjajma tako i sa automobilima bez karburatora, svoju Z-101 sam, sam odrzavao i bila je extra.


1. reducirao je otvor za vazduh,mnogo je bilo vazduha u usisu pa zato zatrokira kad pocnes da dajes gas
2. dobices idealnu potrosnju jer je sada postignut optimalan odnos vazduha i plina
3. na benzinu se kod tvog motra ne steluje ler gas,na plinu moses doterati ler korigovanjem smese

_________________
"baviJo sam se ja tom mafiJom,sve ima samo diKtunzi ´fale"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li je dobro nastelovan gas ?!
PostPoslato: 19 Maj 2010 19:42 
OffLine
3rd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Maj 2010 16:40
Postovi: 198
Lokacija: SRBIJA-Bor
Ime: Dejan
Opel: Vectra a 2.0
shakal_86 je napisao:
Kod koga si majstora bio??


Bio sam u tazbinu u Zajecar, tako da ne znam kako se zove.



bozza je napisao:
dexxy je napisao:
1. zasto je smanjio dotok vazduha,
2. da li cu samim tim dobiti vecu potrosnju,
3. kako nastelovati ler gas kako na benzinskom tako i na plinskom rezimu rada ?
Napominjem da do sada nisam imao iskustva kako sa plinskim uredjajma tako i sa automobilima bez karburatora, svoju Z-101 sam, sam odrzavao i bila je extra.


1. reducirao je otvor za vazduh,mnogo je bilo vazduha u usisu pa zato zatrokira kad pocnes da dajes gas
2. dobices idealnu potrosnju jer je sada postignut optimalan odnos vazduha i plina
3. na benzinu se kod tvog motra ne steluje ler gas,na plinu moses doterati ler korigovanjem smese


Hvala na odgovorima Bozzo (Nis mi je u srcu, bio sam tamo u vojsku) a i najbolji drug mi je tamo ozenjen.
Jos jedno pitanje, mala kutija o kojoj sam pisao se izgleda zove protokomer, pa pretpostavljam da sama odredjuje mesavinu, cemu onda "zatvaranje usisa"? U svakom slucaju je bolje, videcemo kako cu proci sa potrosnjom.
Pozzz za Nis.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li je dobro nastelovan gas ?!
PostPoslato: 19 Maj 2010 20:07 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Avg 2009 18:57
Postovi: 3609
Lokacija: Bgd-Karaburma
Ime: Branko
Opel: ...,... (OO=II=OO)
Klasika,..jos jedan od lose proracunatih difuzora mesaca za plin!
Redukcijom vazduha je vestacki doveo do boljeg odnosa smese vazduha i plina,ali,...na taj nacin je sveukupno ugusio motor!Tako se resava u slucajevima kad neznaju da nameste mesac sa pravim precnikom difuzora.
Druga mogucnost je da vuce falsh vazduh, ali to ostavljam sa znakom pitanja, jer bi se onda i na radu pri benzinu osetila neka nepravilnost.

_________________
"ko drugom jamu kopa,...taj i trecom slajfuje"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li je dobro nastelovan gas ?!
PostPoslato: 19 Maj 2010 20:58 
OffLine
5th Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Maj 2009 15:58
Postovi: 916
Lokacija: Marburg(D)
Ime: abi
Opel: Vectra C 1.9 cdti, Ford Mondeo 2.0 TDDi
Evo ti ga bane66 on ti je expert za plin. :respekt:
A posto si iz bora preporucujem ti ivana lukica za plin kod malog stadiona.On je meni doterivao plin.Mnogo je dobar majstor slobodno idi kod njega.
Pozz

_________________
šta je to noć veštica??To je kao dan žena samo što je po noći!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li je dobro nastelovan gas ?!
PostPoslato: 03 Jun 2010 14:13 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Feb 2008 12:12
Postovi: 2556
Lokacija: Monfalcone --> Sabac
Ime: Radmilo
Opel: Od 1.3 do 2.0 :)
Garaza: pogledaj
@bane66 to sto kazes da je vestacki doveo do boljeg odnosa vazduh plin al si i napomenuo da je tako ugusio motor...
ajd mi sad reci kolika bi potrosnja bila da se ostave otvoreni dovodi vazduha i da se poveca dotok plina na idealnu smesu?

_________________
Delovi za skoro sve opele.Info pp


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li je dobro nastelovan gas ?!
PostPoslato: 03 Jun 2010 19:22 
OffLine
Iskusni Opeldžija
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Avg 2009 18:57
Postovi: 3609
Lokacija: Bgd-Karaburma
Ime: Branko
Opel: ...,... (OO=II=OO)
S`obzirom da smo u temi vezanoj za Dejanov auto, konkretno kod njega odgusavanjem dotoka vazduha i povecanjem protoka plina, nece postici niti lep rad na malim obrtajima,niti malu potrosnju!Jednostavno je pogresan difuzor mesaca ugradjen!
Vrlo je jednostavno, rad motora na plinu mora biti identican i sa i bez filtera,tj,celog sklopa dovodjenja vazduha u usis!Svako dovijanje da se putem gusenja protoka vazduha napravi smesa koja je potrebna, urodice samo sa tim da ce se stalno menjati rad motora u zavisnosti od: iole zaprljanosti filtera vazduha, relativnog pritiska vazduha pa cak i toplotne vrednosti samog vazduha ili ti, temperature!
Jednom recju, to nije profesionalna ugradnja!
Sto se tice potrosnje,..svi zaboravljaju da je plin manje kaloricnije gorivo i da mu je osnovna svrha u kolima da se covek vozi za dosta manje para sa odredjenim gubitkom snage motora!Na osnovu toga, nezelim komentarisati pojedinacnu potrosnju koja nezavisi iskljucivo od majstora koji je sistem i ugradio,..a zasto, zato sto masa ugradi plin i nemenja navike i stil voznje nego papucicu do poda, a posle kukaju kako mu veca potrosnja!
Da neduzim vise, relevantni podaci o plinu su: energetska moc = do 70% benzina,..potrosnja u idealnim uslovima = 10-15% vise nego benzina!

_________________
"ko drugom jamu kopa,...taj i trecom slajfuje"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li je dobro nastelovan gas ?!
PostPoslato: 03 Jun 2010 20:55 
OffLine
3rd Gear
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Maj 2010 16:40
Postovi: 198
Lokacija: SRBIJA-Bor
Ime: Dejan
Opel: Vectra a 2.0
Bane66, hvala na textu.
Danas nisam uzeo auto jer je tek bio gotov a spremala se kisa, znaci uzimam ga sutra, sipam plin i idem kod majstora.
Mislim da sam sa 50 l plina morao da predjem daleko vise nego 300-320 km (grad + otvoreno).


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 0 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Prevod - www.CyberCom.rs